Rzeczpospolita Wazów II. Wojsko Wielkiego Księstwa Litewskie

Okładka książki Rzeczpospolita Wazów II. Wojsko Wielkiego Księstwa Litewskie Henryk Wisner
Okładka książki Rzeczpospolita Wazów II. Wojsko Wielkiego Księstwa Litewskie
Henryk Wisner Wydawnictwo: Instytut Historii PAN powieść historyczna
powieść historyczna
Instytut Historii PAN
2004-01-01
2004-01-01

Okładka książki Król a prawo stanów do oporu Zbigniew Anusik, Krzysztof Baczkowski, Anna Filipczak-Kocur, Stanisław Grzybowski, Mirosław Nagielski, Adam Perłakowski, Andrzej Rachuba, Jerzy Sperka, Henryk Wisner
Król a prawo s... Zbigniew Anusik, Kr...
Okładka książki Gdyby... Całkiem inna historia Polski Włodzimierz Borodziej, Tadeusz Cegielski, Andrzej Chwalba, Andrzej Garlicki, Jerzy Holzer, Janusz Kaliński, Andrzej Paczkowski, Jerzy Strzelczyk, Janusz Tazbir, Julia Tazbir, Jan Wimmer, Henryk Wisner
Gdyby... Całki... Włodzimierz Borodzi...

