Historia życia prywatnego. T. 2, Od Europy feudalnej do renesansu

Okładka książki Historia życia prywatnego. T. 2, Od Europy feudalnej do renesansu Georges Duby
Georges Duby Wydawnictwo: Ossolineum Cykl: Historia życia prywatnego (tom 2) historia
historia
Historia życia prywatnego (tom 2)
Ossolineum
2005-01-01
2005-01-01
830404773X
Wiera Bieńkowska, Wojciech Gilewski, Katarzyna Skawina
życie prywatne

Polecam, równie smaczna jak część pierwsza, po prostu ma się wrażenie że dokładnie się wie jak wyglądało życie zwykłych ludzi przed setkami lat. Tego nie dowiecie się w szkole a i ciężko przeczytać to w artykułach naukowych. POLECAM!
Poza tym zamki sredniowiecxne to bylo zbiorowisko drecholi ktorzy lubili spuszczwc wpierdziel i Pan domu musial bardzo dbac by ich wszystkich utrzymywac w rydzach poprzez dawanie im darow, gdyz zdazalo sie ze zabijali oni Pana domu jak sie wkurwili. Ale najgorsze byly oczywiscie kobiety ktore posadzano o wszelkie zlo gdyz jatrzyly i nastawialy rycerzy w zamku prrzeciwko sobie. Najbardziej z reguly nienawidzono Pani Domu. Z jednej strony kobiety, jak mowi Biblia, jako slabsze i bezbronne powinny przez mezczyzn byc trzymane w ryzach, jak trzeba bylo to Pan Domu mial obowiazek bic swoja zone, corki, siostry, wdowy w rodzinie, starano sie w domu separowac kobiety zamykajac je w "pokojach dla kobiet", zeby uniknac ich jatrzenia. Pan domu chodzil tam na sesje iskania z pchel ktore byly wieczorna przyjemnoscia. Pan domu wysylal tez do pokojow niewiast trubadurow zeby im czytali i uczyli je spiewac. Oprocz tego chorych i rannych dawano do pokoju niewiast zeby tam byli pod czula opieka. Corki oddawalo sie czasem na przechowanie do klasztoru by ich kto nie zbalamucil. Kobietom nalezalo znajdowav zajecie np modlitwe, obrobke tkanin zeby im sie w tylkach nie poprzewracalo od bezczynnosci. Ksieza sadzili ze w pokojach niewiast oddawano sie milosci lesbijskiej. Podsycalo wyobraznie to ze kobiety szly spac po 3-4 w jednyn duzym lozku. Suponowano ze w pokojach niewiescich kobiety waza milosne eliksiry. Zdaniem moralistow domy sredniowieczne pelne byly uleglych zachowujacych sie prowokacyjnie kobiet ktore zdradzaly i same kusily do zdrady. Najgorsze byly dziewki sluzebne i kuzynki. Istnialy przygodne zwiazki kazirodcze. Ulubiona zabawa mlodych rycerzy bylo uwodzenie Pani Domu albo corek Pana Domu bo one byly najbardziej pozadane, byla zabawa polegajaca na zakladzie o hajs komu sie ja uda zaliczyc. Najczesciej brano ja gwaltem i potem uciekano. Czesto Pani Domu miala swojego goryla ktory ja chronil. Jak Pan Domu mial nieplodna zone czy corke i dowiedzial sie o zdradzie to mogl sprytnoe oglosic publicznie zdrade i zone zabic.
Pozne sredniowiecze
Wiekszosc zrodel o mieszczaństwie
Kupcy i rzemieslnicy
"Dobra zona czy tez szmata, kazda baba potrzebuje bata"
Kary cielesne zona i dzieci
Wszedzie mial byc pokoj i zgoda
30 letni faceci brali 15-18 latki za zony i wychowywali sobie
Dlugo faxeci nie mogli sie zenic by nie rozdrabniac majatku
Kobiety i faceci organizowali sie w grupy, kluby, cechy. Zwlaszcza stanu wolnego
Kobiety czesto im starsze sie stawaly tym bardziej twarde i niezalezne
Mikro spoleczenstwa, atomowe rodziny
Kobiety najbardziej realizowaly sie w zapewnianiu edukacji i ustawianiu dzieci
Masa facetow byla przez to synkami mamusi
W miescie do ojca rodziny zwracalo sie per wy, na wsi per ty
Ludzie wiekszosc czasu spedzali w robocie poza domem. Biedni pracowali nawet 10-14 h
Ludzie z reguly gniezdzili sie w malych domkach lub mieszkaniach, bogaci wyburzali cale dzielnice i budowali miasta w miescie
Na poczatku 15 wieku zaczeto coraz wieksza uwage przykladac do zakladania zamkow w mieszkaniach czy w wielkich malzenskich skrzyniach
Latem nie bylo przypalem chodzenie na golasa ale tylko po domu
Nie bylo wstydu w tym zeby sasiad Cie zobaczyl nago jak lazisz przy otwartym oknie
Wolano by rodzili sie chlopcy niz dziewczynki
Medycy owczesni twierdzili ze jest pewna zaleznosc miedzy orgazmem a poczeciem dziecka
Kronikarze i sluzba uwazaly ze najczesciej panny nie byly dziewicami jak wychodzily za maz, podobno czesto bogatsze tracily dziewictwo z pokojowym
ale podobno to tylko plotki gdyz dziewczyny w wiekku 15-18 poddawano wtedy scislemu nadzorowi
Na poczatku 15 wieku roplenila sie sodomia takze w parach heteroseksualnych
Kobiety 30+ znaly wtedy duzo metod antykoncepcyjnych
W kregach elity kazdy mial swoj pokoj co bylo szalenie rozrzutne
Nianki zabieraly hurtem niemowlaki i male dzieci z dala od rodzinnegoo domu, w takich zlobkach bylo nawet 53% dzieci, a 23% tylko bylo karmionych przez matke
Zaczeto duza wage przykladac do tego jak obchodzic sie z niemowlakiem, powstaly pierwsze podreczniki jakk to robuc. Rownolegle powstaja przytulki dla dzieci i po czarnej smierci duszenie niemowlat przez rodzicow staje sie plaga.
Dzieci 6-15 spaly czesto w jednym wielkim lozu do 6 osob.
Bogate dzieci maja zabawki, biedne tylko przedmioty codziennego uzytku jako zabawki
U biedoty dzieci w wieku 8-10 lat musialy juz pracowac
Kobiety w zyciu rodzily nawet 20 dzieci, z czego niewiele dozywalo doroslosci
Ojciec rodziny ma decydujacy glos jesli chodzi o ozenek dzieci. W wypadku smierci ojca bracia maja decydujacy wplyw na rozporzadzanie siostrami
za stara osobe uwazano osobe +45 albo +56. Prawdziwymi dziadami byly osoby +70.
Bardzo szanowalo sie osoby starsze zwlaszcza takich w opor starych facetow. Ale tylko na papierze w rzeczywistosci z pamietnikow czesto dowiadujemy sie ze 50 letnie zony nazywaly swoich 70 letnich partnerow "starymi piernikami" i szydzily z nich publicznie
Na weselu rodzina pana mlodego zapewniala jedzenie
Ludzie pisali do siebie listy i kupcy podrozowali bardzo daleko co napelnialo dzieci i zony zgryzota, rozpowszechnila sie umiejetnosc pisania, powstawaly pamietniki i roczniki, kroniki rodzinne, ktore z przyjemnoscia redagowaly kobiety.
Ludzie bardzo czesto i bardzo dlugotrwale chorowali, calymi tygodniami w domu
Przy zarazach najczesciej umierali kobiety i starcy
W XV wieku w wyniku czarnej smierci i stresu z tym zwiazenego nastapila zmiana obyczajow i ludzie stali sie duizo bardziej wylewni.
Matki i ojcowie byli duzo bardziej przywiazani do dzieci
"Powiadaja ze nienmasz wiekszej milosci nad milosc ojca do syna"
"Atencja i sumiennosc z jaka matka doglada niemowlcia, nie dadza sie porownac z uczuciem jakim darzy je nianka; matczyna milosc takoz."
Laseczki spedzaly spoooro czasu w oknach czy to plotkujac jak byly dorosle lub stare czy to rozmawiajac z kochankami jak byly nastolatkamo, okna wychodzily na glowna ulice
Najwazniejsze bylo wydac za maz corki, nieco mniej pozenic synow
Corki jak juz byly gotowe na zeniaczke byly wyprowadzane w prawdziwym korowodzie zlozonym z matki, ojca, ciotek i idac taka grupa spotykalo sie zalotnikow.
Bogatsi ludzie zenili sie za pomoca dwoch obraczek na glowe, wladcy nawet za pomoca trzech
W momencie jak pan mlody mowil tak to druzba mial obowiazek uderzyc go z calej sily w plecy wyrazajac w ten sposob niezadowolenie lokalnych przedstawicieli plci meskiej
W domu pan domu nie musial koniecznie zdradzac bo rozrywke zapewnialy mu dziewki sluzebne i niewolnice
Zdarzalo sie ze 70 latek gwalcil sluzaca, czesto tez dochodzilo do spolkowania z kuzynka czy bratanica zwlaszcza jak sypialo sie w 1 pomieszczeniu.
Istnialy domy publiczne, prostytutki odgtywaly wazna role w spoleczenstwie, mialy tez chronic przed homoseksualizmem, najczesciej na jezyki brano pania domu, ktora miala kochankow-rowiesnikow badz gejow. Najczesciej homoseksualizm wystepowal w wieku 8-30 lat, kiedy faceci byli kawalerami.
Bardzo rozwiniete romanse pan domu doprowadzaly do zwiazkow swingerskich badz bigamicznych. Czasami kochankowie mordowali wspolmalzonka.
