Książka Roku 2018

Wydawnictwo: Smak Słowa
Bunnfall
Milena Skoczko
Ag2S

Stavern w samym środku lata: fale wyrzucają na brzeg odciętą lewą stopę w bucie do biegania. Potem następną. I jeszcze jedną. Łącznie cztery lewe stopy w ciągu jednego letniego tygodnia. Cztery odrąbane stopy stanowią jądro tej zdumiewającej zagadki, w której ważną rolę odgrywają również skazani mordercy, ludzie ginący bez wieści, tajna organizacja stay-behind oraz ogromne ilości...

Cztery odrąbane stopy stanowią jądro tej zdumiewającej zagadki, w której ważną rolę odgrywają również skazani mordercy, ludzie ginący bez wieści, tajna organizacja stay-behind oraz ogromne ilości niezarejestrowanej broni.

Rozpoczynając nowe dochodzenie, inspektor William Wisting zawsze zastanawia się, dokąd zaprowadzi go kolejne śledztwo. Nie domyśla się jednak, że ta sprawa zmusi go do zakwestionowania najbardziej fundamentalnych zasad pracy policjanta.

źródło opisu: http://www.smakslowa.pl/z,17,pl,szumowiny.html

źródło okładki: http://www.smakslowa.pl/z,17,pl,szumowiny.html

Aneta Wiola | 2018-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2018

SPRAWA KILKU STÓP
W Stavern fale wyrzucają na brzeg odciętą stopę. To jest już drugi taki przypadek. W ostatnim czasie zaginęło czworo ludzi, dwoje z nich to pensjonariusze domu opieki. Śledczy uważają to za niefortunny zbieg okoliczności, do czasu, gdy ginie kolejna osoba związana z tym ośrodkiem. Komisarz Wisting bada nie tylko krewnych zaginionych, ale także zagląda w głąb ich mrocznej przeszłości. Jaką prawdę odkryje? I jak ta sprawa wpłynie na jego życiową decyzję?
W tym samym czasie córka komisarza, pisze artykuł o niebezpiecznych więźniach. Czym dłużej Line „grzebie w dawnych sprawach”, to tym więcej dowiaduje się o jednym z bohaterów swojego wywiadu. A jest to prawda, która nigdy nie ujrzała światła dziennego.

Już dawno temu kupiłam tę powieść. Zapowiadało się ciekawie. Okaleczenia i sprawa tajnej organizacji; dochodzi do tego jeszcze fakt, że jest to kryminał skandynawski i sukces miał być murowany. No właśnie, miał…
Rozczarowałam się już na samym wstępie. Autor...

Wioleta Sadowska | 2016-10-11
Przeczytana: 11 października 2016

"Zawsze istniało jakieś logiczne wytłumaczenie. Jakiś wzorzec, wspólny mianownik, ciąg przyczynowo-skutkowy".

Resocjalizacja już z samej definicji powinna "naprawiać" zdemoralizowanego człowieka, z szumowiny z powrotem czynić go pełnoprawnym obywatelem. Wiemy jednak, że w większości przypadków pobyt w więzieniu nie pomaga, a wręcz przeciwnie, szkodzi, jeszcze bardziej pogrążając w degrengoladzie, osadzonego. Problem ten został poruszony w kolejnej odsłonie serii o pracującym w Larviku – policjancie Williamie Wistingu.

Jørn Lier Horst to norweski pisarz i dramaturg, który do września 2013 r. pełnił funkcję szefa wydziału śledczego Okręgu Policji Vestfold. Studiował trzy kierunki studiów – kryminologię, filozofię i psychologię. Od 2012 r. wydaje powieści kryminalne dla młodszych czytelników, zwane serią CLUE, mieszka obecnie w Stavern. "Szumowiny" to szósty tom serii, dość dobrze przyjętej przez polskich czytelników.

W środku lata, w Stavern, morze wyrzuca na brzeg odciętą, lewą...

filozof | 2016-12-10

Oj,długo tego autora nie było w moim domu.Bardzo długo,w końcu w Biedronce za 25 zł,kupiłem Szumowiny.I z przyjemnością zasiadłem do czytania.
Książką od samego początku zaczęła mnie wciągać.Znajdowane ludzkie stopy,prowadzą nas do mrocznej przeszłości.
Jak mrocznej,to sam byłem zaskoczony.
Kryminał nie zwykle mi się podobał,może nie jest to najlepszy kryminał na świecie.
Może akcja czasem szła za wolno ? Może to tylko ja to widzę ?

