Wydawnictwo: Universitas
7 (4 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
9788324206629
historyczna

Barbara Marczuk, Krwawy amfiteatr. Antologia francuskich historii tragicznych epoki renesansu i baroku, 2007: To taki francuski Dekameron. Historie tragiczne były jednym z najpoczytniejszych gatunków prozy francuskiej w renesansie i baroku. Materiału dla smutnych i dramatycznych opowieści dostarczały kroniki sądowe i prasa brukowa z zamiłowaniem

Shahrivar | 2016-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2016

Interesująca lektura głównie ze względu na swoje walory społeczno-obyczajowe i ukazanie mentalności ówczesnych ludzi.

Historie są nierówne, ich jakość waha się w zależności od autora, daty spisania, literackiego stylu i opisywanych wydarzeń.
Większość powiela ten sam schemat, o którym pisze już Barbara Marczuk we wstępie: cnota i szczęście – występek – kara.
Chyba z największym zainteresowaniem przeczytałam ostatnie historyjki rozgrywające się w Polsce i spisane przez Michała Jurkowskiego.

Ciekawa dla mnie była również opowieść o Dragontynie i Filotymie, głównie dlatego, że oparta była na wydarzeniach historycznych rozgrywających się ledwie 2 lata wcześniej. Podobało mi się ukrycie Francji pod płaszczykiem Persji, gdzie Paryż stał się Suzą. Denerwowało mnie jednak nachalne wychwalanie Marii de Medici, podczas gdy opis wydarzeń temu rażąco przeczył i jasno wskazywał, że była słabą kobietą bez własnego głosu, zupełnie omotaną przez swoją faworytę.
Eleonorze Galigai-Concini...

Dwojra | 2014-09-13
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 13 września 2014

W błędzie tkwi ten, kto mniema, że tylko rzymskie pospólstwo cieszyło oczy krwawmy igrzyskami. Wprawdzie o panem et circenses w późniejszych wiekach nie wołano, jednak ludzka masa swych dawnych upodobań się nie wyparła, a gdy oglądania wisielców było mało, naprzeciw ogólnej potrzebie wyszli ci, co piórem władali, nową formą literacką lud nasycając.

Literatura francuska jest tym niezwykłym, wiecznie żywym i pulsującym tworem, w którym można znaleźć dosłownie wszystko. Miłość dworska zderza się tu z komediami o niewybrednym słownictwie, a powiastki filozoficzne istnieją tuż obok libertyńskiej polityki najbardziej wyzwolonych myślicieli. I tak oto francuski renesans i barok przynoszą ze sobą wojny religijne wraz z politycznymi knowaniami, a wszystko to znajduje swe ujście w tzw. historiach tragicznych.

Króciutką antologię Barbary Marczuk w bibliotece znalazłam przypadkiem, szukając czegoś zupełnie...

black-fox | 2016-03-22
Przeczytana: 02 kwietnia 2016