Przegrany
skalisty

Nazywam się Grzegorz Król i jestem krzyżowcem. Nie, nie chodzi o to, że byłem z wycieczką rycerzy w Ziemi Świętej, a o krzyżowe uzależnienie. Od alkoholu i hazardu. To nie jest książka o Grzegorzu Królu – piłkarzu. To książka o Grzegorzu Królu – człowieku. O upadaniu na samo dno, o gównie, w którym przez ponad 15 lat się topiłem, czyli nałogach. Łudziłem się, że prawdziwe szczęście mogą mi zagwarantować wyłącznie biała kulka i szklane butelki. Byłem głupi. Ale o futbolu i świecie piłkarzy też przeczytacie tu bardzo dużo. Wielu się obrazi, wiem o tym. Czas jednak, żebyście poznali brutalną prawdę. Oddaję wam tę książkę z nadzieją, że chociaż jedna osoba, która dryfuje w nieodpowiednim kierunku, zastanowi się i w porę opamięta. Oto szokujące i szczere wyznanie piłkarza, który sięgnął dna. Przez wiele lat oszukiwałem siebie i innych. Kiwałem w polu karnym, kiwałem w życiu. Nie zliczę, ile razy naciągałem znajomych na parę złotych. Hazardzista to nałogowy kłamca. Wymyślałem niestworzone historie, a ludzie dawali mi pieniądze, żebym się wreszcie odczepił. GRZEGORZ KRÓL (ur. 29 kwietnia 1978 r.) od 11. roku życia związany z Lechią. Jeden z najdrożej sprzedanych piłkarzy w historii gdańskiego klubu. Zamiast w Ajaksie Amsterdam lub PSV Eindhoven wylądował w Amice Wronki, dla której strzelał gole w europejskich pucharach. Trzykrotnie wywalczył Puchar Polski, dwukrotnie Superpuchar. Występował również m.in. w Lechu Poznań, Szczakowiance Jaworzno, GKS Bełchatów i Polonii Warszawa. W ekstraklasie zadebiutował jako 17-latek. Zdobył w niej 41 bramek - ostatnią w wieku 24 lat...

źródło opisu: Wydawnictwo Czerwone i Czarne

źródło okładki: Wydawnictwo Czerwone i Czarne

olympique | 2017-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2017

Grzegorz Król, kiedyś mój idol. Uwielbiałem patrzeć jak gra. Mógł być naprawdę wielkim piłkarzem. Dzięki tej książce wiem dlaczego nim nie został. To co opowiada trafia do człowieka tak, że aż ciarki przechodzą. Piłka, rodzina, przyjaciele, nic nie było dla niego tak ważne jak hazard i alkohol. Jednak na pewno nie jest to człowiek jednoznaczny. Z tego co opowiada ten problem naprawdę dotyczy mnóstwa piłkarzy. Mimo humorystycznych opisów, Wielkiej auto ironii Grzegorza jest to opowieść smutna. Stracił wszystko. Jest jednak nadzieja. I bardzo wierzę, że mu się uda. Trzymam kciuki Grzegorz. Powodzenia.

Michał Kamiński | 2016-07-07
Przeczytana: 17 lutego 2016

Nie pamiętam kiedy przeczytałem książkę, która ma ponad 250 stron w jedno popołudnie i wieczór :)
Książkę Grzegorza Króla tak właśnie się czyta.
Książka szokująca... Owszem kilka razy można rypnąć śmiechem, ale więcej jest... hazardu i myślenia hazardzisty.
Książka ku przestrodze... zwłaszcza dla młodych ludzi.
Wiadomo wszystko tam nie jest napisane. Wiele rzeczy pominiętych. Ale dzięki temu książka nie ma 700 stron tylko 300. Jest wiele szczerości... i chyba ta szczerość jest największym atutem.
Książka dla piłkarzy, kibiców, ale także dla osób którzy chcą poznać jakim strasznym nałogiem jest hazard.
Lektura nadaje się dla psychologów dla ich analiz. Uzależnienie to najważniejsza część książki..
W tle tego jest piłka nożna i jej bagno. Bagno to dobre słowo dla określenia co tam się dzieje... Jak żyją nasi piłkarze i jak się zachowują...
Bagnem jest też korupcja, o której w książce nie ma dużo. Właściwie tylko dowalenie...

