Wierny ogrodnik

Wydawnictwo: Amber
The constant gardener
8324112022

Inne wydania

Nairobi. Brutalne morderstwo żony brytyjskiego dyplomaty. Kenijska policja prowadzi śledztwo ospale, brytyjscy urzędnicy nabierają wody w usta, a przysłani z Londynu zbyt gorliwi funkcjonariusze Scotland Yardu zostają szybko odsunięci od sprawy. Justin Quayle, mąż zamordowanej, zaczyna dochodzić prawdy na własną rękę. Odkrywa, że żona zdobyła pewne informacje o potężnym koncernie farmaceutycznym. I staje przed dramatycznym wyborem : między wiernością instytucji i sobie, między życiem i śmiercią...

Kalissa | 2014-03-01
Przeczytana: 2013 rok

To powieść, która pozbawia tchu.

Towarzyszyłam głównemu bohaterowi Justinowi Ouayle w jego podróży, którą podjął po śmierci żony - Tess, oraz w jego poszukiwaniach odpowiedzi: dlaczego zginęła oraz kto zabił. Dopiero pod koniec powieści zdałam sobie sprawę - że Justin nie szukał zabójcy, ale szukał prawdy o żonie, bo chciał ją poznać, zrozumieć, chciał odkryć jej duszę! I stopniowo dowiadywałam się szczegółów, które uderzały, były coraz bardziej bolesne, coraz bardziej okrutne. Tak jakby węzeł zawiązywał się w gardle i choć chce się odetchnąć, to nie można.

Atmosfera tej powieści jest przesycona dusznością - widzimy duszny krajobraz Afryki, później duszne pomieszczenia biur i mieszkań dyplomatów,lekarzy, urzędników i przedsiębiorców, których odwiedzi Justin w czasie swojego śledztwa.

Zło z którym walczyła Tess jest opisane w szczególny sposób. Po zastanowieniu, widzę to zło jak pajęczynę, która lepkimi nićmi oplata świat, a centrum tej pajęczyny stanowi Afryka. Na tej...

monika | 2015-02-07
Przeczytana: 06 lutego 2015

Świetny kryminał z wątkami szpiegowskimi, akcje humanitarne i polityka wielkich koncernów farmaceutycznych, testujących leki na mieszkańcach Kenii.
Tessa, żona angielskiego dyplomaty zostaje zamordowana, wraz z nią ginie kierowca, a wieloletni przyjaciel belgijski lekarz Blumh znika. Mąż Tessy, Justin Quayle rozpoczyna własne śledztwo.
Książka może rzeczywiście ma przydługi wstęp, ale z każdą stroną akcja nabiera tempa, a świetnie przedstawione sylwetki bohaterów pozwalają zrozumieć motywy ich działania. Warta polecenia.

SłabyGracz | 2013-08-06

Początek jest ciężki. Powieść ta strasznie się nuży i dopiero od około połowy staję się interesująca. Autor umieścił jej akcję w kręgach brytyjskiej elity, której zachowania są często dziecinne i niezrozumiałe. Przewodzi w tym Gloria Woodrow, która drażni swoim zachowaniem i naiwnością. Książka opowiada natomiast o śmierci Tessy Quayle i rozwiązywaniu zagadki tego wydarzenia. John le Carre pozwala nam się zagłębić w psychikę bohaterów i zrozumieć ich działanie. Warta polecenia, ale z zastrzeżeniem, że wstęp jest doprawdy długi i mozolny. Warto przeczytać.

Marysia | 2014-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2014

To jedna z tych lektur, którym trzeba poświęcić czas. Nie czyta się jej lekko, łatwo i przyjemnie. To trudna książka o bardzo ciekawej tematyce, jednak z niezwykle ciężkim klimatem. Nie można przez nią przejść ot tak, w jeden wieczór czy dwa. Bardzo polecam, jest naprawdę warta przeczytania, jednak należy uzbroić się w cierpliwość - to obszerna powieść, z długim, nużącym 'wstępem', która mniej więcej dopiero od połowy staje się interesująca.

Karolina | 2010-09-19
Przeczytana: 19 stycznia 2010

Znów czytany przeze mnie w oryginale (przez co dość trudno zrozumiały), ale jak zwykle wciągający le Carre.

Książka zaczyna się od mocnego uderzenia, czyli śmierci Tess. Wraz z jej mężem staramy się odkryć dlaczego zginęła, czy to był przypadek, a najważniejsze: co ukrywała przed Justinem, a ukrywała wiele. Z pewnością jest to wciągająca powieść, którą można przeczytać za jednym zamachem.