Jednak cały zarys jest tu niezwykle ciekawy,może finał powieści nie był jakoś wybitny.Ale całość broni się świetnie.

Izabela Pycio | 2016-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2016

"Nie przypominał sobie drugiej takiej sprawy, która wydawałaby się aż tak chaotyczna, pozbawiona sensu i nieprawdopodobna. Nie wiedział od czego zacząć ani na co spożytkować skromne siły, którymi dysponował."

Kryminał napisany w bardzo wciągającym stylu, nie ma w nim szarpania narracji, jak to nieraz się zdarza, lecz konsekwentne, płynne, uporządkowane, choć również mocno zaskakujące obierane kierunki akcji i wyjątkowo umiejętne rozwijanie intrygi. Stopniowo zanurzamy się w coraz głębsze warstwy tajemnic i zagadek, docieramy do pokładów prawdy sprytnie ukrytych za przeszłymi i bieżącymi wydarzeniami. Wartko, lecz z dbałością o szczegóły, tak aby nic nam nie umknęło z detektywistycznych zawiłości, jak najbardziej ulec sprawnie budowanemu klimatowi książki, mocno zaangażować się w chwytające rytmiczne tempo następujących po sobie zdarzeń. Powieść kryminalna gwarantuje wysoki stopień zaczytania i mocną satysfakcję. Wiele w niej pomysłowych rozwiązań, zgrabnie prowadzonych wątków...

Magnis | 2016-11-27
Na półkach: Przeczytane, Kryminał
Przeczytana: 22 listopada 2016

Szumowiny Jorn Lier Horsta to kolejny kryminał, który przeczytałem, jaki napisał. Po Jaskiniowcu miałem nie ukrywam spore oczekiwania wobec kolejnej jego książce i nie zawiodłem się. Wyszedł kryminał w starym dobrym stylu.

Inspektor William Wisting zostaje przydzielony do makabrycznej sprawy znalezienia odciętych stóp i jej rozwiązania jak w najszybszym czasie. Przy braku poszlak pozostaje tylko mozolne śledztwo w celu wyjaśnienia. Z drugiej strony obserwujemy Line dziennikarkę i córkę inspektora, która zajmuje się tematem resocjalizacji byłych więźniów.
Książka zbudowana została z kilku wątków przenikających się nawzajem.
Pierwszym z nich i najważniejszym jest śledztwo prowadzone przez Wistinga. Starszy już i doświadczony bohater na polu rozwiązywania brutalnych zabójstw nie ma sobie równych. Jednak sprawy, jakie dostaje często są zagmatwane i niełatwe przez brak śladów i poszlak, które powinny być. Autor skrzętnie dawkuje informacje, jakie otrzymuje czytelnik. Dlatego nie...

Krzysztof | 2016-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2016

Szumowiny to, no właśnie, która część? Nie zawracajmy sobie głowę chronologią wydań kolejnych tomów autorstwa Horsta. Zapewne po jedenastej już zapowiedzianej części, dostaniemy potem piątą część. Szumowiny jak każdą książkę autora można czytać nie znając wcześniejszych tomów, aczkolwiek są pewne tropy sugerujące jak wyglądała fabuła poprzedniego tomu. Szumowiny to znów bardzo dobry kryminał, autora który wyrasta na vice-króla norweskiego kryminału. Fabuła już od początku angażuje. Morze wyrzuca na brzeg odcięte lewe stopy. Brak podejrzanych, brak motywów i śledztwo stojące w miejscu. William Wisting ma nie lada orzech do zgryzienia. Fabuła zaskakuje. Jak to zwykle u Horsta jest dopracowana w każdym szczególe, chociaż w Szumowinach kwestia sprawcy nie zaskakuje w finale. Mimo to czyta się bardzo dobrze, krótkie rozdziały nie pozwalają się oderwać. Wątek Line, córki Wistinga, mocno na siłę. Nie dominuje fabuły, ale zaczyna drażnić, że dziennikarka zawsze pakuje się w najgorsze...

Anna | 2016-09-14
Przeczytana: 14 września 2016

Słowo honoru, że było warto.
Jakiś czas temu dodałam Jorna Liera Horsta do ulubionych autorów i była to bardzo dobra decyzja.

