Pierwszy Amerykanin. Zagadka studiów prekolumbijskich

Okładka książki Pierwszy Amerykanin. Zagadka studiów prekolumbijskich C.W. Ceram
Okładka książki Pierwszy Amerykanin. Zagadka studiów prekolumbijskich
C.W. Ceram Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Rodowody Cywilizacji historia
351 str. 5 godz. 51 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Rodowody Cywilizacji
Tytuł oryginału:
The First American
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1977-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1977-01-01
Liczba stron:
351
Czas czytania
5 godz. 51 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Tadeusz Zabłudowski
Tagi:
historia archeologia Ameryka historia Ameryki Indianie kultury prekolumbijskie indianistyka
Średnia ocen

7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
33 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
318
296

Na półkach: ,

To była książka w bardzo oldschoolowym wydaniu bo z lat 70 tych. Taki trochę powrót do przeszłości no bo pewnie część z tych badań czy teorii tam przytaczanych mogła się zmienić (albo i nie ??). Pamiętam jak za dzieciaka z zachwytem czytałam “Bogowie, groby i uczeni” i w sumie nie wiem dlaczego się zacięłam na tej jednej pozycji. No w ogóle nie przyszło mi do głowy nawet na starość że przecież gość mógł napisać również inne książki. I tak po latach łażąc po internetach trafiłam na tę pozycję i to za jakieś śmieszne grosze. To sobie zakupiłam i siadłam do czytania z dużym sentymentem. Zachwyt był pewnie spowodowany tym że w swoim ograniczeniu myslałam że będzie o Inkach i Aztekach a tu ….historia pierwszych ludzi ale na kontynencie Ameryki północnej. A ta na tle południowej jest raczej mniej zbadana czy może bardziej tajemnicza bo właśnie mniej zbadana. W każdym razie, czytało się to bardzo dobrze człowiek sobie odświeżył to i owo ze szkoły a całkiem dużo się nauczył tego o czym w szkole raczej nie było. Rzecz napisana w sposób przystępny i co najważniejsze nie nudny. No i tak jak napisałam taka lektura trącająca myszką zwłaszcza te wydania Państwowego Instytutu Wydawniczego z bardzo charakterystyczną okładką.

To była książka w bardzo oldschoolowym wydaniu bo z lat 70 tych. Taki trochę powrót do przeszłości no bo pewnie część z tych badań czy teorii tam przytaczanych mogła się zmienić (albo i nie ??). Pamiętam jak za dzieciaka z zachwytem czytałam “Bogowie, groby i uczeni” i w sumie nie wiem dlaczego się zacięłam na tej jednej pozycji. No w ogóle nie przyszło mi do głowy nawet na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
114
112

Na półkach: ,

Do książki podchodziłem z mniejszym, ba! o wiele mniejszym zapałem niż do "Bogów, grobów...". O ile od małego uwielbiałem starożytną Grecję i Egipt, a później jeszcze większą pasją zapłonąłem do biblijnych cywilizacji, to jakoś nie przejawiałem nigdy chęci do bliższego poznania pradziejów Ameryki. Co tam zresztą było ciekawego i nowego? O Majach/Aztekach/Inkach i "Indianach" już coś się wiedziało i nie sądziłem, że książka nauczy mnie czegoś nowego. Sięgnąłem po nią głównie dla stylu, w jakim autor opisuje swe historie.
Teraz biję się w pierś i przyznaję, że byłem niemałym ignorantem. Okazuje się, że obok znanych mi cywilizacji istniały też inne, równie ciekawe, a nie raz i okryte tajemnicą, jakiej i Majowie musieliby pozazdrościć.
Czy ktoś słyszał wcześniej o cywilizacji budującej same wieże zamiast domów? Nie? Ja również. I nie dziwota, bo cała została szybko i bezwzględnie wymordowana, a następnie porzucona, czekając aż ktoś zawędruje w nieznane rejony Ameryki i natrafi na makabryczny obraz.
Oczywiście w książce nie brakuje również opisów wpadek archeologów, do których z bezlitosną szczerością przyznaje się autor. Współczuję odkrywcy obelisku pradawnej cywilizacji, który po głębszym zbadaniu okazał się klockiem z żelbetonu będącym (już nie pamiętam) pozostałością słupa telegraficznego lub wyznacznikiem granicy działki budowlanej.
Książka w niczym nie ustępuje poprzedniej, a może i powinno się cenić ją bardziej? W końcu stało przed nią znacznie trudniejsze zadanie, bo i temat wymagał od autora o wiele większej pracy.

Do książki podchodziłem z mniejszym, ba! o wiele mniejszym zapałem niż do "Bogów, grobów...". O ile od małego uwielbiałem starożytną Grecję i Egipt, a później jeszcze większą pasją zapłonąłem do biblijnych cywilizacji, to jakoś nie przejawiałem nigdy chęci do bliższego poznania pradziejów Ameryki. Co tam zresztą było ciekawego i nowego? O Majach/Aztekach/Inkach i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
184
132

Na półkach: , ,

Świetna książka. Do dziś na polskim rynku wydawniczym nie ukazało się żadne opracowanie dotyczące prekolumbijskich dziejów obszaru dzisiejszych Stanów Zjednoczonych, które byłoby lepsze od Cerama!

Świetna książka. Do dziś na polskim rynku wydawniczym nie ukazało się żadne opracowanie dotyczące prekolumbijskich dziejów obszaru dzisiejszych Stanów Zjednoczonych, które byłoby lepsze od Cerama!

Pokaż mimo to

avatar
269
37

Na półkach: , ,

"Dowiedz się człowiecze: te kurhany lud budował,
Co już dawno sczezł z powierzchni ziemi,
Piętrzył je, gdy jeszcze Grecy kuli
Złom Pentelikonu, cenny marmur,
Wznosząc na swych skałach piękno Partenonu."

Fantastyczna podróż przez prehistorię i historię Ameryki Północnej, może trochę mało aktualna, ale bardzo interesująca.

"Dowiedz się człowiecze: te kurhany lud budował,
Co już dawno sczezł z powierzchni ziemi,
Piętrzył je, gdy jeszcze Grecy kuli
Złom Pentelikonu, cenny marmur,
Wznosząc na swych skałach piękno Partenonu."

Fantastyczna podróż przez prehistorię i historię Ameryki Północnej, może trochę mało aktualna, ale bardzo interesująca.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    123
  • Przeczytane
    51
  • Posiadam
    31
  • Historia
    8
  • Rodowody cywilizacji
    3
  • Ulubione
    3
  • Indianie
    2
  • Cywilizacje
    2
  • America
    2
  • Nauki społeczne - archeologia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Pierwszy Amerykanin. Zagadka studiów prekolumbijskich


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne