Ostatni Rozdział 1945. Zwycięstwo, odwet, wyzwolenie

Wydawnictwo: Magnum
Endgame 1945. Victory, Retribution, Liberation
II wojna światowa
historyczna

Obraz ostatnich dni wojny i pierwszych dni pokoju w zachodniej Europie. Trwa rozbrajanie niedobitków armii niemieckiej, uciekający naziści rozstrzeliwują zakładników, pędzą jeńców i więźniów obozów koncentracyjnych w tzw. marszach śmierci, alianci organizują nową administrację... Wiele jest też w tej książce wydarzeń i epizodów mało znanych, autor sięgnął bowiem do relacji ludzi, którzy je przeżyli, obserwowali, zapisali. Powstała przejmująca panorama tamtego czasu, kiedy tworzyła się nowa Europa.

źródło opisu: www.wydawnictwo-magnum.com.pl

| 2013-07-23

Autor w niezwykle ciekawy i przystępny sposób przedstawia nam ostatnie dni wojny i pierwszy okres pokoju po II wojnie światowej w Europie. Przy pomocy historii kilku osób (reportera, szpiega, komandosa, więźniarki obozu oraz działaczki organizacji humanitarnej) pokazuje nam wojnę z perspektywy zwykłych osób biorących udział w wielkich wydarzeniach. W tle przedstawia nam zgodnie z chronologią wydarzeń losy tych wielkich (Hitlera, Mussoliniego i innych). Pozycja ta jest chyba bardziej wielowątkową powieścią historyczna niż tzw podręcznikiem historii. Prócz znanych faktów poznajemy wiele ciekawych historii (pierwszą ważną walutę w Niemczech po wojnie, kiedy zgładzono ostatniego więźnia obozu koncentracyjnego czy los niemieckich dezerterów w Holandii po kapitulacji Niemców). Niedosyt może sprawić bardzo ograniczona liczba informacji na temat wydarzeń na froncie wschodnim (autor skupia się praktycznie w całości na froncie zachodnim i włoskim) oraz sytuacji na ziemiach okupowanych przez...

| 2013-03-11
Przeczytana: czerwiec 2009

Bardzo ciekawa książka opisująca ostatnie dni wojny i pierwsze pokoju z perspektywy zwykłych żołnierzy oraz cywilów. Mnóstwo interesujących szczegółów, ukazujących, że alianci nie byli tak święci, jak się po dziś dzień lubią przedstawiać, ani Niemcy tak straszni, jak ich propaganda (żydowska głównie) maluje. Polecam zwłaszcza rozważania na temat zatopienia przez alianckie lotnictwo statku ,,Cap Arcona''. Miłośnicy historii nie będą zawiedzeni!

mosad-ad | 2013-03-04
Przeczytana: 2012 rok

Nie jestem autorytetem, ale bardzo dobrze się czyta. Bardzo ciekawy punkt widzenia na ostatni okres II wojny światowej z perspektywy europy zachodniej i strony alianckiej. Historie zwykłych ludzi i żołnierzy. To nie wspomnienia, a raczej wyprawa w przeszłość. Pobudza wyobraźnie i pozwala lepiej zrozumieć okropne i radosne czasy końca wojny.

haLina | 2016-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2016

Dla mnie była to książka bardzo nierówna i momentami "przegadana". Zbyt dużo mało ważnych informacji. Ale końcówka - bardzo interesująca. Po pierwsze, mało znane epizody czasów już powojennych, po drugie spojrzenie człowieka zachodu, czyli inny obraz od tego nam znanego. To oczywiście też obniża wartość relacji - bo obraz bywa mocno stronniczy. Ale ciekawe.

piqs | 2016-12-06
sebian | 2016-12-02