Życie codzienne w Kairze

Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog

Kolejna książka z serii Życie codzienne w miastach Orientu. Autorka arabistka, która spędziła w Kairze kilka lat, bardzo szczegółowo opisuje różne aspekty codzienności w stolicy Egiptu. Sentyment do Kairu nie przeszkadza jej rzeczowo i obiektywnie, a czasem z dużym krytycyzmem, patrzeć na egipską rzeczywistość. Okładka: miękka, Rok wydania: 2004,

Monika | 2010-07-27
Przeczytana: 2010 rok

Na pewno wiem o Kairze o wiele mniej niż autorka, a jednak momentami nie mogę się zgodzić z tym, co napisała. Wiele opisów i spostrzeżeń jest trafnych, tyle samo chybionych. Oczywiście moim subiektywnym zdaniem.

Gracjan Triglav | 2015-09-17
Przeczytana: 16 września 2015

Króciutka książeczka, w zamyśle mini-przewodnik i portret socjologiczny miasta.
W praktyce zaś zaledwie pobieżna charakterystyka tamtejszej społeczności i miejsca jej żywota, w nie najlepszej stylistyce językowej. Czytelnicy którzy zdecydują się sięgnąć po książkę Anny Grajewskiej otrzymają nazbyt pośpiesznie napisaną broszurę, raczącą nas dosyć niezgrabną, miejscami nieco toporną polszczyzną, z kiepska rytmiką zdań i z dużą liczbą powtórzeń merytorycznych (a bywa że i językowych – co wytrwalszym najbardziej wryje się w pamięć zwrot „pozostawia wiele do życzenia”). Kiedy się czyta pierwszą połowę książki (w drugiej jest nieco lepiej), odnosi się wrażenie że ktoś wstrzela poszczególne zdania i akapity, i prowizorycznie je łączy – tak aby jakoś od biedy to wyglądało. To nie tyle materiał do stylistycznej redakcji, ale rzecz do ponownego napisania. Przez kogoś innego.
Nie każdy ma talent do słowa pisanego, ale każdy może napisać książkę – bo komputer kosztuje mniej niż tysiąc...

Abdo Nader | 2015-12-07
Roksana | 2013-04-02