Dzieje kultury brytyjskiej

Okładka książki Dzieje kultury brytyjskiej Wojciech Lipoński
Okładka książki Dzieje kultury brytyjskiej
Wojciech Lipoński Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: Dzieje Kultur historia
831 str. 13 godz. 51 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Dzieje Kultur
Tytuł oryginału:
-
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
2003-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2003-01-01
Liczba stron:
831
Czas czytania
13 godz. 51 min.
Język:
polski
ISBN:
8301140453
Tłumacz:
-
Tagi:
wielka brytania kultura
Średnia ocen

7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
42 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
475
200

Na półkach: ,

Pięć gwiazdek w przypadku tej książki to raczej efekt ilości niż jakości zawartych w niej informacji. Wojciech Lipoński postawił przed sobą ambitne zadanie przedstawienia całości kultury brytyjskiej od prahistorii do drugiej połowy XX wieku. Wydaje się jednak, że zamiar ten został zrealizowany z umiarkowanym sukcesem.
We wstępie autor skarży się na nadmierne bogactwo źródeł do historii Wielkiej Brytanii, a zwłaszcza Anglii. Niestety nie udało mu się uniknąć pułapki związanej z owym nadmiarem. W rezultacie takie rozdziały jak "Krzesło i widelec" sąsiadują z rozdziałami "Filozofia i myśl polityczna Loke'a". W zamyśle tekst miał w pełni przedstawić bogactwo kultury Wysp Brytyjskich, w praktyce Lipoński prześlizguje się po każdym z tematów, pozostawiając niedosyt, często ograniczając się do informacji pobieżnych czy zgoła anegdotycznych.
Inną wadą narracji autora "Dziejów kultury brytyjskiej" jest brak obiektywizmu. Wyraźnie wyczuwa się jego antyfrancuskie nastawienie w pobieżnym traktowaniu średniowiecza brytyjskiego, okresu, kiedy wysypy i ich kultura znajdowały się pod silnym wpływem Francji, oraz w jednoznacznie krytycznym nastawieniu do rewolucji francuskiej. Jeszcze bardziej irytują rozsiane po tekście antyfeministyczne uwagi. Lipoński pisze na przykład o Mary Wollstonecraft, angielskiej intelektualistce z XVIII wieku, "Tymczasem pisarka zadurzyła się w nim [Gilbercie Imalayu] na zabój i aż dwukrotnie z jego powodu próbowała odebrać sobie życie. Okazało się, że co innego liberalne zasady, a co innego prawa natury"(s. 457). W innym miejscy - o współczesnym teatrze - "Nie jest wykluczone, że gatunek ten [melodramat], ukazujący tak ważną dla kobiet stronę uczuciową okaże się [...] lepszym nośnikiem sprawy kobiecej w sposób mniej wojowniczy, tradycyjnie delikatniejszy, ale za to na pewno skuteczniejszy niż ustawiczne pobrzękiwanie feministyczną szabelką" (s.758). Nie tylko kobiety zresztą obrywają, Lipoński również niepełnosprawnych uważa za osoby zasługujące na drwiny: "Nieco komicznym przykładem kawaliera był karzeł Karola I, Jeffery Hudson. [...] W wieku dorosłym osiągnął wzrost 3 stóp i 9 cali, czyli około 1,1 m." (s. 244) - doprawdy, boki zrywać. Tego typu uwagi stale przewijają się przez niemal 800 stron książki, podając w wątpliwość jej wartość jako obiektywnego źródła wiedzy akademickiej.
Kolejna wątpliwość dotyczy udanej realizacji szumnie zapowiadanego przez autora zamiaru "całościowego" przedstawienia dziejów kultury brytyjskiej, mimo tych zapewnień, większość wywodu poświęca kulturze angielskiej.
Nie sposób w tym miejscu uniknąć porównania z doskonałymi "Dziejami kultury francuskiej" wydanymi w tej samej serii PWN. Choć książka ta jest o 300 stron cieńsza, daje znacznie pełniejszy, spójniejszy i bardziej uporządkowany obraz dziejów kultury francuskiej. Jacek Kowalski, Anna Loba, Mirosława Loba i Jan Prokop rzeczowo i obiektywnie piszą o najważniejszych zjawiskach bez uciekania w anegdotyzm, wątpliwej wartości oceny czy mało znaczące szczegóły. Być może na wartości tej książki zaważyła decyzja o zleceniu tego zadania czworgu autorom będącym specjalistami od poszczególnych okresów dziejów Francji.
Reasumując, "Dzieje kultury brytyjskiej" to ogromny "zasobnik" nazwisk, pojęć i miejsc ważnych dla historii Wielkiej Brytanii, ale niewiele więcej. Aby zyskać bardziej klarowny i obiektywny ogląd cywilizacji tego kraju, należy sięgnąć po inne syntezy lub dzieła zajmujące się określonym problemem.

Pięć gwiazdek w przypadku tej książki to raczej efekt ilości niż jakości zawartych w niej informacji. Wojciech Lipoński postawił przed sobą ambitne zadanie przedstawienia całości kultury brytyjskiej od prahistorii do drugiej połowy XX wieku. Wydaje się jednak, że zamiar ten został zrealizowany z umiarkowanym sukcesem.
We wstępie autor skarży się na nadmierne bogactwo źródeł...

więcej Pokaż mimo to

avatar
995
535

Na półkach: ,

Są wykładowcy, których słucha się z ogromnym zainteresowaniem, jednak ze spotkania nie da się wynieść żadnych notatek. Są też inni, którzy przekazują wiedzę w sposób może nie porywający, ale za to bardziej uporządkowany. Jeśli posłużyć się tym porównaniem, zaliczyłabym książkę do pierwszej kategorii - co prawda nie zniewala, ale czyta się bardzo przyjemnie, jednak mnie niestety trudno było zapamiętać "na dłużej" choćby kilka konkretów.

Są wykładowcy, których słucha się z ogromnym zainteresowaniem, jednak ze spotkania nie da się wynieść żadnych notatek. Są też inni, którzy przekazują wiedzę w sposób może nie porywający, ale za to bardziej uporządkowany. Jeśli posłużyć się tym porównaniem, zaliczyłabym książkę do pierwszej kategorii - co prawda nie zniewala, ale czyta się bardzo przyjemnie, jednak mnie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    162
  • Przeczytane
    54
  • Posiadam
    42
  • Historia
    10
  • Chcę w prezencie
    4
  • Wielka Brytania
    4
  • Ulubione
    3
  • Klimaty okołobrytyjskie
    2
  • Teraz czytam
    2
  • Kultura
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dzieje kultury brytyjskiej


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne