Dzieje kultury brytyjskiej

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
wielka brytania, kultura,
historyczna
espeja

Największe i najpełniejsze opracowanie kultury brytyjskiej w języku polskim z narracją prowadzoną wartkim i przystępnym językiem. Praca ukazuje całokształt dorobku kulturowego krajów Wielkiej Brytanii w chronologicznej całości. Na równych prawach prezentuje kulturę Anglii, Walii, Szkocji i Kornwalii. Książka obejmuje szerokie spektrum kulturowe. Wykracza poza tradycyjną problematykę tego...

Książka obejmuje szerokie spektrum kulturowe. Wykracza poza tradycyjną problematykę tego typu opracowań. Czytelnik znajdzie tu szczegółowo omówione zagadnienia od literatury, sztuki, filozofii i architektury począwszy, poprzez meblarstwo, zegarmistrzostwo, jubilerstwo, a także obyczaje erotyczne i kulturę życia codziennego, aż na kosmetyce, higienie, ubiorach i – rzecz w książkach autora oczywista – kulturowym ujęciu historii sportu brytyjskiego skończywszy. Autor uwzględnił problematykę najnowszą doprowadzając książkę do lat 2000-2002.
Publikacja przeznaczona dla studentów historii, historii sztuki, filologii klasycznej, filologii polskiej, kulturoznawstwa, a także dla naukowców, badaczy kultury, dziennikarzy, miłośników historii, historii sztuki oraz literatury.

W ramach XI Krajowych Targów Książki Akademickiej Atena 2004 pozycja otrzymała Nagrodę Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

abel | 2017-04-23
Przeczytana: 28 marca 2017

Pięć gwiazdek w przypadku tej książki to raczej efekt ilości niż jakości zawartych w niej informacji. Wojciech Lipoński postawił przed sobą ambitne zadanie przedstawienia całości kultury brytyjskiej od prahistorii do drugiej połowy XX wieku. Wydaje się jednak, że zamiar ten został zrealizowany z umiarkowanym sukcesem.
We wstępie autor skarży się na nadmierne bogactwo źródeł do historii Wielkiej Brytanii, a zwłaszcza Anglii. Niestety nie udało mu się uniknąć pułapki związanej z owym nadmiarem. W rezultacie takie rozdziały jak "Krzesło i widelec" sąsiadują z rozdziałami "Filozofia i myśl polityczna Loke'a". W zamyśle tekst miał w pełni przedstawić bogactwo kultury Wysp Brytyjskich, w praktyce Lipoński prześlizguje się po każdym z tematów, pozostawiając niedosyt, często ograniczając się do informacji pobieżnych czy zgoła anegdotycznych.
Inną wadą narracji autora "Dziejów kultury brytyjskiej" jest brak obiektywizmu. Wyraźnie wyczuwa się jego antyfrancuskie nastawienie w pobieżnym...

Lenkaite | 2013-01-26
Przeczytana: styczeń 2011

Są wykładowcy, których słucha się z ogromnym zainteresowaniem, jednak ze spotkania nie da się wynieść żadnych notatek. Są też inni, którzy przekazują wiedzę w sposób może nie porywający, ale za to bardziej uporządkowany. Jeśli posłużyć się tym porównaniem, zaliczyłabym książkę do pierwszej kategorii - co prawda nie zniewala, ale czyta się bardzo przyjemnie, jednak mnie niestety trudno było zapamiętać "na dłużej" choćby kilka konkretów.

Ania | 2013-05-14

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka ta jest napisana raczej dla historyków a ja jestem kulturoznawcą.

michal | 2016-11-22
bartek4c | 2016-09-27