Góra bezprawia

Tłumaczenie: Lech Żołędziowski
Wydawnictwo: Albatros
Gray Mountain
IvanG

Samantha Kofer, młoda adwokatka, w wyniku kryzysu wywołanego upadkiem banku Lehman Brothers traci pracę w wielkiej korporacji prawniczej w Nowym Jorku i ląduje na dalekiej prowincji w miasteczku Brady w Wirginii. Dla zachowania ubezpieczenia społecznego podejmuje bezpłatną pracę w Górskiej Klinice Pomocy Prawnej, gdzie służy pomocą prawną biednym mieszkańcom tamtejszej krainy węgla. Samantha, wyrwana z korporacyjnego środowiska prawniczego, po raz pierwszy w swej zawodowej karierze styka się ze zwykłymi ludźmi i ich problemami. Jej głównymi klientami są chorujący na pylicę górnicy, którym nieuczciwe kopalnie próbują odmawiać należnych im zasiłków. W imieniu mieszkańców przeciwko wielkim firmom węglowym występuje również Donovan, prowadzący w Brady jednoosobową kancelarię prawniczą. Szykuje się wielki proces w obronie praw górnika cierpiącego na pylicę, którego pozbawiono należnego mu zasiłku. Przeciwstawienie się potentatom okazuje się jednak trudniejsze i bardziej niebezpieczne niż wydawało się na początku.

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros, 2015

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

Ella | 2019-09-17

Z przykrością muszę dać Grishamowi w tym przypadku tróję. Niby to miał być najlepszy thriller od czasów Firmy, no ale gdzie tam?? Do ostatniej strony czekałam na ten thriller i nie doczekałam się.
Ot zwykła historyja wielkomiejskiej prawniczki, która trafiła na prowincję i zmaga się z różnymi problemami prawnymi lokalnej społeczności, ale bez napięcia, bez akcji i suspensu no to gdzie tu thriller??
Wynudziłam się.

Prometeusz | 2019-05-17
Przeczytana: 17 maja 2019

6.5/10. Książka reklamowana jako najlepsza od czasów "Firmy" i "Raportu Pelikana" nieco mnie zawiodła. Po obiecującym początku akcja spowalnia, w środku powieści widoczna stagnacja, a samo zakończenie bez większych fajerwerków.

tjank | 2019-05-12
Przeczytana: 12 maja 2019

Przed wieloma, wieloma laty, książkami Grishama zaczytywałem się bez pamięci. Minęło kolejnych wiele lat, aż sięgnąłem po „Górę bezprawia” z 2014 roku. No i rozczarowanie. Książka nudna, rozciągnięta niemiłosiernie jak brazylijskie seriale, a przy tym bardzo dziecinna. No cóż widocznie wiele, wiele lat temu autor trafiał w moje dziecinne gusta, a może odwrotnie – może Góra to już po prostu nie jest książka na miarę jego bestsellerów z lat 90 ubiegłego wieku ?

kameleon | 2019-03-31
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 31 marca 2019

Jak dotąd najsłabsza pozycja jeżeli chodzi o Grishama, jaka wpadła mi w ręce. Taka trochę za bardzo komercyjna, niepowtarzalny styl autora pojawia się momentami. W porównaniu do "Klienta" czy "Kancelarii" książka wypada bardzo blado.

Maka | 2019-03-01
Przeczytana: 01 marca 2019

Książka super, bardzo wciąga, ciekawa i zaskakująca. Niestety za szybko się skonczyla, powinna być druga część, albo przynajmniej z 200 dodatkowych stron. Polecam

Aga | 2018-10-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Kryminał
Przeczytana: 28 października 2018

