Tarcza Gromu

Cykl: Troja (tom 2)
Wydawnictwo: Rebis
Shield of Thunder
9788373019157

Wojna wisi w powietrzu , wszyscy królowie zachodu, wrogowie i przyjaciele, zmierzają do Troi na ślub Hektora. Każdy z nich snuje własne mroczne plany podboju i grabieży... Do tego tygla zdrad i oszustw przybywa też trójka podróżników: skrywająca straszny sekret Piria, kapłanka uciekinierka z Tery, wojownik Kalliades, właściciel słynnego miecza, i jego przyjaciel Banokles. Nad legendarną Troję...

Nad legendarną Troję nadciąga mrok, który w nadchodzących wiekach przyćmi bohaterskie czyny i osobiste tragedie zwykłych śmiertelników.

Ciacho | 2016-05-10
Przeczytana: 09 maja 2016

"Vivere militare est!"*

Troja. Złote miasto, do którego zbierają się wszyscy mali i wielcy władcy wschodu i zachodu. Miasto pełne intryg, spisków i snów o grabieży i podboju. Dało już o sobie znać w "Panu srebrnego łuku", gdzie byliśmy świadkami wewnętrznych knowań i morderczych zamiarów, między członkami rodziny królewskiej, i ataku mykeńskich wojowników, którzy podstępem dostali się do Troi, żeby ją zdobyć, ale zostali pokonani i ku zdziwieniu jej obrońcom ułaskawieni i uwolnieni przez samego króla Priama.

"Tarczy gromu" to kontynuacja cyklu trojańskiego, gdzie w złotym mieście mają się teraz odbyć igrzyska i ślub Hektora i Andromachy. Przez Wielką Zieleń zmierzają do Troi wszyscy królowie zachodu. Nawet sam Agamemnon, który chciałby podbić i ograbić miasto ze wszystkich jego bogactw i kosztowności. Ślub i igrzyska są dla niego tylko pretekstem do pojawienia się w złotym mieście, gdzie będzie snuł swoje podstępne plany, mimo iż sojusz między nim a Priamem ciągle obowiązuje. Ale...

xan4 | 2016-05-23
Przeczytana: 23 maja 2016

Za wszystko niezmiennie odpowiedzialny jest Hubert

Skoro Hubert był odpowiedzialny za pierwszy tom, musi też być odpowiedzialny za tom drugi. Nie ma na to rady. Nie mówiąc o tym, że przecież Hubert jest odpowiedzialny za wszystko…

Tom drugi Troi Gemmella nosi tytuł Tarcza gromu. Tytuł pierwszego tomu, Pan srebrnego łuku, odnosił się do Helikaona, tutaj Tarcza gromu prawdopodobnie oznacza…, nie, nie napiszę, głównie dlatego, że do końca nie wiadomo, bo przecież z przepowiedniami jest tak, że nie da się ich odczytać wprost (wyjaśniając - przydomek tej postaci z przepowiedni pochodzi). Wtedy nie byłyby przepowiedniami. Mogę jedynie napisać, że to jedna z kluczowych postaci zarówno tego tomu, jak i całej sagi.

Drugi tom jest prawie idealnie tak samo długi, jak pierwszy (liczy osiem stron więcej), ale odniosłem wrażenie, że czyta się go szybciej. Może miałem więcej wolnego czasu na lekturę, może bardziej mnie wciągnął, sam nie wiem, ale na pewno przeczytałem go szybciej niż tom...