Po weselu nastepowalo odprowadzenie meza w procesji przez cale miasto, bylo to duze wydarzenie
W sredniowieczu wielkim problemem bylo wyludnienie, wielkie przestrzenie pozbawione siedzib ludzkich. W dojrzalym sredniowieczu kobieta miala ubierac sie i pielegnowac w ukryciu, zeby nie kusic mezczyzn. Z reguly rodzice byli przeciwni w ogole kontaktowi fizycznemu miedzy mlodymi ale inni rodzice czasem dopuszczali "pocalunki, dotykanie piersi i podobne poufalosci ". W tych samych czasach etykieta dla kobiet byla bardzo scisla, zyly one w gaszczu zakazow i nakazow. Idealna kobieta w sredniowieczu miala miec blada cere, roz na twarzy, jasne wlosy, regularne rysy, owalna twarz, dlugi, prosty nos, zywe oczy i cienkie usta.
Faceci mieli byc muskularni
Preferowany temperament - sangwinik
Kobiety tylko w powiesciach nie uzywaly makijazu
W rzecywistosci depilowano sie, uzywano przeroznych, czasem niebezpiecznych specyfikow zeby ulepszyc swoj wyglad. Starano sie perfumowac cialo i neutralizowac zapach potu plus nadawac przyjemny zapach wlosom.
Porady towarzyskie mowia zeby w rozmowach trzymac sie na pewna odleglosc zeby nie czuc przykrego zapachu a w lozku sie nje calowac bo "w czasie zmagan milosnych nieprzyjemna won jestt tym natarczywsza im wiecej jestescie rozgrzane".
Ubrania nalezalo tez prac i nawonniac duza iloscia kwiatow fiolka by nie smierdzialy
Istnialy prymitywne farby do wlosow
Faceci uwielbiali jak kobiety mialy warkocze, uwazano je za eleganckie
Natomiast wlosy rozpuszczone kojarzyly sie bardzo mocno erotycznie
Wlosy potargane i rozpuszczone oznaczaly smutek lub zalobe
W wzorowanym na owidiusz poradniku uwodzenia "klucz do milosci" z 13 wieku zalecalo sie ukazywac stopy, eksponowac dekolt, powinno sie za duze piersi sciskac bandazem a jak sie bylo chuda to zakladac obszerna szate
Ale nie powinno sie rownoczesnie pokazywac za duzo gdyz "ta co nadstawia swe cialo, by inni na nie patrzyli, zle sie prowadzi."
Jesli chodzi o higiene to najczesciej mylo sie rece, przed i po posilku. Kapano sie w wielkich balach i czasem puszczano krew.
W lazniach spotykano sie z kochankiem
Jesli laseczki chcialy kogos uwiesc to np przechadzaly sie po prywatnych sadach w samej koszuli
Istnialy rzadkie formy ekshibicjonizmu gdzie np cesarz singiel kazal raz do roku rozebrac sie publicznie dworkom badz kandydatkom na zony, np 30 jednoczesnie. Tak samo raz do roku wszyscy najwazniejsi wasale byli zobowiazani przekonac sie naocznie o pieknie nagiej krolowej.
W czasach nowozytnych (15-18 wiek)
W wieku 17 bardzo popularne bylo wspolne czytanie na glos ludzie robili to w podrozy, w domu, spajalo to spolecznie
Jesli chodzi o stosunki damsko meskie to rozkwitala milosc romantyczna, pary dawaly sobie miniaturowe obrazki siebie nawzajem, brasolety ze swoich wlosow, wstazki, zachowala sie bogata korespondencja milosna, ludzie mieli tez zwyczaj wydrapywania w szybie tajnych znakow milosci.
Ludzie mieli tez osobne dyskretne pokoiki gdzie wieszali duze nagie plotna swoich ukochanych
W sredniowieczu jedzono ze wspolnych misek ale w nowozytnosci zaczeto uzywac sztuccow i klasc na ich uzywanie b duzy nacisk. Nie byly to jednak takie sztucce jak wspolczresnie.
Byl zwyczaj nadawania dzieciom imion dziadkow zeby miec poczucie ciaglosci rodu. Rownoczeanie roslo coraz bardziej przywiazanie do dzieci i nacisk na lekarzy by ratowali dzieci chore
Zachowal sie do dzisuejszych czasow dziennik lekarza mlodego ludwika 13. Zapisywal on go przez 21 dni, co najmniej 3-4 wpisy dziennie, notujac najrozniejsze informacje. Jest to bardzo owocny kawalek pismiennictwa

Krótko mówiąc - kopalnia wiedzy :)

Krótko mówiąc - kopalnia wiedzy :)

• historia
  • Średniowiecze
  • Moja biblioteczka
  • Biblioteka

Dodaj cytat z książki Historia życia prywatnego. T. 2, Od Europy feudalnej do renesansu