rozwińzwiń

Moja historia futbolu. Tom 2: Polska

Okładka książki Moja historia futbolu. Tom 2: Polska Stefan Szczepłek
Okładka książki Moja historia futbolu. Tom 2: Polska
Stefan Szczepłek Wydawnictwo: Presspublica sport
236 str. 3 godz. 56 min.
Kategoria:
sport
Wydawnictwo:
Presspublica
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-01
Liczba stron:
236
Czas czytania
3 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788386038787
Tagi:
piłka nożna sport hobby
Średnia ocen

6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
59 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
291
291

Na półkach:

Do polskiej części historii futbolu według pana Stefana Szczepłka dużo bardziej niż do światowej pasuje słowo "moja" zawarte uczciwie w tytule. Formą publikacja zbliżona jest do tamtej, treść jednak jest dużo bardziej wizją autora niż obiektywnym opisem dziejów, moim skromnym zdaniem. Publikację polecam w szczególności kibicom Legii Warszawa, której autor jest wiernym kibicem co zawsze było widać w jego tekstach, niemniej tutaj przekroczyło, jak dla mnie, granicę obiektywizmu. To spowodowało, że warto aby za publikację złapali również kibice innych klubów, większość z nich nie jest bowiem świadoma, że Legia nawet stadion ma najpiękniejszy w Polsce. Widoczna jest w tej książce niechęć autora do niektórych klubów, w tym i mojego, której autorowi absolutnie nie mam za złe. Ten fakt jednak zdaje się powodować prześlizgiwanie się przez autora lub przemilczanie niektórych wielkich chwil polskiego futbolu. Przez to publikacja traci na obiektywizmie a wiedza laika, który po nią sięgnie, stanie się uboższa czy wręcz wykrzywiona. Tyle marudzenia z mojej strony. Poza tym ogólnie to pozycja człowieka, który żył całe życie piłką kopaną i pisał o niej. Sporo się można z niej dowiedzieć, niemniej, wspomniane już, wybiórcze traktowanie tematów mnie osobiście uwierało. Liczyłem po prostu na coś bardziej obiektywnego niż "swojego". Nie kryje, że po tej lekturze trochę ostygłem względem pióra i postawy autora. Szkoda, tak naprawdę szkoda.

Do polskiej części historii futbolu według pana Stefana Szczepłka dużo bardziej niż do światowej pasuje słowo "moja" zawarte uczciwie w tytule. Formą publikacja zbliżona jest do tamtej, treść jednak jest dużo bardziej wizją autora niż obiektywnym opisem dziejów, moim skromnym zdaniem. Publikację polecam w szczególności kibicom Legii Warszawa, której autor jest wiernym...

więcej Pokaż mimo to

avatar
171
104

Na półkach:

Tak jak poprzedni tom - rewelacja.

Tak jak poprzedni tom - rewelacja.

Pokaż mimo to

avatar
24
6

Na półkach:

Must have dla każdego fana futbolu podobnie jak tom 1

Must have dla każdego fana futbolu podobnie jak tom 1

Pokaż mimo to

avatar
446
256

Na półkach: ,

Podobnie jak w przypadku tomu pierwszego - mnóstwo informacji i ciekawostek, na które nie natknąłem się nigdzie indziej, zwłaszcza, że bliżej mi do futbolu światowego niż polskiego. Najlepsza tego typu pozycja na rynku, przynajmniej z tych, na które się natknąłem.

Podobnie jak w przypadku tomu pierwszego - mnóstwo informacji i ciekawostek, na które nie natknąłem się nigdzie indziej, zwłaszcza, że bliżej mi do futbolu światowego niż polskiego. Najlepsza tego typu pozycja na rynku, przynajmniej z tych, na które się natknąłem.

Pokaż mimo to

avatar
275
218

Na półkach:

Bardzo dobra książka. Dużo faktów, legendarnych zdjęć oraz statystyk. Szybko poszło mi z tą książką

Bardzo dobra książka. Dużo faktów, legendarnych zdjęć oraz statystyk. Szybko poszło mi z tą książką

Pokaż mimo to

avatar
298
196

Na półkach:

Tak samo dobra jak pierwsza część. Treść ciekawa i dobrze przedstawiająca historię futbolu.

