Berlin. Miasto kamieni

2001-01-01
2001-01-01
2000-06-01
historia Niemcy

Początkowo odkładałem przeczytanie tej pozycji, a bo to czarno-biała, a bo historyczna, a bo tysiące innych powodów. Pewnego dnia jednak postanowiłem popchnąć ten temat i pozbyć się ciężaru, który nade mną wisiał w postaci zalegającej pozycji.

Okazało się to świetnym rozwiązaniem, a Berlin: Miasto Kamieni dołączyło do pozycji, które bardzo cenię i polecam. Świetna pozycja, po której od razu zdobyłem i przeczytałem 2 kolejne części.

Kawałek historii Berlina z punktu widzenia zwykłych ludzi: dziennikarza, studentki, rodziny żydowskiej, robotników...

Opinia o tomach 1-3

Bardzo długo się zbierałem, aby napisać swoją opinię o "Berlinie" autorstwa Jasona Lutesa. Dlaczego? Bo musiałem po pierwszej lekturze przetrawić wszystko i potem całość jeszcze raz przeczytać. Sporadycznie mi się to zdarza, ale z początku nie wiedziałem, jak opisać moje odczucia po lekturze historii miasta, które przez długi czas dzielił mur. Tak naprawdę ten mur pojawił się znacznie wcześniej, w formie podziałów klas społecznych czy ruchów politycznych. Chyba każde większe miasto, a szczególnie stolica danego państwa, posiada po dziś dzień taki mur, wzniesiony z uprzedzeń, walki o władzę i polityki.

Jason Lutes pisał swoje dzieło przez ponad 10 lat. Czuć ogrom włożonej pracy w jego komiks na każdej stronie. Tak, niewątpliwie można tą serię nazwać arcydziełem oraz komiksem historycznym. Miejscami niemal dokumentalnym. To ogromna zaleta i raczej niewiele dzieł może konkurować z tego typu pracami. "Berlin" można postawić na tej samej półce, co "Ayako" albo "Maus". Czy jednak trafi on do każdego odbiorcy? Zdecydowanie nie. To trudna historia, bardzo zawiła i brutalnie obrazująca wewnętrzny konflikt w Republice Weimarskiej, który ostatecznie doprowadził do zrodzenia się III Rzeszy i sprowadził piekło na Europę.

Ta seria komiksowa jest w moich oczach czymś w rodzaju próby odkupienia grzechów, przez człowieka, czującego się w obowiązku, aby pokazać ludziom prawdę o mieście z krwawą przeszłością. Nie wybiela on swych dziadów, nie zrzuca winy tylko na jedną stronę, za to gani wszystkie grupy za to, że były tak krótkowzroczne. Socjalistów, kapitalistów, mieszczan, elity czy klasę robotniczą. Pokazuje w sposób wręcz namacalny, kto był prawdziwym winowajcą obu Wojen Światowych - bieda. W zasadzie nawet nie bieda sama w sobie, ale ludzie, którzy wykorzystali ją w imię własnych interesów politycznych oraz biznesowych. Najlepiej opisują to słowa wypowiedziane, a raczej zapisane na kartkach, przez jednego z głównych bohaterów całej historii. Pisarza, felietonisty i dziennikarza, wiecznego pacyfisty, którego marzenie o wolności zostało brutalnie zniszczone. W drugim tomie stwierdza on bowiem:

Czy muszę pogodzić się z tym, że szczyt piramidy jest nietykalny - że bez względu na sprzeciw społeczny, czy wręcz rewolucję, te same kręgi zawsze będą żerować na społeczeństwie i wprowadzać je w błąd? Niczym złowrogie piece rodem z baśni braci Grimm, do których zaślepiony tłum ciska swe żarliwe serca i które, trawiąc je, buchają mu w twarz oleistym dymem, tumaniąc zmysły. Jakże chciałbym wierzyć, że może być inaczej.

Te słowa utkwiły mocno w mej pamięci i sprawiły, że czytając "Berlin" miałem wrażenie, jakbym oglądał świat, który obecnie rozrywa się na strzępy. Zamożni celebryci się bawią, politycy skłócają naród, media nakręcają swymi kłamstwami spiralę nienawiści, policja jest zmuszona do ślepego wykonywania rozkazów. A bieda? Bieda ma się w tym wszystkim najlepiej, skryta w cieniu rośnie z każdym dniem pochłaniając ludzkie dusze. W końcu będzie tak syta, że pęknie. I co wtedy nas czeka? Kolejna wojna? Kolejna ideologia? Kolejne miasto strawione przez zachłanność "wybrańców narodu"?

Chciałbym być, jak ten pisarz, którego słowa przytoczyłem, ale nawet Jason Lutesa sprowadził nieboraka na ziemię. Boleśnie. Inni bohaterowie tego dramatu też zrozumieli swój błąd, choć nieraz było już za późno, aby cofnąć się do punktu wyjścia. W całym tym koszmarze jednak największą stratę poniosły dzieci. Młode pokolenia, mające dawać nadzieję. To one zostały zniszczone przez propagandę, nienawiść... strach. To one stały się potem narzędziem w rękach przywódców ludu, który pchnął świat ku zagładzie. Może warto zatem przystopować i nie popełnić błędów przeszłych pokoleń, nim nie jest jeszcze za późno.

Opinia o tomach 1-3

Nie spodziewałam się tak poważnej tematyki w komiksie - trzeba być naprawdę skupiony w czasie czytania (bo główne bohaterki wyglądają identycznie, ale to mój jedyny zarzut). Podoba mi się miks polityki, sztuki i romansu.

Komiks kojarzy się z lekką formą, która ma być przystępna. Otóż ten komiks jest trudny, przedstawia trudny czas po I wojnie światowej, gdzie powstaje walka człowieka przeciwko drugiemu człowiekowi. Warto do niego zajrzeć.

Ciężki komiks historyczny. Napięcia w Berlinie końca lat 20. Kilka perspektyw różnych bohaterów, pozornie nie związanych ze sobą. Łączy je jednak miasto, które wciąga, zasysa, jak dowiadujemy się już na początku, a także bieg historii. Im dalej w treść tym bardziej kibicujemy Marthe i martwimy się o losy Gudrun. Zakończenie piekielnie smutne. Jest to trylogia, ale nie wiem czy sięgnę po kolejne tomy.

Zbiorczo trzy tomy.

Ciekawe, pokazujące całą plejade postaci i przekrój społeczeństwa Berlina epoki republiki. Kryzys, niepokoje społeczne, upadek obyczajów, ogromne rozwarstwienie społeczne, polityka i nadciągająca burza, która zmieni oblicze miasta i świata.

Niedosyt wynika z faktu zakończenia opowieści w tym momencie i z dosyć niemrawego finału-groze budzi wiedza czytelnika o konsekwencji tych wydarzeń, ale jakoś mi zabrakło większych emocji. Plus niektóre wątki mniej zajmujące (zespół muzyczny).

Graficznie bez zarzutu - bardzo pasuje i znakomicie oddaje klimat tamtych czasów.

Warto przeczytać, choć w moim odczuciu do arcydzieła jednak trochę brakuje.

Chciałoby się więcej poczytac tego typu historii - może z większym rozmachem i szerszym tłem?

Zbiorczo trzy tomy.

Dużo więcej można zrozumieć o przyczynach i przebiegu wydarzeń, które 10 lat później doprowadzą do wojny....

Jest to rzecz genialna.

Jest to rzecz genialna.