Ostatnia podróż Valentiny

Seria: Magnolie
Wydawnictwo: Świat Książki
Santa Montefiore

Młody Anglik Thomas poznał piękną Włoszkę Valentinę pod koniec drugiej wojny i zakochał się w niej bez pamięci. Lecz z malutką córeczką Albą wrócił do ojczyzny sam... Po latach dorosła już Alba postanawia poznać losy matki i wyjeżdża do Włoch. Tam rekonstruuje zaskakującą historię romansu swych rodziców.

źródło opisu: http://www.swiatksiazki.pl/

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl/

Gosia | 2015-04-14
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 14 kwietnia 2015

Do tej pory przeczytałam dwie powieści Santy Montefiore: "Francuski ogrodnik" i "Cygańską madonnę" i w takiej oceniłabym je kolejności. Niestety "Ostatnia podróż Valnetiny" jest najsłabszą z nich.
Akcja toczy się w książce dwutorowo: poznajemy współczesną Albę, pełną życia i temperamentu dziewczynę z jej charakterkiem i brakiem spokoju ducha oraz tajemnicę z przeszłości jej ojca, ówcześnie kapitana łodzi podwodnej w czasie drugiej wojny światowej i jego wielkiej miłości do pięknej i tajemniczej Włoszki. Jak to zwykle bywa w takich książkach, wątek historyczny jest zdecydowanie ciekawszy. Opowieść trochę ratuje klimat Włoch na południe od Neapolu. Kto lubi włoskie klimaty pewnie chętnie podwyższy ocenę o jedną gwiazdkę z sentymentu do tych regionów. Jednak nie zmienia to faktu, że bliżej tej książce do zwykłego romansu niż do ciekawej książki z rozbudowanymi wątkami i historycznym tłem. Szkoda. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś pisarka bardziej pozytywnie mnie...

Edi_Edi | 2018-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2018

"Ostatnia podróż Valentiny" to historia młodej, zbuntowanej i dekadenckiej Alby, która rusza do Włoch w poszukiwaniu swoich korzeni. I jak to zazwyczaj w powieściach Santy Montefiore bywa, odnajduje tam siebie, rozum, szczęście i miłość.

filozof | 2015-01-14

Troszkę zeszło mi czytanie tej książki.Nie dlatego,że była nudna czy też zacząłem czytać strasznie wolno.Tylko czytałem ją razem z mamą,kiedy mama kończyła to ja wtedy brałem.
Książka trafiła mi się w wersji kieszonkowej.Owszem,to nie ma znaczenia przy czytaniu.Byle by była fajna.
A czy taka jest ? Dla mnie jest dobra,bo lubię akcję z Włoch.
Książka jest podzielona na dwa etapy.Mamy tu Włochy z 1945 roku i Anglię i Włochy z 1971 roku.
Czasy,które nie mogę pamiętać.
Książka to typowy romans,mi to nie przeszkadza.
Polubiłem bohaterów,zwłaszcza Alba.To postać, która jest fajna i wie,czego chce od życia.
Autorka opisuję,tak pięknie Włochy.Że sobie wyobrażałem,te wszystkie widoki i zapachy.
Cieszę się,że miałem okazję przeczytać.

Olinka | 2014-08-09
Przeczytana: 08 sierpnia 2014

Tu nie ma nad czym się rozpisywać - to klasyczne romansidło. Gdyby autorka bardziej się postarała i stworzyła minimalne tło historyczne do przedstawionych wydarzeń dziejących się w czasie II wojny światowej i lat 70-tych XX wieku może byłoby z tego coś więcej. A tak to tylko czytadło.

