Francja w Europie

Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
historyczna

Książka poświęcona Francji i jej miejscu w historii, myśli politycznej oraz w kulturze materialnej i duchowej Europy. Jan Baszkiewicz omawia wzory instytucjonalne, które narodziły się we Francji, a przyjęły w innych państwach lub zainspirowały tamtejsze rozwiązania ustrojowe, ukazuje również ewolucję roli politycznej i ekonomicznej, kulturalne oraz intelektualne promieniowanie Francji, a także rolę Kościoła katolickiego i innych wyznań w życiu socjopolitycznym.

Elevander | 2016-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2016

"Francja w Europie" - co to konkretnie ma oznaczać? Przeczytałem i nie do końca wiem. Ta krótka książeczka przedstawia wybrane zagadnienia z dziejów Francji, przede wszystkim (choć nie wyłącznie) w perspektywie ich związków z historią Europy. Najwięcej jest oczywiście o Francji XVIII i XIX wieku, rewolucji, Napoleonie etc. Odnoszę wrażenie, że poszczególne elementy zostały tu zaczerpnięte z innych prac Baszkiewicza, "Historii Francji", "Anatomii bonapartyzmu", "Rewolucji francuskiej" i kilku biografii. Chyba lepiej sięgnąć do tamtych pozycji, bo "Francja w Europie" jest mało konkretna.

Tomasz Babnis

Jagula | 2013-04-01

Wprowadzenie do historii Francji. Dobra pozycja dla czytelnika, który wie niewiele o rysie historycznym Francji- może zaciekawić i zachęcić do sięgnięcia po dalsze lektury.

mch | 2016-02-23
Isabell | 2015-10-29