Ostatnia podróż Valentiny

Okładka książki Ostatnia podróż Valentiny Santa Montefiore
Okładka książki Ostatnia podróż Valentiny
Santa Montefiore Wydawnictwo: Świat Książki Seria: Magnolie literatura obyczajowa, romans
Magnolie
Santa Montefiore
Świat Książki
2007-01-01
2007-01-01
Anna Dobrzańska-Gadowska

Wspaniała, wzruszająca i wciągająca historia napisana pięknym językiem. Polecam.

1964

O czym jest ta książka? O tajemnicach, które każdy z nas w sobie trzyma. O tym, że czasem lepiej jest nic nie mówić, by chronić swoich bliskich.
Alba, młoda dziewczyna, która wychowywała się bez matki, chce w końcu poznać jej rodzinę. Rusza w tym celu do Włoch. Chce poznać losy swojej zmarłej matki, dowiedzieć się dlaczego jej ojciec, nie poznał ją z jej rodziną i dlaczego Valentina jest tak zagadkową postacią w jej życiu.
Ta podróż to nie tylko szansa dla Alby, na poznanie historii jej matki. Ale i szansa dla Albym, by odkryła czego chce od życia i zrozumiała działania swojego ojca.
Bardzo drobna książka o rodzinnych intrygach i tajemnicach. Naprawdę świetnie się ją czyta.

Jak zwykle u autorki intryga jest ciekawie skonstruowana. Tu nic nie jest oczywiste. Miłość, wojna, zdrada i wielowymiarowi bohaterowie. Bardzo dobrze się czyta. Polecam.

Przyjemny klasyczny romans. Na plus Włoskie klimaty.

Przyjemny klasyczny romans. Na plus Włoskie klimaty.

Ile to tajemnic kryje się w każdym istnieniu ludzkim.....
Warto przeczytać

Ile to tajemnic kryje się w każdym istnieniu ludzkim.....
Warto przeczytać

Alba świadoma swej niepowtarzalnej urody potrafi sprytnie oczarowywać i manipulować ludźmi. Jest leniwa, rozkapryszona i samolubna. Jednak za swój sposób bycia obwinia rodzinę, w której od dziecka czuła się wyobcowana. Dziewczyna będąc niemowlęciem straciła matkę, a ojciec zamiast podzielić się wspomnieniami o zmarłej, odciął się od przeszłości i rozpoczął nowe życie. Całkiem przypadkiem w ręce Alby trafia ukryty portret Valentiny. Od tej chwili dziewczyna pragnie zapełnić pustkę w swoim sercu i poznać historię matki, do której jest łudząco podobna. Podróż do sennego włoskiego miasteczka okaże się dla Alby niespodziewaną lekcją, pozwoli jej poznać rodzinę i skrywane od lat tajemnice.
Książka jest ciekawą odskocznią od rzeczywistości. Santa Montefiore jest mistrzynią opisywania natury i pięknych miejsc, w których umieszcza swoich bohaterów więc odnosi się wrażenie, że bajeczne włoskie wybrzeże jest na wyciągnięcie ręki. Intrygująca historia Valentiny prosi się, żeby jak najszybciej ją odkryć i zaskakuje zakończeniem. Lekka i przyjemna powieść.

Zgrabna opowiastka o wyzwalającej mocy prawdy i tym, że piękna kobieta równa się zła kobieta. Początek to jeden, wielki spoiler, który totalnie odbiera chęć dobrnięcia do wyjaśnienia, co tak naprawdę przytrafiło się Valentinie. Do tego główna bohaterka to zwykła, bezmyślna zdzira, która zmienia zdanie (bo nie majtki, tych przecież nie nosi) co 5 minut. Czyta się fenomenalnie, ale... Montefiore potrafi dużo lepiej, ooo.

Historia Alby cześć 1

Historia Alby cześć 1

Santa Montefiore to pisarka, która uprawia klasyczne, trochę staroświeckie powieściopisarstwo. Jej książki czyta się bardzo przyjemnie, bo w każdej można znaleźć różne składniki: trochę romansu, trochę sensacji, trochę historii. Tak jest i w tym wypadku. "Ostatnia podróż Valentiny" to opowieść o miłości pięknej Włoszki i angielskiego oficera u schyłku drugiej wojny, która wpleciona została w historię ich córki Alby- ta z kolei chce odkryć okoliczności śmierci matki. W tym celu jedzie do Włoch. Tam na tle pachnących gajów cytrynowych i błękitu morza poznaje rodzinę matki i powoli dowiaduje się prawdy nie tylko o niej, ale i o swoim ojcu. Przy okazji odkrywa siebie i swoje pragnienia. Fabuła toczy się leniwie, co tylko dodaje smaku tej jakże uroczej powieści o rodzinnych tajemnicach, utraconej miłości i cenie, jaką płaci się za swoje życiowe decyzje.

Przyjemna, wciągająca lektura od Santy Montefiore. Jak zawsze opowieść jest pełna pasji, miłości, a także nie brakuje jej tajemnic i zagadek do rozwiązania.
Alba, szalona i zbuntowana młoda kobieta pragnie odkryć tajemnicę pochodzenia swojej matki Valentiny. Ojciec ukrywa przed nią prawdę o matce, dlatego dziewczyna chce samodzielnie wyruszyć w podróż do Włoch, by dowiedzieć się jak najwięcej o historii matki i jej rodziny.
Lektura była bardzo pasjonująca, miło i szybko się czytało. Zarysowanych jest w niej wiele ciekawych postaci - od rozkapryszonej Alby, przez zagubionego we własnym świecie i problemach ojca Alby, po ekscentryczną babkę Alby. Podobał mi się klimat Incatellarii, czytając fragmenty o Włochach czułam się swojsko, lekko, taj, jakbym tam była. Oczyma wyobraźni widziałam morze, gaj oliwny i dom Valentiny. Takie przyjemne klimaty w sam raz na początek jesieni :)
Dziwi mnie zakończenie - nie do końca je rozumiem, Alba zobaczyła Fitza czy znajomego z łodzi - Gabriela? Trochę mnie rozczarowało, ale i tak książka jak najabardziej na plus.

• Santa Montefiore
  • Pożyczone