marlenap1 | 2018-09-26
Przeczytana: 26 września 2018

Przyjemna, wciągająca lektura od Santy Montefiore. Jak zawsze opowieść jest pełna pasji, miłości, a także nie brakuje jej tajemnic i zagadek do rozwiązania.
Alba, szalona i zbuntowana młoda kobieta pragnie odkryć tajemnicę pochodzenia swojej matki Valentiny. Ojciec ukrywa przed nią prawdę o matce, dlatego dziewczyna chce samodzielnie wyruszyć w podróż do Włoch, by dowiedzieć się jak najwięcej o historii matki i jej rodziny.
Lektura była bardzo pasjonująca, miło i szybko się czytało. Zarysowanych jest w niej wiele ciekawych postaci - od rozkapryszonej Alby, przez zagubionego we własnym świecie i problemach ojca Alby, po ekscentryczną babkę Alby. Podobał mi się klimat Incatellarii, czytając fragmenty o Włochach czułam się swojsko, lekko, taj, jakbym tam była. Oczyma wyobraźni widziałam morze, gaj oliwny i dom Valentiny. Takie przyjemne klimaty w sam raz na początek jesieni :)
Dziwi mnie zakończenie - nie do końca je rozumiem, Alba zobaczyła Fitza czy znajomego z łodzi - Gabriela?...

izabela81 | 2015-08-30
Na półkach: Przeczytane, 2015 rok
Przeczytana: 25 sierpnia 2015

Stracona miłość, zdrada, rodzinne sekrety, dorastanie, dojrzewanie, przemiana, poszukiwanie korzeni - o tym właśnie jest ta książka. Mamy tu sensację, przygodę, kryminał i włoską namiętność. A to wszystko na przestrzeni dwóch różnych czasów i miejsc - końcówka II wojny światowej i Londyn roku 1971. To właśnie częste retrospekcje do czasów poznania się rodziców Alby w realiach drugiej wojny światowej najbardziej mi się podobały w tej książce.

Anna | 2014-01-06
Przeczytana: sierpień 2011

Każdy z nas chce i powinien znać historię oraz przeszłość swoich bliskich. Alba - młoda kobieta mieszkająca w Anglii, która straciła matkę jako mała dziewczynka, postanawia wrócić do Włoch, gdzie się urodziła i poznać fakty z jej życia. Rodzice poznali się pod koniec II wojny, Thomas zakochał się w Valentinie bez pamięci, a owocem tej miłości była Alba. Czy dziewczynie uda się poznać prawdę z przeszłości, czy wyjaśni przemilczane zdarzenia z życia matki. Książka pełna włoskich klimatów, krajobrazów i charakterów. Czyta się świetnie.

Książkę Ostatnia podróż Valentiny kupiłam na wyprzedaży książek. Książka opowiada o Thomasie który jest oficerem marynarki wojennej w czasie wojny poznaje piękna dziewczynę Valetine, która jest włoszką zakochują się w niej od pierwszego wejrzenia z tej gorącej miłości rodzi się dziecko dziewczynka która ma naimie Alba. Po 26 latach Alba jako dorosła dziewczyna wyjeżdża do Włoch poznać tajemnice śmierci swojej mamy, która dla niej i jej ojca jest bardzo bolesna i zaskakująca. Książka pachnie goździkami rozmarynem i opisami pięknych widoków Włoch ja osobiście kocham ten kraj i zawsze chciałam tam pojechać może marzeni się kiedyś spełni:)książka jest naprawę świetna i polecam ja każdemu bardzo wciąga od pierwszej strony.Polecam :)

allison | 2011-04-19
Przeczytana: grudzień 2010

Powieść ciekawa, fajnie mi się ją czytało, ale autorkę na pewno stać na więcej:).

Marta | 2014-05-18

Powieść o młodej, pięknej, nieco egoistycznej dziewczynie, Albie, która postanawia poznać historię swojej młodo zmarłej mamy, Valentiny. Jest ona dla niej wyobrażeniem niewinności i doskonałości, któremu dziewczyna próbuje dorównać. Podróż do Włoch i odkrycie szokującej prawdy o życiu Valentiny całkowicie odmienia Albę, jej nastawienie do ludzi i charakter...
Kolejna piękna książka Santy Montefiore, kolejna świetna bohaterka, kolejna świetna historia.