historyczna

Czy warto zadawać pytania Co by było, gdyby: Mieszko nie przyjął chrześcijaństwa, nie doszło do rozbiorów Polski, Polacy zwyciężyli w powstaniu listopadowym czy warszawskim, Karol Wojtyła

źródło opisu: nieznane

Misza | 2014-08-18

Jako osobę którą interesuje historia Polski a także historia alternatywna, z chęcią sięgnąłem po ten egzemplarz w sklepie. Po przyniesieniu do domu i przeczytaniu jej miałem mieszane odczucia. Ma ona bowiem jedną poważną wadę.

Mianowicie jest to fakt, że książka ta jest napisana została przez wielu autorów, w sposób interesujący i ciekawy dla czytelnika opisano może parę z kilkunastu fikcyjnych wersji wydarzeń w naszej historii i te mogę naprawdę polecić. Niestety reszta trzyma poziom średniej jakości opracowania historycznego co dla mnie jednak nie było zbyt strawne. Mogę polecić jedynie do wypożyczenia i przewertowania - kupowanie "...innej historii Polski" nie ma niestety większego sensu.

Kacper | 2017-04-14
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 14 kwietnia 2017

Co by było, gdyby zamach majowy się nie udał? Autor najpierw obszernie wykłada przyczyny i przebieg zamachu (po co?), a potem na dosłownie jednej stronie tłumaczy co by było, gdyby Piłsudski przegrał. I jego wnioski ograniczają się do frazesów pokroju "Piłsudczycy zostaliby usunięci z życia publicznego". No fajnie. Liczyłem na obszerny opis tego jak mogłaby wyglądać polska scena polityczna, polityka międzynarodowa, w jakiej formie Polska przystąpiłaby do II Wojny Światowej, a otrzymałem kilka ogólników, które tak naprawdę nic nie tłumaczą. Nie polecam. Temat bardzo ciekawy, ale wykonanie fatalne.

Logun | 2014-04-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia

Ze względu że jest to praca zbiorowa książka jest nierówna, niektóre rozdziały czyta się świetnie inne potrafią być męczące, dużo zależy od konkretnego autora. Chyba nie do końca do wszystkich dotarło że jest to rodzaj gawędy historycznej, a nie klepanie rzeczowych wykładów dla studentów. Nie mniej polecam dla fanów historii i ludzi z bogatą wyobraźnią. Niestety nie jest też specjalnie optymistyczna bo pokazuje że praktycznie każda alternatywa dla naszej realnej historii byłaby bardziej pozytywna.

Amadeusz | 2012-11-03

Czy ja wiem...
Ciekawy pomysł, to z pewnością.

Michał | 2011-07-27

Ilość nazwisk i szczegółowych wydarzeń powala. Zdecydowanie nie dla laików. Kilka nietrafionych pomysłów wykazania się umiejętnością budowania ze stricte historycznych zdarzeń opowiadań fabularnych. Średnich lotów gdybanie.

Syrob13 | 2012-09-10

Takie tam gdybanie, ale momentami ciekawe.

301 | 2016-10-03
Przeczytana: 16 października 2014