Jednak jeśli ktoś oczekuje głębokiego manifestu na rzecz niesprawiedliwości i łamania praw człowieka w Afryce lub przeciwko koncernom farmaceutycznym to sromotnie się zawiedzie. Ale nie o to w tej powieści chodzi. Odebrałam to jako historię wspaniałej, młodej idealistce, która może i miała niewyparzoną buzię, ale miała też większe jaja niż spotykane przeciętnie, aby walczyć o to, w co wierzy. I o jej mężu, który przez cały czas nie zdawał sobie sprawy z ogromu jej charakteru i powagi jej postawy. To raczej wzruszająca historia o poznawaniu ukochanych bliskich nieobecnych ludzi od nowa.

Felzmann | 2013-01-25

Tematyka bardzo na czasie.

andydufresne | 2014-02-14
Przeczytana: 13 lutego 2014

Mistrz le Carré w najwyższej formie. Książka obszerna ale znakomicie skonstruowana, trzymająca tempo i unikająca mielizn, przez co czyta się ją wyjątkowo dobrze. Bardzo wyraziste postacie i - jak zawsze u tego autora - świetna orientacja w opisywanych środowiskach (dyplomacja, firmy farmaceutyczne, organizacje humanitarne). Zdecydowanie polecam.

Grzegorz | 2015-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2015

Spodziewałem się pełnokrwistego thrillera i z takim nastawieniem początkowo czytałem książkę. Po jej skończeniu sam czuję się zaskoczony tym, czym się okazała i jak mnie ruszyła.

John le Carré jest świetnym pisarzem, to nie ulega wątpliwości. Zauważyłem, że przeżycia wewnętrzne bohaterów są aspektem zawsze obecnym i akcentowanym w znanej mi twórczości tego Autora. Tym razem mamy jednak do czynienia z czymś już zupełnie intymnym. Książka opowiada o poszukiwanie prawdy o ukochanej osobie i podążaniu jej śladem. Już sam tytuł coś w sobie ma. Wierny ogrodnik... Opowieść naprawdę wzrusza. Nie w łzawy, tani, melodramatyczny sposób oczywiście. Raczej zupełnie nieoczekiwanie chwyta za serce, a potem długo siedzi w głowie.

Wierny ogrodnik opowiada ponadto o wielu sprawach jak najbardziej aktualnych, rysuje fascynujący pejzaż wielu środowisk. Opowiada o potężnych korporacjach, ich powiązaniom z politykami i służbami państwowymi, o zgnuśniałym środowisku dyplomatów i brytyjskich elit w...

Justyna Lesień | 2013-02-06
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 05 lutego 2013

Wędrując pomiędzy bibliotecznymi półkami natknęłam się ostatnio na powieść Johna Le Carré "Wierny ogrodnik". Obdarzenie książki mianem Bestseleru 2001 oraz jej filmowa adaptacja, skutecznie zachęciły mnie do czytania i zagłębienia się w tak przeze mnie lubiany klimat Afryki.

W Kenii w okolicach jeziora Turkana zostaje zamordowana żona dyplomaty, a prywatnie zagorzała działaczka organizacji charytatywnych Tessa Quayle. Towarzyszący jej lekarz, tymczasem ginie bez śladu. Początkowo winą obarczany jest rzekomo zdradzany mąż, który miał zlecić zabójstwo niewiernej żony i towarzyszącego jej w podróży Arnolda Bluhma. Jak się jednak później przekonujemy, prawda jest nieco bardziej skomplikowana, a w oczach opinii publicznej czarnoskóry doktor Arnold z kochanka zmienia się w oprawcę. Zagłębiając się w lekturę, autor naświetla nam czym tak naprawdę poza działalnością charytatywną zajmowała się Tessa i kieruje uwagę czytelnika na aspekt dość kontrowersyjnego tematu, jakim jest testowanie...

Szymon | 2012-10-16
Przeczytana: kwiecień 2012

Ksiązka ciekawa. Ciekawy wątek i interesująco zbudowana akcja. Jednak biorąc pod uwagę fakt, iż ostatnio mam coraz mniej czasu na czytanie - zmęczyła mnie trochę. Trzeba trochę czasu i skupienia podczas czytania. Przewracanie kartek na zmianę z opadającymi powiekami przed snem skutkuje koniecznością powracania o parę akapitów, a nawet stron.