Leksykon fatalnych decyzji w II wojnie światowej

Wydawnictwo: Amber
historyczna

W żadnej z licznych wojen w historii ludzkości nie popełniono tylu błędów co w II wojnie światowej. Popełniało je zarówno niemieckie dowództwo i sprzymierzeńcy Niemiec, jak i alianci. Żaden jednak z wielkich przywódców nie mylił się tak katastrofalnie jak Adolf Hitler, a jego decyzje nie spowodowały tak straszliwych skutków.

Harald_Hardrade | 2018-06-03
Przeczytana: maj 2018

Jest 1939 rok. Butni Polacy odmawiają Niemcom budowy korytarza do Prus Wschodnich. Polscy studenci wybijają szyby w ambasadzie niemieckiej w Warszawie. Berlin leży 160 km od granicy z Polską i tam Polacy chcą rozwiązać problem niemiecki, chcą także przyłączania Prus do Polski. A już od wiosny przeprowadzają mobilizację w wojsku. - Tak rozpoczyna się pierwszy rozdział tej pracy "historycznej". Normalnie wychodzi na to, że Niemcy rozpoczęły II Wojnę Światową z powodów obronnych :-).
Rozdział o Dreźnie też mnie zaciekawił. Bezbronne, cywilne miasto, na które w barbarzyński sposób zrzucono niepotrzebnie bomby. Ostatnio sporo pojawia się prac odczarowujących ten przykład męczeństwa Niemieckich cywili. I tak: 1. Nieprawda, że nie było tam fabryk zbrojeniowych (było ich mnóstwo). 2. Nieprawda że atak był niespodziewany (od końca 1944 zrzucano ulotki, że miasto będzie celem). 3. Myśliwce strzelały do cywili przy rzece (ten i inne bełkoty preparowali NRDowcy i rosjanie, którzy za wszelką...

h141 | 2018-05-11
Przeczytana: 02 czerwca 2018