Polacy na Kremlu i inne historyje

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
83-207-1795-7
historyczna

Janusz Tazbir zajął się tym razem historią "znaną i nieznaną", a przypomnianą niedawną decyzją rosyjskiego rządu ustanawiającą jako święto "dzień wyzwolenia Moskwy spod polskiego jarzma". Wiadomo, że Polacy władali Moskwą zaledwie przez dwa lata (1610-1612), ale nasza wiedza o tamtych wydarzeniach jest niekompletna. Uczestnik wojny moskiewskiej i pamiętnikarz, Samuel Maskiewicz, pisał, że "nasi tak sobie bezpiecznie [butnie] poczynali, że co się komu podobało i u największego bojarzyna, żona albo córka, brali je gwałtem". Poseł rosyjski, Teodor Szeremietiew, oskarżał: "Rozwięzły żołnierz wasz nie znał miary w obelgach i zbytkach: zabrawszy wszystko, co tylko dom zawierał, złota, srebra, drogich zapasów mękami wymuszał". Źródła są albo subiektywne, albo niekompletne, albo wręcz tendencyjne. Autor w sposób obiektywny, ciekawie i z ogromną erudycją stara się przybliżyć czytelnikowi mniej i bardziej zapomniane karty z naszej przeszłości.

| 2013-07-05
Przeczytana: 04 lipca 2013

Miłe do przeczytania eseje, z których najbardziej podobały mi się wywody o Gogolu i jego antypolskim nastawieniu oraz o Rzeczpospolitej jako kraju bez królobójców.

irman | 2016-10-15
regus95 | 2015-03-21