Życie codzienne w Kairze

Okładka książki Życie codzienne w Kairze Anna Grajewska
Okładka książki Życie codzienne w Kairze
Anna Grajewska Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog Seria: Życie codzienne w miastach Orientu literatura piękna
Życie codzienne w miastach Orientu
Wydawnictwo Akademickie Dialog
2004-01-01
2004-01-01
Egipt Kair świat arabski obyczaje kultura arabska

Moim zadaniem było przeczytać książkę, której akcja toczy się w stolicy Egiptu.
Wybrałam tę pozycję i chętnie bym przeczytała podobna, ale wydana przynajmniej po 2020 roku. Wiem, że wiele się zmieniło od wydania książki w 2004 roku ale z chęcią zgłębiłabym temat.

Autora, arabistka, która spędziła kilka lat w Egipcie. Opisuje na życie codzienne począwszy od szkoły, małżeństwa, religii poprzez ubiory, zwyczaje i tradycje.

Fajna odskocznia na jeden wieczór, w szczególności jak ktoś kocha Egipt tak jak ja ♥️

Polecam ♥️

Moim zadaniem było przeczytać książkę, której akcja toczy się w stolicy Egiptu.

Jak na osobę która ponad 10 lat mieszkała i pracowała w Egipcie i jest arabistką z wykształcenia ta pozycja jest słaba!
Suche fakty to dużo za mało biorąc pod uwagę "potencjał autorki" książka z tego względu mnie rozczarowała, spodziewałem się co widać np. po zdjęciach że autorka ukaże więcej interakcji z kairczykami tego nie było wcale. Całość praktycznie można wyszukać choćby w necie i jedynym plusikiem choć niewielkim jest to że jest w jednym miejscu.
Kompletnie bez klimatu, można tę pozycję spokojnie odpuścić

Życie codzienne w Kairze. 2003-2004

Bardzo pobieżna, niestaranna charakterystyka kairskiej metropolii i jej mieszkańców, co gorsza w nie najlepszej stylistyce: tekst męczy niezgrabną, miejscami nieco toporną polszczyzną, kiepską rytmiką zdań oraz dużą liczbą powtórzeń (językowych* i merytorycznych).

To nie tyle materiał do gruntownej redakcji, co rzecz do ponownego napisania. Przez kogoś innego**.

Historia miasta zarysowana jest od momentu zjawienia się nad Nilem muzułmanów. Nie ma ani słowa o wcześniejszych stolicach Egiptu, jakby Starożytni Egipcjanie nie mieli tu swojej państwowości, nic o tym że Arabowie oraz ludność zarabizowana funkcjonuje na gruzach potężnego, starożytnego państwa.... To niby oczywiste, ale warto by wspomnieć gdzie i po co założono Kair, nakreślić szerszy kontekst – dla porządku. (Gdyby czytało to dziecko nie mające śladowego pojęcia o historii, mogłoby zrozumieć że pierwszymi mieszkańcami terenu byli właśnie Arabowie).

Na pierwszej stronie tekstu właściwego, zaraz po wstępie, autorka twierdzi że arabska nazwa miasta (Al-Qahira) nawiązuje nie do Marsa, ale Merkurego! Ile podobnych błędów odszuka jeszcze doświadczony arabista, tudzież zwykły emigrant serwujący kebaby i falafele?

Autorka zapisuje KFC jako „Kentucky Chicken” i McDonald’s jako „Mc Donald’s” – niby to detale, ale na ile prawidłowe są nazwy wszystkich innych sklepów i punktów usługowych sieci arabskich które przedstawia czytelnikowi?

Opisywanie charakteru kairczyków mija się z celem – bo wszędzie ludzie są tacy sami. Kiedy zaś mowa o życzliwości i szczerości... no cóż, nie sądzę aby między warszawiakami, nowojorczykami a kairczykami były jakieś większe różnice. Owszem, funkcjonują ogólne tendencje społeczne podyktowane określoną sytuacją polityczną, gospodarczą, ale dusze mamy jednak takie same.

Książka Anny Grajewskiej jest zwyczajnie słaba. Szkoda na nią pieniędzy. Wiele informacji na pewno jest sensownych, i w jakiś sposób odmalowuje Kair z roku 2003 i 2004, kiedy był jedynym miastem na kontynencie w którym funkcjonowało metro (teraz doszlusował doń Algier),ale to za mało, zwłaszcza że napisała ją osoba wykształcona, do tego pasjonatka, po której spodziewamy się więcej.

* Co wytrwalszym czytelnikom na pewno wryje się w pamięć zwrot „pozostawia wiele do życzenia”.
** Nie każdy ma talent do słowa pisanego, ale każdy może napisać książkę – komputer kosztuje mniej niż tysiąc złotych, jest dużo wygodniejszy od maszyny do pisania (nie potrzebuje tuszu, kartek, nie trzeba kreślić, zamazywać, wystarczy wcisnąć backspace...),a dostawy prądu mamy regularne (w dzień i w nocy). Nic innego nie tłumaczy powstania tej publikacji.

Życie codzienne w Kairze. 2003-2004

To nie tyle materiał do gruntownej redakcji, co rzecz do ponownego...

2041

Na pewno wiem o Kairze o wiele mniej niż autorka, a jednak momentami nie mogę się zgodzić z tym, co napisała. Wiele opisów i spostrzeżeń jest trafnych, tyle samo chybionych. Oczywiście moim subiektywnym zdaniem.

• 🌍 Reportaż/Lit. Faktu/Podróże
  • 📖 Legimi