Tak samo dobra jak pierwsza część. Treść ciekawa i dobrze przedstawiająca historię futbolu.

Pokaż mimo to

avatar
555
548

Na półkach:

Po przeczytaniu pierwszego tomu, traktującego o światowej piłce nożnej, od razu sięgnąłem po drugi, opisujący polski grunt piłkarski. Ten zbiór objętościowo okazał się niewiele mniejszy. Ucieszyłem się, że we wstępie Stefan Szczepłek wyraził swój subiektywizm następującymi słowami: "Pisałem zgodnie ze swoją wiedzą i sumieniem, tak, jak zapamiętałem okoliczności towarzyszące faktom. Mam nadzieję, że nie wyrządziłem nikomu krzywdy." Już na początku książki można było zauważyć entuzjazm i nadzieje na organizację mistrzostw w Polsce (wydana w 2007 roku) – został umieszczony szalik z napisem "Poland Ukraine candidate for UEFA Euro 2012". Późniejszy dobór kolejności przedstawiania drużyn budził emocje u moich kolegów oraz brak szczegółów, jednak myślę, że najważniejsze kwestie nie zostały pominięte w całościowym ujęciu tego zbioru. Autor pokazał zainteresowanie społeczne piłką nożną, jakie kształtowało się na początku XX wieku oraz sporo opinii, ciekawostek, zdjęć, dokumentów, kalendarium.

Po przeczytaniu pierwszego tomu, traktującego o światowej piłce nożnej, od razu sięgnąłem po drugi, opisujący polski grunt piłkarski. Ten zbiór objętościowo okazał się niewiele mniejszy. Ucieszyłem się, że we wstępie Stefan Szczepłek wyraził swój subiektywizm następującymi słowami: "Pisałem zgodnie ze swoją wiedzą i sumieniem, tak, jak zapamiętałem okoliczności towarzyszące...

więcej Pokaż mimo to

avatar
239
214

Na półkach:

Jak zaklasyfikować literacko tę książkę? Z pewnością nie da się jej objąć w jednoznaczne ramy gatunkowe. Jest bowiem zarówno przewodnikiem, jak i albumem, pamiętnikiem, dziennikiem. Wszystko to natomiast umiejętnie osadzone w realiach historycznych zdarzeń kraju. Znajdziemy tu - jak przystało na album - mnóstwo zdjęć. Są one same w sobie niesamowicie wymowne, a dodatkowo jeszcze opatrzone wyczerpującym opisem.
Autor, wydarzenia opisuje jak najbardziej subiektywnie - bo w końcu to "jego" historia futbolu. Treść jest poprowadzona rzetelnie, do tego stopnia, że czytelnik nie ma niedosytu i niewyjaśnionych pytań. Tytuły rozdziałów nie są oczywiste, ale tak sformułowane, że odbiorca ma ochotę na dalszą lekturę. Na końcu zaś - co jest dość nietypowe - mamy autobiografię samego autora. I to zupełnie pokaźną, ale wkomponowaną w całość treści tak dobrze, że stanowi nierozerwalną część książki.
Zachęcam do sięgnięcia po ten przewodnik, dziennik historyczny, album - WARTO!
Dlaczego? Futbol został tu przedstawiony - co oczywiste - jako dyscyplina sportowa. I wokół tego oscyluje treść. Jednakże nie tylko. Piłka nożna odsłania się również jako część życia towarzyskiego - ze wszystkimi emocjami i relacjami międzyludzkimi i między dziejowymi.

Przeczytawszy całość zauważymy ewolucję piłki nożnej, rozwój klubów sportowych i stadionów. W Moją historię futbolu wplecionych jest wiele ciekawostek i informacji związanych z polską piłką nożną od pierwszych klubów na Kresach Wschodnich (około 1903 r.) do czasów nam współczesnych.

