Pierwszy Amerykanin. Zagadka studiów prekolumbijskich

The First American
historia, archeologia, Ameryka, Indianie
historia
Łukasz Kuć

Ceram w swym ostatnim utworze "Pierwszy Amerykanin" odsłania przed nami prehistorię Ameryki Północnej, tej części świata, która rzekomo przeszłości nie miała. A przecież wielopiętrowe "miasta" wykute w skałach, niezliczone kopce, "piramidy" świadczą o wysokiej kulturze tajemniczego ludu, który te budowle wznosił, który budował wielokilometrowe kanały nawadniające. Znaleziono piękną ceramikę, artystycznie wykonane przedmioty codziennego użytku. Nie znaleziono żadnych źródeł pisanych. Kim więc był ten Pierwszy Amerykanin? Skąd przybył?
Do rozszyfrowania zagadki Indian prekolumbijskich przyczyniły się nie tylko badania naukowców różnych dziedzin, wielu cennych odkryć dokonali także zapaleńcy-amatorzy.
Relacja o tych badaniach, pracach i odkryciach to lektura porywająca. [Z okładki]

Sikandar | 2013-10-07

"Dowiedz się człowiecze: te kurhany lud budował,
Co już dawno sczezł z powierzchni ziemi,
Piętrzył je, gdy jeszcze Grecy kuli
Złom Pentelikonu, cenny marmur,
Wznosząc na swych skałach piękno Partenonu."

Fantastyczna podróż przez historię i prehistorię Ameryki Północnej, może trochę mało aktualna, ale bardzo interesująca.

Aztek_Anonim | 2016-03-30
Na półkach: Ulubione, Przeczytane