Bogowie, groby i uczeni

Seria: Rodowody Cywilizacji
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Götter, Gräber und Gelehrte
popularnonaukowa

Pasjonująca relacja o dziejach odkryć archeologicznych i tajemnicach wykopalisk Pompei, Troi, Egiptu, Babilonu, Meksyku i osiągnięciach wielkich odkrywców.

źródło opisu: PIW, 2004

źródło okładki: zdjęcie autorskie

książek: 2026
Wojciech Gołębiewski | 2016-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2016

UWAGA! RECENZUJĘ INNE WYDANIE, Z 1963 PIW, ALE NIE MA SENSU DUBLOWAĆ
Powieść o archeologii
Z Wikipedii:
C. W, Ceram, właściwie Kurt Wilhelm Marek (1915 – 1972) , niemiecki hitlerowski propagandzista, później, pod pseudonimem - anagramem nazwiska, pisarz. W roku 1947 został naczelnym lektorem w wydawnictwie Rowohlta. Uzyskawszy dostęp do biblioteki archeologicznej w Oldenburgu, zaczął pisać tą książkę (1949, wyd pol. 1958). Książka stała się światowym bestsellerem.
Książka opowiada o tajemnicach archeologii greckiej, egipskiej, mezopotamskiej, jak i meksykańskiej, środkowo- i południowo- amerykańskiej. Zawiera krótkie biografie takich archeologów jak Heinrich Schliemann, Jean- Francois Champollion, Paul – Emile Botta czy Howard Carter.

We wstępie Ceram pisze:
„Niniejsza książka nie ma ambicji naukowych. Jest ona raczej próbą przedstawienia przedmiotu badań określonej gałęzi nauki w taki sposób, aby pokazać...

SeVIIen | 2016-01-22
Przeczytana: listopad 2003

Jedna z najlepszych książek o historii. Bez dwóch zdań. Ceram potrafi zainteresować czytelnika, zabierając go w pasjonującą podróż do świata tajemnic, jakie skrywa archeologia. Ukazuje historie wydaje się tak bardzo odległe, ale jakże rzutujące na obraz świta. Niektóre z nich przez wieki owiane legendą, tutaj ukazane są bardzo przystępnym językiem.

Książki jednak nie można ‘zaszufladkować’ i przypisać jej do jednego konkretnego gatunku. Chwilami mamy wrażenie, że czytamy pamiętnik, po chwili najlepszą powieść przygodową, thriller, kryminał, romans… Tutaj jest wszystko. Dosłownie wszystko.

Sądzę, że każdy powinien zapoznać się z tą pasjonującą lekturą. Głównie dzięki niej rozkwitła moja miłość do archeologii i czasów starożytnych. Stało się to wręcz moją pasją. Nie będę ukrywać, że właśnie dzięki tej kultowej już pozycji… Której jedynym minusem może być to, że została napisana w latach 50. Ale i tak nadal czyta się wybornie. Książka, którą każdy historyk powinien znać!

Basia | 2012-06-06

Doskonała książka , która bardzo ciekawie i przystępnym językiem ukazuje najciekawsze odkrycia archeologiczne i wykopaliska oraz przedstawia sylwetki wybitnych odkrywców.Nie mogłam się od niej oderwać.Ta książka to jedna z moich ulubionych.Daję jej najwyższą notę !!!

edit3008 | 2012-02-03
Przeczytana: 1985 rok

Najlepsza książka do rozpoczęcia przygody z Historią, bardzo ciekawie napisana. Książka ta spowodowała, moją fascynację m.in.historią Azteków: czytając jak Montezuma witał Corteza "widziałam" jak ostatni władca Azteków wychodzi do konkwistadora w złotych sanadałach....albo odkrycie Troi...
Wiele razy wracałam do tej książki i każdy chyba do kogo Historia przemówiła na kartach tej książki tak zrobi i zapragnie ją mieć w swojej bibliotece.Polecam !

Krzysiek | 2013-03-25
Przeczytana: 2008 rok

Ta książka potrafi zafascynowac archeologią, fantastycznie napisana, nie tylko warto przeczytać, ale również kupić (nawet w ciemno).

Marysieńka | 2011-05-31
Przeczytana: 1991 rok

Tę doskonałą pozycję polecam wszystkim miłośnikom archeologii, wykopalisk, starożytnych cywilizacji itp. Ceram opowiada w bardzo ciekawy sposób o wielkich archeologicznych odkryciach, o Carterze, o Schliemannie, o grobowcach faraonów, o Troi....o postanowieniu małego chłopca, Champoliona, że jak dorośnie to odczyta egipskie hieroglify...Książka jest również ilustrowana zdjęciami i szkicami zabytków starozytności z całego świata....Czyta się świetnie, choć to nie powieść...Polecam...

ems | 2011-12-31
Przeczytana: 1977 rok

Jak podano w podtytule - 'powieść o archeologii'. Nieco mylące, gdyż nie jest to powieść, a solidne (ale bardzo przystępnie napisane) opracowanie nt historii archeologii. 'Opowieść' byloby tu odpowiedniejszym słowem. W każdym razie - absolutna klasyka. Obowiązkowa dla... wszystkich. Z wad książki wymieniłbym anachroniczną i niekonsekwentną pisownię nazw własnych (geograficzne, nazwiska, ...) oraz to, że książka została napisana w latach 50. A wszystkie polskie wydania opierają się na wydaniu z roku 1958. Bez żadnych zmian czy uaktualnień. Od tego czasu minęlo ponad 50 lat, a archeologia nie stoi w miejscu.

| 2016-01-10

Jedna z najlepszych książek o historii, jaką miałam okazję przeczytać. Ceram potrafi zainteresować czytelnika, zabierając go w pasjonującą podróż do świata tajemnic, jakie skrywa archeologia. Ukazuje historie wydaje się tak bardzo odległe, ale jakże rzutujące na obraz świta. Niektóre z nich przez wieki owiane legendą, tutaj ukazane są bardzo przystępnym językiem. Sądzę, że każdy powinien zapoznać się z tą pasjonującą lekturą. Głównie dzięki niej rozkwitła moja miłość do archeologii i czasów starożytnych. Książka, którą każdy historyk powinien znać!

emendator | 2013-02-24
Na półkach: Przeczytane, Chcę nabyć
Przeczytana: grudzień 2012
goskrzys | 2016-03-05
Przeczytana: 05 marca 2016

Autor słusznie nadał tej książce podtytuł "Powieść o archeologii". Utwór ten bowiem nie rości sobie wcale prawa do miana opracowania naukowego - choć materiał, który zawiera, jest zarówno obszerny, jak i rzetelnie opracowany i z pewnością może służyć jako pomoc naukowa (a już na pewno jako zachęta do bliższego zapoznania się z dziejami starożytnymi). Jest to opowieść o archeologii nie tyle jako dziedzinie nauki, która wymaga zarówno porządnego przygotowania teoretycznego, jak i nie raz długich i żmudnych poszukiwań, częściej przynoszących rozczarowanie niż satysfakcję. Archeologia jawi się tu jako przygoda, wyzwanie rzucone nieznanemu, tajemnicom przeszłości.

Stąd też każdy z rozdziałów, opisujących poszczególne wielkie cywilizacje starożytności, na pierwszym tle ukazuje naukowców - poszukiwaczy, pasjonatów, badaczy przeszłości, którzy niejednokrotnie największych odkryć dokonywali nie tyle dzięki merytorycznemu przygotowaniu, ile dzięki własnej pasji, oddaniu, uporowi i - sporej...