Berlin. Miasto kamieni

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Berlin". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Berlin: City of Stones
historia, Niemcy
komiksy

Berlin. Wrzesień 1928 roku. Zmierzch Republiki Weimarskiej. 10 lat po zakończeniu I Wojny światowej Niemcy pogrążone są w głębokim kryzysie i rozpaczliwie szukają dla siebie nowej drogi. Na sile przybiera konflikt między socjalistami, zapatrzonymi w radziecką rewolucję, a nacjonalistami coraz głośniej krzyczącymi Heil Hitler! . Obie frakcje zupełnie gdzie indziej widzą przyczyny problemów gnębiących kraj i inaczej wyobrażają sobie jego przyszłość. Napięcie staję się trudne do wytrzymania...

giera | 2013-06-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiks

Lutes wprowadza wiele kolejnych postaci, nurt opowieści snuje się powoli, leniwie, niczym Sprewa płynąca przez stolicę Niemiec. Poznajemy kolegów Marthe z Akademii: Annę, Willego, Ericha, Maksa, Richarda i Hanka (Heinricha), czteroosobową rodzinę Braunów: Gudrun oraz jej męża Oscara i dwójkę dzieci, Schwartzów – rodzinę zasymilowanych Żydów, których los wysunie się na bliższy plan, pewnie w następnych tomach „Berlina”. Oczywiście to nie wszystkie postaci, które pojawiają się na kartach tego albumu. Jest ich naprawdę sporo, ale dzięki powolnej akcji i retrospektywom sięgającym aż do roku 1918 czytelnik ma okazję nie pogubić się w tym gąszczu bohaterów, a także powiązać jednych z drugimi. Sposób wprowadzania kolejnych bohaterów, „wiązania”, zaplatania ich losów ze sobą ma dużo wspólnego ze stricte powieściowymi sposobami prowadzenia narracji.
Mimo wprowadzenia tak dużej ilości bohaterów, nie można bezspornie określić, który, która lub którzy z nich, to postaci pierwszoplanowe,...

Malgorzata Gec | 2013-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2013

Skończyłam czytać o 3 nad ranem. Ale głownie dlatego że nie mogłam zasnąć i dziś jestem nieprzytomna. AAAA
Jak ja nie lubię być niewyspana.
Ale komiks świetny rysunki genialne, że się gapię i gapię.
Świetnie podana historia Niemiec po 1 wojnie światowej. Bo ja w sumie nic o tym nie wiem, nadal nie wiem, ale jakoś już mi bliższe, że coś tam wiem co się działo wtedy w Niemczech.

Więc polecam bo genialny i wspaniały komiks.

A nie spałam przez Rafała, no zobaczymy zobaczymy. Co te hormony robią z ludźmi.

Arieen | 2010-01-11

Ambitny, wciągający komiks, który na mnie - a miłośniczką opowieści rysunkowych nie jestem - zrobił duże wrażenie. Polecam.

bnch | 2014-12-30
Przeczytana: 29 grudnia 2014

Komiks osadzony jest w schyłkowych latach Republiki Weimarskiej. Bardziej opowiada o mieście, o ówczesnych Niemczech i tym trudnym czasie, w którym wykluwał się nazistowski obłęd, niż o ludziach. Lutes szczególną uwagę poświęca Martcie Müller - studentce malarstwa i Kurtowi Severingowi - starszemu od niej dziennikarzowi. Natomiast jest też wielu bohaterów dodatkowych, głównie należących do ruchu komunistycznego (do którego autor - być może wyłącznie w kontrze do bojówek NSDAP - odczuwa jakąś tam sympatię). Podoba mi się ta wielość wątków i rwana narracja. Czarno-biały komiks zapewne wiernie odtwarza ówczesne berlińskie otoczenie, a realistyczna kreska trafia w mój gust. Jest to 1/3 opowieści (ostatniej części jeszcze nie ma) prezentującej niezwykle ciekawy moment w historii miasta i kraju, który zaważył na historii większości świata. To też komiks (a właściwie powieść graficzna) dla tych, którzy traktują to medium, jako coś infantylnego, albo drugorzędnego - tu mogą przekonać się o...

dintah | 2015-06-08

dobra kreska, w miarę interesująca fabuła.
tylko czemu aż 59zł?!? :/

Piotr | 2010-05-28

najlepsza powieść graficzna ostatnich lat? Jestem na tak.

maszom | 2013-01-25
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 2013 rok

Politycznie, osobiście, wizjonersko. Bardzo dobrze.

Grabik | 2011-08-07
Na półkach: Przeczytane, Komiksy

I'm sorry, ale ten komiks to kompletna porażka moim skromnym zdaniem. A fanem komiksu jestem ogromnym i trochę już przeczytałem. I nie jest mi wcale wstyd wykrzyknąć wśród ochów i achów zewsząd dobiegających: "Porażka". Opowieść o Berlinie, o kobiecie, o facecie i co z tego... Nuda i flaki, i olej. Chętnie odsprzedam jeśli kto zainteresowany.

Bardzo dobra graficznie, ładne kadrowanie, jedyne czego mi zabrakło to zakończenia, i te historyjki ludzkie takie spłaszczone z lekka za mało w nich treści.

Slawinio | 2016-11-24