bibliofilka | 2016-05-08
Przeczytana: 05 maja 2016

„Troja. Tarcza Gromu” to kontynuacja wątków z „Pana Srebrnego Łuku”, czyli wykorzystanie mitu o wojnie trojańskiej. I chociaż znamy przyczyny, i skutki tej wojny, całą opowieść czytamy z zapartym tchem, gdyż Gemmell interpretuje ją na swój sposób. Autor zostawił nas w momencie, kiedy Troję zaatakowali Mykeńczycy. Najazd miał zakończyć się ogromnym sukcesem i przynieść wszystkim bogate łupy. Skończyło się jednak inaczej. Priam łaskawie pozwolił opuścić miasto pozostałym przy życiu Mykeńczykom. Wiedział bowiem, że Agamemnon okrutnie rozprawi się z tymi, którym nie udało się zdobyć Troi. I nie pomylił się. Nazwano to później Nocą Lwiej Sprawiedliwości. Tej nocy zamordowano wielu wojowników, którzy przeżyli najazd na Troję, innym ucięto prawe ręce. Jednak dwóm żołnierzom udało się uciec i właśnie to oni wyłaniają się w II tomie na bohaterów pierwszoplanowych. Kalliadesa i Banoklesa od razu ogłoszono banitami oraz wyznaczono nagrodę w złocie dla każdego, kto ich schwyta lub zabije....

Rose | 2016-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2016

Ach! Kolejny raz oczarował mnie styl Davida Gemmella. Będąc po drugim tomie trylogii Troja, oba uznaję za arcydzieła - a rzadko coś takiego się zdarza.
Na samym początku tęskniłam za obecnością wspaniałego Helikaona, gdyż początek "Tarczy Gromu" opisywał głównie historię dwóch mykeńkich banitów - Kalliadesa i Banoklesa, tajemniczej Pirii oraz Odyseusza. Jednak nie trzeba było wiele czasu, bym związała się z tymi bohaterami. Czar Odyseusza był nam dobrze znany z poprzedniej części, a teraz mamy okazję poznać go jeszcze lepiej. Kalliades i Banokles to dwaj zupełnie różni wojownicy, jednak każdy jest w stanie skraść nasze serca, czy szlachetnością i lojalnością jednego czy prostodusznością i odwagą drugiego. Piria to skomplikowana osoba i bardzo powoli odsłania się przed czytelnikiem i swoimi towarzyszami. Ale przychodzi w końcu ten moment, kiedy ją rozumiemy i możemy płakać z nią nad tragizmem życia. Aż w końcu pojawia się Helikaon - niesamowite zwroty akcji łączą się z tym...

MajinFox | 2012-05-14
Przeczytana: 14 maja 2012

Największą mordęgą jest recenzowanie środkowych części sagi, która równie dobrze może nie mieć podziału na tomy. W opinii pierwszej można streścić fabułę, w recenzji ostatniej wzdychać i krzyczeć, że to najlepsza seria, jaką się czytało. A w drugiej? Co można napisać, by nie zepsuć zabawy? Jeśli obawiacie się spoilerów, zapraszam do bałwochwalczego, ostatniego akapitu.

Kilka miesięcy po ataku na pałac Priama, Odyseusz dowiaduje się, że jego przyjaciel, Helikaon, nie żyje. Ksantosa prowadzi Hektor, odpierając ataki mykeńskich piratów. Wojna wisi na włosku, ale wszyscy przygotowują się do nadchodzących wielkimi krokami Igrzysk, na cześć Andromachy i Hektora. Na ten czas nie ma wojen i waśni, jedynie obłuda i skrytobójstwa. Do Troi zmierzają zarówno królowie ze wschodu, jak i z zachodu. Na jednej imprezie zasiądą: Priam, Agamemnon, Odyseusz, Peleus i inni.

I ten moment uważam za kulminacyjny, a zwłaszcza walkę na pięści między Hektorem, a Achillesem. Pierwszy objedzony i lekko...

