Władysław IV Waza

Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
historia
Pistacia

Władysław IV Waza, syn Zygmunta III i starszy brat Jana Kazimierza, miał przed sobą szerokie perspektywy... Był pretendentem do tronu Polski, Szwecji, Czech i Rosji, jednak z pretensji do obcych królestw dość szybko przyszło mu zrezygnować. Jako król Polski nie zrealizował bodaj żadnego ze swych zamysłów, a to, co osiągnął, było jedynie częścią powziętych planów... Czytelnik ma okazję poznać bliżej postać Władysława IV jako władcy budzącego respekt u szlachty, a także mecenasa kultury i nauki.

[opis wydawcy]

Franciszek Józef I miał powiedzieć, że po jego śmierci nastąpi kryzys i z tego powodu jego rządy będą później oceniane pozytywnie. Ta sama konstatacja przychodzi mi na myśl, gdy zastanawiam się nad postacią Władysława IV Wazy. Król to w polskiej tradycji zapamiętany dość dobrze, choć przecież... właściwie nic mu się nie udało. W XIX wieku akcentowano jego zwycięstwo w wojnie z Moskwą, choć na dobrą sprawę wcale ona taka udana nie była. Udział tego władcy, jeszcze jako królewicza, w bitwie chocimskiej był w istocie więcej niż skromny. Jakież więc sukcesy można zapisać na jego konto?

W swojej biografii Henryk Wisner w dużej mierze dekonstruuje pozytywny wizerunek Władysława IV. Tak jak w biografii Zygmunta III wskazuje na niepowodzenia, ale trudno wskazać jakieś osiągnięcia. Brak sukcesów w polityce zagranicznej, sprowokowanie do buntu Kozaków, ogólny brak systematyczności – w takich barwach odmalowuje postać władcy Autor biografii. Można więc tu powiedzieć o zawiedzionych...

Axsiu | 2015-08-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 25 sierpnia 2015

Ogromnie sobie cenię dorobek prof. Wisnera w sprawie odmitologizowania polskich Wazów. Autor zwalcza prymitywne stereotypy i łaty przyklejane im od pokoleń, m.in. przez stronniczą (choć pisaną ładnym językiem) publicystykę Pawła Jasienicy ("Srebrny wiek"). Nie chodzi tu oczywiście o zrównywanie tych władców z Kazimierzem Wielkim a jedynie o uczciwy opis ich rządów. Mówienie i o sukcesach i o błędach, lecz zwracając przy nich uwagę na silnie skrępowaną władzę monarchy w RON. Tak robi prof. Wisner i za to właśnie ma mój ogromny szacunek.
To co może przeszkadzać w czytaniu książki to dość ciężki styl autora. Podczas wyliczeń, dajmy na to, piszę króciutkie zdania po kropce. Nieraz piszę mocno chaotycznie.
Tak więc jest to dokładne przeciwieństwo "Srebrnego wieku" wspomnianego już Jasienicy.
Oby więcej takich historyków i książek.

Stefan48 | 2015-12-12

Lepszą książką Wisnera była biografia Zygmunta III. W sprawach Władysława IV wyżej należy postawić biografię króla autorstwa Czaplińskiego.

grzegorzzg | 2014-08-17

Książka jedna z nielicznych opisująca szczegółowo biografie jednego z najlepszych władców Polski, szybko się ją czyta i zaciekawieniem.

Jakub | 2016-07-12
Mateusz | 2016-04-27