Budda. Ścieżki Oświeconego

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Buddha. Die Wege des Erleuchteten
83-06-02856-2
budda

„Droga, którą kroczył, jest trudna do pojęcia dla kogoś, kto nie urodził się i nie wychował w Azji. Jeszcze trudniej jest pojąć jego nauki. Zachowane po dziś dzień, składają się z nieskończonej liczby powtórzeń, a szeroko rozbudowana legenda o jego życiu brzmi jak baśń z „Tysiąca i jednej nocy”. Należy więc postawić pytanie, co sprawia, że pomimo tych wszystkich trudności Budda ma tak wielu...

Należy więc postawić pytanie, co sprawia, że pomimo tych wszystkich trudności Budda ma tak wielu zwolenników na całym świecie. Otóż wydaje się, że jego nauka, znacznie upraszczana, a czasem, niestety, nawet ulegająca zafałszowaniom, znajduje na Zachodzie coraz większe zainteresowanie, ponieważ postrzegana jest przez wielu ludzi jako potencjalny zbiór wskazówek ułatwiających zmaganie się z coraz trudniejszymi warunkami, jakim muszą sprostać w swoim życiu. Taką rolę nauka Buddy rzeczywiście może odegrać. Stąd też pomysł napisania tej książki. Jej celem jest stworzenie z typowego dla azjatyckiego pojmowania świata troistego wyobrażenia Buddy i jego nauki - obrazu jednolitego i zrozumiałego dla przeciętnego człowieka Zachodu. Uważam, że otwarcie przed współczesnymi drogi, jaką kroczy Budda i kolejni interpretatorzy jego nauki, jest zadaniem wartym wysiłku”.
Helmut Uhlig

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 2002.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Trithemius | 2016-07-09