Paweł Paczocha | 2018-10-21
Przeczytana: 21 października 2018

Prawdziwie smutna i jednocześnie świetnie napisana biografia kolejnego w Polsce zmarnowanego talentu. Hazard w pierwszej i alkohol w drugiej kolejności znaczyły dla niego więcej niż cokolwiek. Zdradzał żony, grał mecze po pijaku i zadłużał się - zaczynając od kolegów a kończąc na mafii. Ta książka po prostu do mnie przemówiła. Wiele z tłumaczeń Króla sprawia, że nie mogę się z nim do końca zgodzić, bo ostatecznie każdy jest odpowiedzialny za siebie, ale jest to naoczne świadectwo bankructwa (zarówno materialnego jak i psychicznego) do którego doprowadzić można się nawet mając bogatych kolegów i wrodzone "cwaniactwo".

Bartek | 2016-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2016

Smutna historia chorego człowieka, spisana jednak w bardzo wciągający dla czytelnika sposób. Warto po nią sięgnąć, chociażby po to, by nie mieć czasu kiedykolwiek usiąść przy rulecie, pokerze czy blackjacku.

Karol | 2018-04-11

Witam,

Kolejna ksiązka z serii piłkarz-hazrad-alkohol-dramat
Jednak porównując ją np.z Sypniewskim,Kałużnym,Szamo albo innymi tego typu tak jest chyba słabsza.
Ogólnie polecam kibicom sportowym bo nie jest zła ale...czegoś tu mi brakuje.
Pozdrawiam

skalisty | 2016-04-27
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 26 kwietnia 2016

dobry "pamiętniczek", idealna na 2 wieczory, Król pokazuje prawdę o sobie. Nie brakuje ciekawych anegdotek i dobrych historyjek, można też się pośmiać, czasem robi się też smutno...
daje 6/10

Tupoj | 2016-05-30
Przeczytana: 29 maja 2016

Książka nie jest zła. Jednak nastawiałem się, że będzie dużo lepiej.
Mam wrażenie, że czytam cały czas to samo. W skrócie wyglądało to tak: Jestem najlepszy, zarabiam pieniądze, przegrywam pieniądze, wyrzucają mnie z klubu, znajduję kolejny klub i od nowa... Czasem dochodził seks i alkohol. W porównaniu do innych książek (Szamo, Stan futbolu, Jak nie być profesjonalnym piłkarzem) brakowało mi anegdot, historii z szatni. Jak się jakieś pojawiały to bardzo krótkie i słabo przedstawione. Może za bardzo nastawiłem się na historię piłkarza który upadł, jednak wciąż piłkarza. A otrzymałem historię hazardzisty i alkoholika który w wolnych chwilach kopał piłkę.

SineCere | 2016-02-11
Przeczytana: 06 lutego 2016

Książka - przestroga. Grzegorz Król ani się w tej autobiografii nie biczuje, ani nie wybiela. Pokazuje za to jak przegrał swoje życie. Opowiada mocne anegdoty, cierpkie historie. Jedna z lepszych publikacji sportowych tego typu w Polsce.
Dobrze spisali się również współautorzy. "Przegranego" połyka się w ciągu jednego - dwóch posiedzeń. Sprawnie spisany, zdaje się oddawać zarówno myśli, jak i styl Króla.
Wady? W nielicznych momentach można mieć wątpliwości co do liczb. No i język często jest wulgarny. Z jednej strony uwiarygadnia tekst, bo taki jest język szatni, ale czasem można mieć wrażenie, że liczbę przekleństw można byłoby ograniczyć.

MoznaPrzeczytac | 2016-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2016

Pełna recenzja książki na stronie:

Co może być interesującego w biografii degenerata? Wszystko! Pod warunkiem, że kiedyś był nieźle zapowiadającym się piłkarzem, a przez swoje nałogi stał się szmaciarzem. Tymczasem Grzegorz Król w wymownie zatytułowanej biografii „Przegrany” odkrywa ostatnie tajemnice z tego zepsutego środowiska piłkarskiego, które ze wzorem miało dużo wspólnego, ale tylko w kategorii bolesnego upadania.

Pełna recenzja książki na stronie:

mariusz6 | 2018-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2018

Kolejna sportowa biografia człowieka który miał góry złota...a teraz nie ma nic poza nałogami i długami.
Lekka, łatwa i przyjemna w czytaniu, choć nie o lekkich, nie o łatwych i o bardzo nieprzyjemnych rzeczach napisana.