Ostatnia podróż Valentiny

Seria: Magnolie
Wydawnictwo: Świat Książki
Santa Montefiore

Inne wydania

Młody Anglik Thomas poznał piękną Włoszkę Valentinę pod koniec drugiej wojny i zakochał się w niej bez pamięci. Lecz z malutką córeczką Albą wrócił do ojczyzny sam... Po latach dorosła już Alba postanawia poznać losy matki i wyjeżdża do Włoch. Tam rekonstruuje zaskakującą historię romansu swych rodziców.

źródło opisu: http://www.swiatksiazki.pl/

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl/

książek: 1901
Gosia | 2015-04-14
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 14 kwietnia 2015

Do tej pory przeczytałam dwie powieści Santy Montefiore: "Francuski ogrodnik" i "Cygańską madonnę" i w takiej oceniłabym je kolejności. Niestety "Ostatnia podróż Valnetiny" jest najsłabszą z nich.
Akcja toczy się w książce dwutorowo: poznajemy współczesną Albę, pełną życia i temperamentu dziewczynę z jej charakterkiem i brakiem spokoju ducha oraz tajemnicę z przeszłości jej ojca, ówcześnie kapitana łodzi podwodnej w czasie drugiej wojny światowej i jego wielkiej miłości do pięknej i tajemniczej Włoszki. Jak to zwykle bywa w takich książkach, wątek historyczny jest zdecydowanie ciekawszy. Opowieść trochę ratuje klimat Włoch na południe od Neapolu. Kto lubi włoskie klimaty pewnie chętnie podwyższy ocenę o jedną gwiazdkę z sentymentu do tych regionów. Jednak nie zmienia to faktu, że bliżej tej książce do zwykłego romansu niż do ciekawej książki z rozbudowanymi wątkami i historycznym tłem. Szkoda. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś pisarka bardziej pozytywnie mnie...

wiejskifilozof | 2015-01-14

Troszkę zeszło mi czytanie tej książki.Nie dlatego,że była nudna czy też zacząłem czytać strasznie wolno.Tylko czytałem ją razem z mamą,kiedy mama kończyła to ja wtedy brałem.
Książka trafiła mi się w wersji kieszonkowej.Owszem,to nie ma znaczenia przy czytaniu.Byle by była fajna.
A czy taka jest ? Dla mnie jest dobra,bo lubię akcję z Włoch.
Książka jest podzielona na dwa etapy.Mamy tu Włochy z 1945 roku i Anglię i Włochy z 1971 roku.
Czasy,które nie mogę pamiętać.
Książka to typowy romans,mi to nie przeszkadza.
Polubiłem bohaterów,zwłaszcza Alba.To postać, która jest fajna i wie,czego chce od życia.
Autorka opisuję,tak pięknie Włochy.Że sobie wyobrażałem,te wszystkie widoki i zapachy.
Cieszę się,że miałem okazję przeczytać.

Olinka | 2014-08-09
Przeczytana: 08 sierpnia 2014

Tu nie ma nad czym się rozpisywać - to klasyczne romansidło. Gdyby autorka bardziej się postarała i stworzyła minimalne tło historyczne do przedstawionych wydarzeń dziejących się w czasie II wojny światowej i lat 70-tych XX wieku może byłoby z tego coś więcej. A tak to tylko czytadło.

izabela81 | 2015-08-30
Na półkach: 2015 rok, Przeczytane
Przeczytana: 25 sierpnia 2015

Stracona miłość, zdrada, rodzinne sekrety, dorastanie, dojrzewanie, przemiana, poszukiwanie korzeni - o tym właśnie jest ta książka. Mamy tu sensację, przygodę, kryminał i włoską namiętność. A to wszystko na przestrzeni dwóch różnych czasów i miejsc - końcówka II wojny światowej i Londyn roku 1971. To właśnie częste retrospekcje do czasów poznania się rodziców Alby w realiach drugiej wojny światowej najbardziej mi się podobały w tej książce.