Prawie wszystko w tej książce jest na "tak". Jest inteligentny, uczciwy, zdeterminowany policjant, taki policjant, którego chcielibyśmy widzieć u nas w policji i do którego mielibyśmy zaufanie.
Jest zagadka, która od początku wciąga i intryguje. Na końcu nie ma spektakularnego "bum", ale za to mamy szansę dochodzić do rozwiązania wraz z Wistingiem, przez co czujemy się tak, jakbyśmy sami w śledztwie uczestniczyli.

I jeśli jest coś, co mnie denerwuje, nie pasuje mi i nadaje się do wyrzucenia to wątek córki Wistinga. No naprawdę, w jednej książce OK, ale ten sam schemat powtarzany we wszystkich kolejnych? Dziwnym trafem Line prowadzi swoje dziennikarskie śledztwo, które zawsze w którymś momencie łączy się ze śledztwem ojca i, oczywiście, za każdym razem grozi jej niebezpieczeństwo. No, nie przymierzając jak Erika Falck u Camilli Lackberg (acz Horst jednak...

Jeżynka | 2017-06-19
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2017
Przeczytana: 19 czerwca 2017

Jørn Lier Horst to pisarz którego twórczość budzi we mnie skrajne emocje. To co jest na pewno jego ogromnym atutem to bardzo przemyślana intryga, która pozwala czytelnikowi wraz z głównym bohaterem uczestniczyć w prowadzonym śledztwie. Wykreowana przez niego postać Williama Wistinga również wzbudza ogrom sympatii bo nie jest komiksowo przerysowana ani obdarzona standardowym pakietem cech typowego policjanta z powieści (nie stroniący od alkoholu samotnik po rozwodzie).

Jednak tak jak opowiadana przez autora historia wciąga tak rozwiązanie zagadki już po raz kolejny mocno rozczarowuje: jest banalne, nie zaskakuje i przyznam szczerze że czytając "Szumowiny" przegapiłam moment w którym bohater rozwiązuje sprawę.
Nie ma efektu zaskoczenia ani wodzenia czytelnika za nos co bardzo lubię w tego typu powieściach.

"Szumowiny" to opowieść która zaczyna się od przysłowiowego trzęsienia ziemi. Na plażę może wyrzuca stopę która przeleżała w wodzie kilka miesięcy. Nie jest to jednak jedyne...

emindflow | 2016-09-28
Przeczytana: 27 września 2016

"Szumowiny" to kolejna całkiem udana powieść Horsta, który udowadnia, że można wymyślić oryginalną i frapującą fabułę nie gubiąc przy tym realizmu.
W gruncie rzeczy ta książka to przykład solidnego rzemiosła - nie porywa tempem, nie szarpie emocjami ani nie podnosi ciśnienia, za to wszystko jest poukładane, wygładzone (zwłaszcza wszyscy śledczy z Wistingiem na czele) i trafione w punkt. Nawet zakończenie nie jest w stanie zaskoczyć, tylko czy akurat to jest atut?
A jednak autor konsekwentnie utrzymuje przyzwoity poziom i gwarantuje kolejne godziny satysfakcjonującej lektury. Po prostu ten pan naprawdę potrafi dobrze pisać.
Po przeczytaniu pięciu książek Horsta stwierdzam, że zdecydowanie najlepsze są dwie napisane jako ostatnie, co mogłoby oznaczać, że autor się rozwija, a w każdym razie wzbogaca swoje powieści o ważne problemy społeczne.
Z punktu widzenia polskiego czytelnika to już nie jest taka dobra wiadomość, bo w wyniku radosnej polityki wydawniczej dostajemy ten cykl w...

W Stavern w samym środku lata fale wyrzucają na brzeg odciętą lewą stopę w bucie do biegania.
Potem jeszcze jedną i następną.
Łącznie cztery stopy w ciągu jednego letniego tygodnia.
Czteryodrąbane stopy stanowią jądro tej całej zdumiewającej zagadki,w której ważną tam rolę odgrywają również skazani mordercy,ludzie ginący bez wieści.
Rozpoczyna nowe dochodzenie inspektor William Wisting i zawsze zastanawia się dokąd zaprowadzi go kolejne śledztwo,które musi poprowadzić.
To już moje drugie spotkanie z Horstem i bardzo udane,bardzo dobra fabuła historia toczy się wartko,porywa do czytania od pierwszej kartki do ostatniej,buduje mocne napięcie.
Okładka interesująca przykuła moją uwagę w księgarni,że bez wachania i zastanowienia kupiłam książkę to był strzał w samą dziesiątkę nie żałuje czasu,że przeczytałam powieść kryminalną jest to kryminał doskonały,świetny czyta się rewelacyjnie.