Bogini z labradoru

Cykl: Jerzy Drwęcki (tom 2)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie

Drugi po "Magnetyzerze" tom przygód komisarza Drwęckiego. Jesienią 1928 Warszawa przygotowuje się do obchodów 10. rocznicy odzyskania niepodległości. Tymczasem marszałkiem Piłsudskim zaczyna interesować się tajemnicza sekta okultystów-patriotów. Ochrona podejrzewa przygotowania do zamachu, ale jest bezsilna wobec ogromnych zakulisowych wpływów elitarnej organizacji. O wyjaśnienie sprawy proszony jest "człowiek spoza układu", świeżo awansowany nadkomisarz Jerzy Drwęcki, który dopiero wrócił z podróży poślubnej do Włoch i Austrii. Drwęcki spotyka starych towarzyszy broni ze Lwowa, ale dawna lojalność wystawiona zostaje na ciężką próbę. Do tego warszawską policję wodzi za nos ekscentryczny angielski detektyw sir Reginald Pulteney, który nie wiadomo po co przybył do Polski. Zaczynają ginąć ludzie. Sytuacja staje się tragikomiczna, zwłaszcza gdy w sprawę zostaje wplątany młody, dobrze zapowiadający się prawnik i pisarz Witold Gombrowicz. Klucz do zagadki znajduje się w kawiarni Ziemiańska, tylko jak skłonić do współpracy z policją Franciszka Fiszera?

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

deskath | 2015-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2015

Druga część przygód komisarza Drwęckiego. Bohater tym razem musi zmierzyć się z pewnym okultystycznym stowarzyszeniem do którego należy warszawska elita lat dwudziestych ubiegłego wieku. Sprawa wydaje się groteskowa, ale w grę może wchodzić bezpieczeństwo marszałka, więc trzeba ją wyjaśnić. Czytelnik zapoznaje się również z młodością komisarza. Brał on udział w obronie Lwowa w 1918 roku. Książkę czyta się bardzo dobrze. Autor w ciekawy sposób przedstawia nam Warszawę okresu międzywojnia. Strona obyczajowa jest nawet ciekawsza od wątku kryminalnego. Lewandowski dodał również sporo humoru. Co podwyższyło moją ocenę. Polecam.

ZapomnianaBiblioteka | 2013-12-05
Przeczytana: grudzień 2013

Zbrodnie, okultyzm, intrygi i seks wypełniają powieść Konrada T. Lewandowskiego „Bogini z labradoru.” Dużo się dzieje a zaczyna dość banalnie. Z podróży poślubnej wraca świeżo upieczony małżonek, nadkomisarz policji Jerzy Drwęcki. Na warszawskim dworcu kolejowym czeka na niego pułkownik Wieniawa-Długoszowski. Mamy jesień 1928 r. Wkrótce rozpoczną się uroczystości dziesiątej rocznicy odzyskania niepodległości. Wieniawa obawia się, że przygotowania do obchodów może zakłócić sekta okultystów, w skład której wchodzi wielu stołecznych prominentów. Okazuje się, że stowarzyszenie okultystów-patriotów Astral Narodu do swojej działalności wciągnęło samą panią Komendantową. Pułkownik prosi Drwęckiego aby zajął się tą sprawą. Działać trzeba dyskretnie, gdyż okultyści wszędzie mają swoich ludzi. Po pewnym czasie okazuje się, że kluczowe znaczenie dla sprawy ma tajemniczy posąg bogini wykonany z minerału zwanego labradorem.

Więcej...

Róża_Bzowa | 2011-04-01
Przeczytana: marzec 2011

Dobry język, świetne pomysły, rewelacyjny background. Miałam skojarzenia z towiańszczyzną naszego wieszcza Adama.
Doskonale nakreślone szkice postaci, pełnokrwista i charkterna Marysia oraz dyrektorowa Zasławska. No i ci literaci!
Lekkie zastrzeżenia wobec mało emocjonującej (w porównaniu do wątków obyczajowych) intrygi kryminalnej. Całość ciekawa i godna polecenia.

michal-100 | 2012-10-23
Przeczytana: 22 października 2012

Jak to w poprzednich książkach serii: akcja kryminalna dzieje się dość powoli, a na końcu z końcu przyspiesza tak, że można się trochę pogubić. Kolejna cecha charakterystyczna przygód nadkomisarza Drwęckiego (trudno powiedzieć czy w przypadku tych książek to zaleta czy wada) to niesłychane zbiegi okoliczności, które - jakby nie było - w dużym stopniu pomagają mu pchnąć śledztwo do przodu. Natomiast dla mnie rewelacyjna zaleta: opis międzywojennej Polski i kilka smaczków w postaci niekonwencjonalnego humoru (jak to generał zapraszał na golfa). Ogólnie polecam, może niekoniecznie jako typowy kryminał, ale nietypową opowieść napisaną w równie nietypowy sposób.

Agnieszka Grzelak | 2010-07-09

Moj ulubiony polski autor czarnych kryminałów :)

wiesia | 2013-09-17
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: kwiecień 2013

Komisarz Drwęcki wciąż w świetnej formie.

Małgosia | 2017-01-28
Przeczytana: 06 stycznia 2017

Druga część przygód Jerzego Drwęckiego niczym nie odbiega od tomu pierwszego. Szeroko opisana strefa obyczajowa, humor, elita Polski okresu dwudziestolecia międzywojennego oraz niestrudzony komisarz, który tym razem musi się zmierzyć z okultystycznymi zjawami. Nieco irytuje mnie postać Marysi, która okazuje się nimfomanką... ;)

Pelagia | 2012-07-02
Przeczytana: 01 lipca 2012

Jest spisek i tajemnica, jest akcja, jest humor, są intymne wieczory młodego małżenstwa Drwęckich - a wszystko w klimacie miedzywojennej, pięknej Warszawy. Dla miłośików Warszawy - pozycja obowiązkowa :)

schutte | 2012-05-18
Przeczytana: 17 maja 2012

kolejny kryminał retro - przedwojenna Warszawa, postaci autentyczne i... okultyzm. Generalnie polecam miłośnikom tego typu sensacji

Bogdan Ciechomski | 2011-01-26
Przeczytana: styczeń 2011

Książka zasadniczo podobna do Magnetyzera. Nie zaskakuje, ale broni się tłem.