Samochodowe działa przeciwlotnicze w Wojsku Polskim 1918-1939

Seria: Biblioteczka Automobilisty
Wydawnictwo: ZP Grupa Sp. z o.o.
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historyczna

W książce omówiono: pierwsze konstrukcje europejskich samochodowych dział przeciwlotniczych (Niemcy, Francja, Wielka Brytania) samochodowe działa przeciwlotnicze w strukturze organizacyjnej WP w dwudziestoleciu międzywojennym mobilizacje w 1939 roku działania przygotowawcze, organizację, sprzęt bojowy oraz transport 1. Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej Samochodowej, a także jego dalsze losy w czasie kampanii wrześniowej.

Jale | 2016-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2016

Opracowanie z pewnością pionierskie i poruszające ciekawy temat, ale posiadające kilka irytujących mankamentów. Po lekturze okazuje się bowiem, że o samych zmotoryzowanych działach przeciwlotniczych wiemy niewiele więcej, niż przed lekturą. Nie ma sensownego opisu konstrukcji, nie ma konkretnego spisu taboru (choć tu i ówdzie są podawane numery niektórych wozów), nie ma zbiorczej tabelki z losami poszczególnych pojazdów (choć - sądząc z relacji - są one znane), zabrakło też opinii na temat wartości bojowej sprzętu.

Rozczarowują także zdjęcia - nieliczne, dość słabo pokazujące opisywany sprzęt i przede wszystkim niezbyt wyraźne, co dziwi o tyle, że akurat samochodowe działa miały niezłą ikonografię już w roku 1993, kiedy to publikacja Tarczyńskiego po raz pierwszy ujrzała światło dzienne.

W tym momencie jaskrawo wybija się na tym tle część dotycząca działań wojennych 1 Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej Samochodowego (DAPlotSam) - oparta na relacjach szeregu oficerów i...

wipptal | 2016-08-11
apor | 2013-12-31