Merthezeer | 2015-03-14
Przeczytana: 13 marca 2015

Jest to lektura wciągająca, szczególnie dla kogoś kto w pewnym stopniu interesuje się historią, lekko napisana, a zarazem nie odniosłem wrażenia, że autor pisze o rzeczach błahych. Jest to godna kontynuacja pierwszej części. Mam nadzieję, że ostatnia książka, nie będzie ustępować dwóm poprzednim.

anetapzn | 2016-05-04
Przeczytana: 04 maja 2016

Tarcza gromu to 2. tom doskonałej trylogii Troja.
Z czym kojarzy się Troja? Z antyczną Grecją, potężnym miastem, Wojną Trojańską, mitami etc. I o tym też jest ta książka.
Wojna, mity, bogowie, herosi, antyk, bez tego wszystkiego Troja, a więc i ta trylogia nie mogłyby istnieć.
Niby więc mamy to co już setki, tysiące razy opisywano. A jednak nie to samo. W książce występują znane z mitów postaci, ale przedstawione są one w nowy, bardzo ciekawy sposób. Mamy Hektora, Achillesa, Odyseusza, Agamemnona, Parysa, ale... są oni tak różni od znanych z historii czy innych książek.
W 2. tomie akcja toczy się kilka miesięcy po napadzie na pałac króla Priama. I... przyznam się, ze trudno cokolwiek więcej o treści napisać. Jest ku temu kilka powodów. Przede wszystkim tom 2. jest bardzo niewdzięczny. Pisząc o nim należałoby się odnieść do tomu 1., czyli spojlerować. Osoby, które nie czytały wcześniejszego tomu nie byłyby z tego zadowolone. A i ja sam nie lubię spojlerowania, niezależnie, czy piszę...

MikeParcero | 2013-09-19
Przeczytana: 19 września 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Drugiemu tomowi zdecywanie brakuje płynności akcji i historii, która nie pozwala się oderwać.
Zaczyna się podróżą Banoklesa, Kalliadesa i Pirii oczywiście do Troi(bo wszystkie drogi prowadzą do Troi), później akcja przeskakuje do Złotego Miasta gdzie możemy śledzić losy Helikaona i Andromachy oraz śledzić przygotowania do wojny.
Autor zbyt szybko wyjawia, że dardański król nie umarł(wsześniej próbował oszukać czytelnika plotkami o jego śmierci:D) i że Ruda księżniczka (nie mylić z Dużą Rudą prostytutką) jest w ciąży. Jak w Modzie na sukces, Helikaon myśli, że to był sen i omamy spowodowane chorobą, ale uprawiali seks naprawdę. Czego oczywiście narazie nie wie.
Lesbian love story z daleka pachnie melodramatem, ale cóż, zakochani to głupcy, nie widzą świata realistycznie.
Na igrzyskach nadarza się okazja do zobaczenia starcia herosów:Achillesa z Hektorem. Nie warto obrażać księcia Troi, bo chociaż jest impotentem to potrafi przyłożyć kiedy zostanie zdenerwowany.
Odyseusz pokazuje...

WorkingGirl | 2014-06-24
Przeczytana: 22 czerwca 2014

Nieważne gdzie jesteś w danym momencie: siedzisz na werandzie z filiżanką herbaty i książką, czy czytasz przy swoim biurku, w fotelu z kocem, czy na ławce w parku. W tym szczególnym momencie czytania jesteś w Troi, wspinasz się po wzgórzach jak Ksander, cierpisz z Halizją w Dardanos, jesteś na Ksantosie z Helikaonem, na plaży przy ognisku z Odyseuszem i wraz z innymi żeglarzami słuchasz jego niezwykłych opowieści: jesteś tam, gdzie autor umieścił akcję danego rozdziału i gdzie chciał, żebyś był. Kochasz Andromachę całym sercem, bo patrzysz na nią oczami Helikaona, kochasz Hektora, nienawidzisz Agamemnona, bolejesz z Pirią i Kalliadesem. Nie będę pisać o czym jest ta część trylogii. Sięgnij po książkę, dowiesz się.

NerwSłowa | 2016-05-16
Przeczytana: 16 maja 2016

Drugi tom świetnej trylogii Davida Gemmella, pełnej walk, namiętności, niebezpieczeństw i politycznych intryg. Pierwsza część wciągnęła mnie dopiero pod koniec - druga od pierwszej strony. Gawędziarska, intrygująca, sprawia, że chcemy wiedzieć, co dalej się stanie.

A po dalszą część recenzji zapraszam na Nerw Słowa: