Tybet, Tybet

historyczna

Książka Tybet, Tybet to owoc wieloletniej fascynacji Patricka Frencha, brytyjskiego pisarza i dziennikarza, tematem Tybetu. French obala funkcjonujące na zachodzie mity, poszukuje prawdy o tym niezwykłym miejscu, o ludziach i skomplikowanej historii. Książka ta, wpisująca się w nurt literatury podróżniczej, jest po części reportażem z kilku podróży po Tybecie, Indiach i innych miejscach związanych

lailapeak | 2015-02-04

Bardzo dobra, bardzo rzetelna ksiazka. Koniecznie do przeczytania dla wszystkich zainteresowanych historia i losami Tybetu, ale i dla tych ktorzy przesyceni sa wszechobecnymi na Zachodzie mitami zwiazanymi z tym krajem.

Za brak polskich znakow przepraszam.

Tamanna | 2015-04-20

Klasztor Ceczokling koło McLeod Ganj, ośrodek tybetańskiej emigracji w Indiach. 1987 rok. Tybet znów podnosi głowę w protestach. Autor książki codziennie podąża do biblioteki w Dharamsali.
Na rzecz klasztoru pracuje tam 49-letni Thubten Ngodup - uciekinier z Tybetu zaatakowanego przez Chiny w 1950 roku. Kiedyś żołnierz w tybetańskich oddziałach armii indyjskiej, teraz kucharz.
11 lat później od 49 dni kilku Tybetańczyków głoduje na śmierć i życie domagając się debaty na temat o chińskiej okupacji i referendum o przyszłości Tybetu. Z obawy że wycieńczeni strajkiem głodowym Tybetańczycy umrą podczas spodziewanej wizyty w Indiach szefa armii Chin, policja indyjska przemocą zabiera ich do szpitala bijąc protestujących. Oglądając relacje z tego wydarzenia Patrick French widzi wśród Tybetańczyków Ngodupa. Zdesperowany Ngodup podpala się. Wkrótce umiera w szpitalu proszony przed śmiercią przez Dalajlamę, by nie nienawidził Chińczyków.

Takie historie opowiada nam Patrick French. W swoim...

Dominik Socha | 2013-06-04
Przeczytana: 20 stycznia 2013

Bogaty i interesujący opis doświadczeń autora z podróży i spotkań z Tybetem, doskonale pogłębiony pod względem historii i socjologii. Jestem pod wrażeniem.

Youna | 2016-06-16
Marcin | 2016-05-04