Związek ziemian w Warszawie (1916-1926). Organizacja i wpływy

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej
historyczna

Dotychczas nie ma w Polsce monografii żaden Związek Ziemian ani też Rada Naczelna Organizacji Ziemiańskich. Dlatego dobrze się stało, że temat został podjęty. Autor zresztą jest do niego dobrze przygotowany, biorąc pod uwagę jego dotychczasowe prace. Niniejszy tekst stanowi więc dalszy ciąg jego badań nad konserwatyzmem i ideologią ziemiańską, ujmując temat od innej strony. Cenzury pracy zostały wybrane poprawnie - od powstania organizacji do przewrotu majowego. Przewrót majowy zmienił nie tylko system państwowy, ale także usytuowanie i rolę organizacji rolniczych. Autor podzielił pracę na dwie części: 1. organizacja 2. wpływy. Dlatego w obu częściach musiała się przewijać sprawa najważniejsza - działalność.