Ludzie z cienia. Historia tajnych stowarzyszeń

Tłumaczenie: Jarosław Mikos
Wydawnictwo: Świat Książki
Shadow People. Inside History's Most Notorious Secret Societies
978-83-247-0416-3
historia

Od masonerii po bractwo iluminatów z „Kodu Leonarda da Vinci” Jak zostaje się masonem? Kto może być członkiem Yakuzy? Kim są „ludzie mroku”? Czy tajne organizacje o światowym zasięgu rzeczywiście kontrolują wybory światowych przywódców? Autor zebrał imponujący materiał, odsłaniając sekrety, skrywane – i zniekształcane – przez setki lat po dzień dzisiejszy. Wyjaśnia obrzędy i rytuały, opisuje...

Od masonerii po bractwo iluminatów z „Kodu Leonarda da Vinci”
Wyjaśnia obrzędy i rytuały, opisuje dzieła sztuki i sekretne znaki, tłumaczy wpływy i zagrożenia wynikające z działalności tajnych organizacji. Trudno się oderwać od tej opowieści o najsłynniejszych sekretnych stowarzyszeniach w dziejach świata.

Meszuge | 2014-02-11
Przeczytana: 27 stycznia 2010

Popularnonaukowa (chyba jednak bardziej popularna niż naukowa) pozycja traktująca o tajnych stowarzyszeniach. Autor stara się zachować obiektywizm w sądach i nie stawać zbyt wyraźnie po żadnej ze stron, tym niemniej dobór faktów, które konfrontuje z popularnymi, a nawet powszechnymi przekonaniami, pozwala odgadnąć, co sądzi na temat masonerii, templariuszy, iluminatów, różokrzyżowców, kabalistów, druidów, mafii, assasynów, yakuzy i innych tajnych przedsięwzięć o charakterze religijnym, przestępczym, lub innym.

Poruszane w książce tematy i zagadnienia są okazją do rozprawienia się z absurdalnymi często „prawdami” podsuwanymi czytelnikowi w „Protokołach Mędrców Syjonu” („fałszywka” zmajstrowana genialnie przez carską Ochranę), w książkach „Święty Graal, święta krew”, „Kod Leonarda da Vinci”, czy działach Alesteira Crowleya, członka Zakonu Złotego Świtu.

„Ludzie z cienia” to także zbiór fantastycznych ciekawostek, hipotez i pomysłów, jak choćby ten, na temat...

aqqx2 | 2014-02-01
Przeczytana: 01 listopada 2013

Można dowiedzieć się kilku ciekawostek, ale książka napisana jest jakby od niechcenia, porusza dużo wątków, ale wszystkie bardzo pobieżnie. Autor łapie uwagę czytelnika na jednym z "tajnych stowarzyszeń", zaczyna wprowadzać go w jego niedostępny świat, po czym zaraz kończy, nie dając wielu informacji. Po przeczytaniu całości mam dziwne wrażenie, że części z tych rozdziałów jest napisana z pasją, a część znalazła się tam przez zupełny przypadek. Niemniej jednak polecam jako wstęp do zgłębiania reszty tajemnic poszczególnych bractw, sekt itp ;)

Cava | 2013-09-11
Przeczytana: 11 września 2013

Szkoda, że autor niechętnie zagłębiał się w szczegóły, wolał pisać ość oględnie na jakiś temat. Książka interesująca, dająca wiele do myślenia, ale koniec końców mało wyjaśniająca" co? kiedy? DLACZEGO?, brakowało mi tego.

Bartosz | 2015-06-17

Napisałbym co o tym sądzę ale pewnie ktoś to przeczyta i doniesie... A tak na poważnie. Autor próbuje zbliżyć się do meritum tematu czym jest tajne stowarzyszenie... Jakie są cechy ich członków, co należy zrobić by przynależeć do jednego z nich. Czyta się przyjemnie....

JCK | 2015-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2015

Ciekawa ale skoro były triady, jakuza, wicca to czemu zabrakło Mara Salvatruchy oraz Scjentologii?

mixer19 | 2012-12-15

Fajne vademecum dla wielbicieli teorii spiskowych, sporo ciekawych rzeczy można się z tej książki dowiedzieć, ale pracy magisterskiej to by się z tego nie dało napisać. Kilka rzeczy wręcz prosiło się w trakcie czytania o rozszerzenie, kilka z nich jest jedynie wspomnianych. Najbardziej zaciekawił mnie fragment dotyczący kabały (np. skąd wzięła się słynna czerwona nitka).

Anna | 2016-11-20
Agata Nieb | 2016-07-06