Jak zaklasyfikować literacko tę książkę? Z pewnością nie da się jej objąć w jednoznaczne ramy gatunkowe. Jest bowiem zarówno przewodnikiem, jak i albumem, pamiętnikiem, dziennikiem. Wszystko to natomiast umiejętnie osadzone w realiach historycznych zdarzeń kraju. Znajdziemy tu - jak przystało na album - mnóstwo zdjęć. Są one same w sobie niesamowicie wymowne, a dodatkowo...

więcej Pokaż mimo to

avatar
515
410

Na półkach: , , , ,

Druga część historii futbolu okiem Pana Stefana tym razem przybliża nasze polskie, piłkarskie dzieje. O ile z pierwszej części nie dowiedziałem się zbyt wielu nowych rzeczy, a wręcz kilku faktów mi zabrakło, tak tutaj dość mocno mogłem poszerzyć swoją wiedzę.

Na plus zdecydowanie, tak jak w pierwszej części oprawa graficzna. Chociaż mam wrażenie, że chyba minimalnie uboższa niż w pierwszej, ale może to tylko złudzenie, albo miał na to wpływ, że pamiątki z krajowego podwórka nie robią takiego wrażenia jak koszulki z podpisami mistrzów świata.

Bardzo ciekawie i dość obszernie opisane początki i lata przedwojenne - a tutaj o źródła przecież raczej ciężko. Podobnie z opisem futbolowego życia podczas tragedii II wojny światowej. Dużo i ciekawie jest też o latach powojennych i pierwszych sukcesach polskich klubów na arenie międzynarodowej.

Złoty czas polskiej piłki według mnie mógł być opisany obszerniej. Brakowało mi trochę dokładniejszych opisów meczów podczas mundiali - zwłaszcza ze Szwecją czy Jugosławią w '74. No i może mogło być nieco więcej informacji zza kulis.

Trochę na minus opisanie końcówki lat 80. i lat 90. Choć tu w sumie paradoksalnie może to i lepiej, że ten okres trochę pobieżnie autor potraktował, bo w sumie nie było za bardzo o czym pisać. Jednak sukcesy Legii i Widzewa w LM aż prosiły się o choćby jeden akapit więcej i bardziej szczegółowy opis.

No ale to jest historia futbolu według Pana Stefana i absolutnie miał prawo jedne kwestie rozwinąć, a innym poświęcić mniej miejsca.

Bardzo fajny i przyjemny ostatni rozdział, w którym autor opisuje swoje losy i próby gry w piłkę na poważnie.

Cała książka wraz z oprawą graficzną i rozdziałem, w którym opisani są wszyscy Polacy na MŚ (łącznie z trenerami i sędziami, choć niektórzy tylko odnotowani w statystyce) zasługuje na bardzo mocne 8 gwiazdek według mnie.

Oczywiście świetny materiał na prezent dla każdego kibica. Pozostaje mieć nadzieje, że nasi piłkarze dają autorowi materiał na dopisanie kolejnych, pozytywnych rozdziałów.

Druga część historii futbolu okiem Pana Stefana tym razem przybliża nasze polskie, piłkarskie dzieje. O ile z pierwszej części nie dowiedziałem się zbyt wielu nowych rzeczy, a wręcz kilku faktów mi zabrakło, tak tutaj dość mocno mogłem poszerzyć swoją wiedzę.

Na plus zdecydowanie, tak jak w pierwszej części oprawa graficzna. Chociaż mam wrażenie, że chyba minimalnie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
168
160

Na półkach:

Gdyby w szkolnym programie nauczania znajdował się przedmiot poświęcony historii polskiego futbolu, książki Stefana Szczepłka byłyby bez wątpienia obowiązkowymi podręcznikami. Podręcznikami, po które każdy uczeń sięgałby jednak z niekłamaną przyjemnością, co potwierdza lektura uaktualnionego wydania „Mojej historii futbolu. Tom 2. Polska”.

Gdyby w szkolnym programie nauczania znajdował się przedmiot poświęcony historii polskiego futbolu, książki Stefana Szczepłka byłyby bez wątpienia obowiązkowymi podręcznikami. Podręcznikami, po które każdy uczeń sięgałby jednak z niekłamaną przyjemnością, co potwierdza lektura uaktualnionego wydania „Mojej historii futbolu. Tom 2. Polska”.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    128
  • Chcę przeczytać
    92
  • Posiadam
    73
  • Sport
    10
  • Piłka nożna
    7
  • Teraz czytam
    4
  • Ulubione
    3
  • Piłka Nożna
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • Mam
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Moja historia futbolu. Tom 2: Polska


Podobne książki

Przeczytaj także