Kryzys zmienia życie młodej prawniczki o 180 stopni. Zaczyna pracować za darmo w górskiej miejscowości, pląta się w sprawy na których kompletnie się nie zna, ale o dziwo ma większe poczucie satysfakcji z wykonywania zawodu prawnika niż dotychczas w dużej firmie, która w obliczu problemów wyrzuca ją z pracy jak śmiecia. Górnicza miejscowość okazuje się pełna zagrożeń oraz ciemnych interesów, nawet większych i groźniejszych niż na Wall Street. Węgiel to masa pieniędzy, a kompanie węglowe nie wahają się użyć brudnych zagrań byle tylko dostać się do kolejnych pokładów węgla, cierpi na tym ludność, przyroda, a jeden prawnik zażarcie walczy o to by wygrać walkę o Appalachy. Historia ma ciekawą fabułę, bohaterów z którymi chętnie spędzamy kolejne godziny oraz tak wiele wątków, że nie da się nudzić. Tematyka jest tak różnorodna, że czasem mamy wrażenie, że nie pasuje, ale wszystko się tu łączy. Prawo działa za wolno, kompanie zbyt bezprawnie, a ludzie są bezradni, prawnicy walczą jak mogą,...

mangusta | 2018-09-24
Przeczytana: 18 września 2018

Młoda, ambitna prawniczka nagle musi odnaleźć się w innej rzeczywistości. Nagle musi popatrzeć na prawo jako na temat związany z człowiekiem, a nie z korporacją. Zmiana życia o 180 stopni, i początek wiary w samą siebie.

Książkę czytało się bardzo przyjemnie, temat ciekawy Książkę polecam każdemu, kto szuka swojego własnego ja i ma problem z wiarą w swoje własne siły.

Patriseria | 2018-08-28
Przeczytana: 2018 rok

Samanta Kofer to młoda nowojorsa prawniczka, która ma jasno określoną ścieżkę kariery. Czuje, że dzięki ciężkiej pracy już niedługo zostanie powołana na wspólniczkę w kancelarii, w której pracuje. Jest to korporacja zatrudniająca tysiące prawników i zajmująca kilka pięter w samym Nowym Jorku.

Jej misternie ułożony plan rujnuje kryzys gospodarczy i załamanie giełdy, co ciągnie za sobą tysiące zwolnień. Wezwana na spotkanie z innymi współpracownikami dostaje ofertę nie do odrzucenia. W zamian za ubezpieczenie i możliwość powrotu na swoje stanowisko, przez rok będzie musiała pracować charytatywnie w jakiejś fundacji, a to wszystko na czas kiedy pracodawca będzie próbował stanąć na nogi.

Uzbrojona w listę fundacji oraz karton ze swoimi rzeczami odchodzi i wtapia się w nurt młodych, wykształconych i bezrobotnych prawników. Poszukiwania stażu prowadzą ją aż w Appalachy.

Świat, w którym rządzą kompanie węglowe nie wita jej początkowo przyjaźnie. Zostaje aresztowana, ale dzięki...

ReniaZM | 2018-07-08
Przeczytana: 15 czerwca 2018

Jedyna książka Grishama, a przeczytałam 95% jego książek, która mnie rozczarowała. Nie wiem czy to wina tłumaczenia, ale wiele wątków się kupy nie trzyma, a postać głównej bohaterki to porażka na całej linii.

Kurebayashi | 2018-06-10
Na półkach: Przeczytane, John Grisham
Przeczytana: 31 maja 2018

Grisham podejmuje ciężką tematykę związaną z górnictwem odkrywkowym - przemysłem dominującym i przytłaczającym w górskich rejonach Stanów Zjednoczonych. Dosadnie opisuje jak unicestwia się przyrodę, niszczy środowisko, wyzyskuje się wszystkich i wszystko w imię zysków, bez żadnych skrupułów.

Czasami czytając powieści Grishama mam wrażenie że autor 3/4 książki wprowadza całą akcję, misternie buduje wszelkie wątki, a czytelnik czeka z wypiekami na kulminację... która nie następuje. Poza (przewidywalną) decyzją podjętą przez Samanthę, reszta spraw pozostaje nierozwiązana. Oczywiście rozumiem, że ich rozwinięcie i dokończenie wymagałoby pewnie drugiego tomu, ale skończyłam czytać "Górę bezprawia" z jakimś poczuciem, że czegoś mi w tej historii zabrakło. Jednocześnie przyznaję, że czytało mi się dobrze, lepiej niż się początkowo spodziewałam. Zwrot akcji bardzo zaskakujący, na nowo wzbudzający ciekawość podczas lektury. Autor wyprowadził cios w najmniej spodziewanym momencie i nawet...