Pajęczyna

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Historia". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Rebis
SB,
historia
hunter

Upiorny obraz peerelowskiej bezpieki. "Obejmowałem tylko odcinek, maleńką odległość od zdarzenia do zdarzenia. Wykonywałem rozkazy. Nierealność mojego świata brała się stąd, że często nie wiedziałem, po co to wszystko robię, po co idę za człowiekiem, kim jest ten człowiek, kim właściwie jestem ja, który idę. Nad nami był ktoś, kto to obejmował, i dla niego prawdopodobnie miało to sens. Nam...

Upiorny obraz peerelowskiej bezpieki.

"Obejmowałem tylko odcinek, maleńką odległość od zdarzenia do zdarzenia. Wykonywałem rozkazy. Nierealność mojego świata brała się stąd, że często nie wiedziałem, po co to wszystko robię, po co idę za człowiekiem, kim jest ten człowiek, kim właściwie jestem ja, który idę. Nad nami był ktoś, kto to obejmował, i dla niego prawdopodobnie miało to sens. Nam tego nie zdradzano. Na dole żyliśmy w systemie nonsensu, tak nauczeni, żeby się nad tym nie zastanawiać. Ten system był w całości spójny. Poszczególne elementy nielogiczne układały się w logiczny bezsens" - wspomina Jerzy K., jeden z siedmiu bohaterów tej książki, oficerów Służby Bezpieczeństwa, którzy zdecydowali się mówić. Bronili się przed pytaniami. Woleli opowiadać sami. Uczestniczyliśmy w grze, do której oni pisali scenariusz. Przyjęliśmy zasady gry. Opłacało się. Otrzymaliśmy swego rodzaju spowiedź.

"Pajęczyna to jeden z najlepszych zapisów reporterskich o Służbie Bezpieczeństwa" - Henryk Piecuch

źródło opisu: Wydawnictwo Rebis, 2010

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/rebis/public/books/book.html?co=print&id=K4398

Roman Dłużniewski | 2016-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2016

Cieniutka a przerażająca książeczka. Esbek w PRL-u. Warto.

Ola | 2011-12-24
Na półkach: Przeczytane, 2011 Rok
Przeczytana: styczeń 2011

Książkę dostałam na gwiazdkę i jestem wdzięczna kuzynce za taki wybór prezentu. W jakiś sposób książka mnie poruszyła, ponieważ do tej pory nie interesowałam się w jakiś szczególny sposób tą częścią naszej historii, a ta lektura to zmieniła.

Kinga | 2015-01-25

Ostatnio wikłam się we wspomnienia z wydarzeń z historii...trochę to dla mnie niezmierzony świat ale tą pozycję pochłonęłam z ciekawością! Zwierzenia byłych funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa - tak dosadne, bez ogródek, prawdziwie...

ko-ko | 2012-10-16

książka szczera do bólu, temat bardzo interesujący, na prawdę dobra ksiązka!

Pio | 2013-01-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013