Książkę Ostatnia podróż Valentiny kupiłam na wyprzedaży książek. Książka opowiada o Thomasie który jest oficerem marynarki wojennej w czasie wojny poznaje piękna dziewczynę Valetine, która jest włoszką zakochują się w niej od pierwszego wejrzenia z tej gorącej miłości rodzi się dziecko dziewczynka która ma naimie Alba. Po 26 latach Alba jako dorosła dziewczyna wyjeżdża do Włoch poznać tajemnice śmierci swojej mamy, która dla niej i jej ojca jest bardzo bolesna i zaskakująca. Książka pachnie goździkami rozmarynem i opisami pięknych widoków Włoch ja osobiście kocham ten kraj i zawsze chciałam tam pojechać może marzeni się kiedyś spełni:)książka jest naprawę świetna i polecam ja każdemu bardzo wciąga od pierwszej strony.Polecam :)

Anna | 2014-01-06
Przeczytana: sierpień 2011

Każdy z nas chce i powinien znać historię oraz przeszłość swoich bliskich. Alba - młoda kobieta mieszkająca w Anglii, która straciła matkę jako mała dziewczynka, postanawia wrócić do Włoch, gdzie się urodziła i poznać fakty z jej życia. Rodzice poznali się pod koniec II wojny, Thomas zakochał się w Valentinie bez pamięci, a owocem tej miłości była Alba. Czy dziewczynie uda się poznać prawdę z przeszłości, czy wyjaśni przemilczane zdarzenia z życia matki. Książka pełna włoskich klimatów, krajobrazów i charakterów. Czyta się świetnie.

allison | 2011-04-19
Przeczytana: grudzień 2010

Powieść ciekawa, fajnie mi się ją czytało, ale autorkę na pewno stać na więcej:).

Marta | 2014-05-18

Powieść o młodej, pięknej, nieco egoistycznej dziewczynie, Albie, która postanawia poznać historię swojej młodo zmarłej mamy, Valentiny. Jest ona dla niej wyobrażeniem niewinności i doskonałości, któremu dziewczyna próbuje dorównać. Podróż do Włoch i odkrycie szokującej prawdy o życiu Valentiny całkowicie odmienia Albę, jej nastawienie do ludzi i charakter...
Kolejna piękna książka Santy Montefiore, kolejna świetna bohaterka, kolejna świetna historia.

isabelle142 | 2014-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2014

Kolejna pozycja z dorobku Santy Montefiore za mną :)
Jak w większości z nich, nie brak tu magii, rodzinnych tajemnic, wątków romansowych, które nie zawsze kończą się tak, jak czytelnik by chciał lub się spodziewał, plastyczne opisy krajobrazów, przesycone smakowitymi aromatami, dosyć istotną rolę odgrywają tu również (choć raczej epizodycznie) zwierzątka... Mamy tutaj psa, wiewiórkę, a nawet...kozę :)
Główna bohaterka jest kobietą raczej lekkich obyczajów. Po części tłumaczyć można to faktem, iż wychowywała się bez biologicznej matki, zaś tej przybranej nie potrafiła zaakceptować... Swą samotność zagłusza seksualnymi kontaktami z dość przypadkowymi mężczyznami. Wiele zmienia się, kiedy w jej życiu pojawia się pewien przystojny mężczyzna...
Alba usiłuje dowiedzieć się czegokolwiek o swej rodzicielce, jednak krewni zbywają ją zdawkowymi uwagami... Dziewczyna postanawia więc wybrać się do Włoch, jednak czy informacje, które tam posiądzie, będą tymi, jakich oczekiwała?
Powieść wciąga,...

Emerald | 2014-02-21
Na półkach: Ebooki, Przeczytane, 2014
Przeczytana: 21 lutego 2014

To, co zawsze w książkach Montefiore: wielopokoleniowa rodzina, miłość, tajemnica i poszukiwanie szczęścia. Jej opowieść ma w sobie coś, że trudno się od niej oderwać. I niespodziewane zakończenie!