W tomie II Rzeczpospolitej Wazów Henryk Wisner skupia się na wojsku i dyplomacji Wielkiego Księstwa Litewskiego.
Jeśli chodzi o wojskowość autor nie zajmuje się zbytnio sposobem wojowania czy wyposażeniem ale raczej strukturą - częściami składowymi wojska. Relacjom hetman-król (tutaj chociażby konflikt między Zygmuntem III Wazą a Krzysztofem Radziwiłłem),administracyjno-wojskowymi personami (porucznicy, komisarze ,podskarbi ,pisarze polni, prowiantmistrzowie, cejgwarci, oboźni, sędziowie wojskowi). W dalszej części zajmuje się stroną finansową i podatkową Księstwa (w tym takie ciekawostki jak kwarta na armatę czy opodatkowanie tatarów). Autor zamieszcza sporo ciekawych tabelek w tym podziały ilościowe i procentowe piechoty i jazdy czy oddziałów narodowych i cudzoziemskich w latach 1622,1629,1635. Dalej sporo miejsca poświęca samemu procederowi werbunku i zbierania się wojska. Wiele mówiące jest zdanie rozpoczynające wywód o codzienności wojska czyli zaopatrzeniu w prowiant: „W zasadzie żołnierze utrzymywali się sami”. Logistyka i system zaopatrywania wojska był w powijakach. XVII wiek jawi się jako wiek przejściowy między średniowiecznym powolnym wojowaniem z potężnym taborem ciągnącym się za wojskiem, a systemem magazynowym rozwijanym od II poł. XVII wieku (oparcie kampanii o zaopatrzenie stałe - przygotowane w strategicznych twierdzach). Stąd XVII wieczne sukcesy armii, które żyły „żywiąc się wojną” i osłabienie ekonomii państw, które walczyły ale broniąc własnych terytoriów. Autor opisuje pokrótce lata 1621-22 wojny ze Szwecją w Inflantach (utrata Rygi). Kończąc myśl o wojskowości przedstawia dane wiele mówiące o wykorzystaniu potencjałów Litwy i Szwecji. W czasie wojen o Inflanty Szwecja wykorzystywała 0,7 % ludności w wojsku, a Litwa zaledwie 0,08 (niemal 10 razy mniej),a w 1635 przeciw Rosji 0,17% ludności. Ogólnie lektura utwierdza czytelnika w przekonaniu, że wojsko litewskie było bardzo nieliczne (na tle zmilitaryzowanej Szwecji),słabo zaopatrzone i dodatkowo zostawione z problemem wojny same sobie. W takim stanie rzeczy nie dziwne jest, że zamieniało się często w wojsko nie będące w stanie zagrozić przeciwnikowi, ale de facto zmuszone do łupienia własnych współobywateli. To jeszcze bardziej nakręcało spiralę sprzeciwu społeczeństwa wobec wojen i podatkom z tym związanym (tym można tłumaczyć m.in łatwe poddanie się Kurlandii Szwedom ciekawie opisane w książce "Księstwo Kurlandii i Semigalii w wojnie Rzeczypospolitej ze Szwecją w latach 1600–1629" Mariusza Balcerka). Ciekawy cytat o nastrojach antywojennych na Litwie po sukcesie w Rosji pokoju w 1618 - podkanclerzy litewski Eustachy Wołłowicz - „gdzieby stamtąd (Szwecji) i z Moskwy oraz na nas nastąpiono, pewnieby już nie o Wilno, ale o Wisłę .. opierał się nieprzyjaciel.” Autor wypowiedzi uznał, że sukces w rozstrzęsionej wielką smutą Rosji, nie był wyznacznikiem stosunku sił między Rzeczpospolitą, a Szwecją i Rosją. Poniekąd „wykrakał” późniejszy upadek Rzeczpospolitej i Litwy po niemal wspólnym uderzeniu Szwecji i Rosji (potop lat 1654-1655).
Część o dyplomacji jest znacznie krótsza – stanowi ok. 1/4 książki. Autor opisuje m.in. spory tytularne podczas negocjacji między Zygmuntem III, a szwedzkimi uzurpatorami (z jego punktu widzenia) czy w negocjacjach z carem (Rusi ale nie będącej częścią Wielkiego Księstwa Litewskiego),różne wybiegi prawno-proceduralne by każda ze stron mogła użyć zwrotów satysfakcjonujących strony. Autor opisuje składy poszczególnych poselstw (wobec Rosji 2 litwinów i 1 koroniarz). Zajmuje się nieco: przygotowaniem (znajomość języków) czy prestiżem posłów na obcych dworach, częściową rozdzielnością polityki zagranicznej – swobodą Litwy w sprawach dyplomatycznych (rozejmy Litwy ze Szwecją) czy też swobodą poselstw względem króla.
Niewątpliwie jest to ciekawa lektura dla czytelnika chcącego wejść nieco głębiej w omawiany okres – czas dwóch pierwszych Wazów (Zygmunta III i Władysława IV). Dla nowicjusza w temacie może być zbyt drobiazgowa, bo nie opisuje zanadto podstaw (chronologia wydarzeń, podstawowe zagadnienia okresu są w domyśle autora znane czytelnikowi). Minusem jest właśnie to, że książka wbrew tytułowi w ogóle nie dotyka okresu panowania ostatniego Wazy (Jana Kazimierza). Znalazłem też jedno nie dopowiedzenie, które rzuciło mi się w oczy „Być może Ludwik XIII … i kardynał Richelieu, chcieli za cenę uwolnienia (Jana Kazimierza przyłapanego przez Francuzów podczas podróży do Hiszpanii) doprowadzić do rozluźnienia związków Władysława IV z Habsburgami. W świetle starszej niż „Rzeczpospolita Wazów” lektury „Francja wobec Polski w dobie wojny trzydziestoletniej (1618-1648)” Serwańskiego z pewnością autor nie użyłby słów „być może”, a wstawiłby „z pewnością”. Tej książki Serwańskiego nie znalazłem w przypisach autora. Nie wątpliwie ta lektura dałaby sporo dodatkowego materiału autorowi do części o dyplomacji Wazów (Henryk Wisner skupił się niemal wyłącznie na kontaktach z Turcją, Szwecją i Rosją).

• Nowożytność
  • 19 Historia Polski
  • Planuję kupić
  • XVI wiek
  • XVII wiek

Dodaj cytat z książki Rzeczpospolita Wazów II. Wojsko Wielkiego Księstwa Litewskie