Nie jestem kosmitą. Mam zespół Aspergera

Wydawnictwo: Seven Heroes
Asperger, inność, akceptacja, autyzm
Emma

Książka "Nie jestem kosmitą" nie wskazuje dróg, lecz uświadamia ich istnienie. Dla mnie jest czymś w rodzaju przewodnika, mapy, atlasu, kluczem do umysłu. Podróż, jaką niewątpliwie jest życie, dzięki pozycjom takim jak ta nie stanie się łatwiejsza, ale nabierze głębszego sensu. […] Żałuję, że nie było mi dane dużo wcześniej poznać takiej książki. Ominęłoby mnie sporo bólu i zacząłbym działać szybciej, podczas gdy przez wiele lat stałem w miejscu lub szedłem tam, dokąd mnie pchnięto. Ominęło mnie sporo pięknych widoków, ale nie jestem przecież kosmitą i nigdzie nie odlatuję, więc mam jeszcze sporo czasu, by nadrobić stracone lata i cieszyć się światem, którego z pewnością jestem częścią”.

Krystian Głuszko

źródło opisu: nie-kosmita.pl

źródło okładki: nie-kosmita.pl

Emma | 2016-06-28
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 27 czerwca 2016

Zainteresowała mnie ta książka, ponieważ na co dzień mam do czynienia z dorosłymi mającymi zespół Aspergera.
Autorka książki, pani Joanna Ławicka, jest współtwórcą Fundacji Prodeste z Opola, pracuje jako terapeutka i zna się na rzeczy, ponieważ sama ma zdiagnozowany zespół Aspergera.
Książka może być bardzo pomocna dla każdego, kto zetknął się z tym problemem: dla samych aspergerowców, jak i dla ich najbliższych.
Na początku autorka przedstawia symptomy zespołu, a w dalszej części, posługując się bardzo czytelnymi tabelami, omawia podstawowe problemy i podaje sposoby na radzenie sobie z nimi.
W książce zawarte są również rady dla rodzin, które muszą zaakceptować inność i nierzadko "dziwactwa" osoby bliskiej, wiedząc,że z "tego się nie wyrasta".
"Nie jestem kosmitą" uczy tolerancji, udowadnia,ze to co jest inne, nie musi być gorsze, a każdy nowy człowiek, nawet ten, zachowujący się niekonwencjonalnie, może wzbogacić nasze spojrzenie na świat i na nas samych.
Książka pomoże uniknąć...

MOnika | 2016-10-11
Przeczytana: 04 października 2016

Książka z kategorii "tych ważnych" i "dla każdego".

Aktualnie z każdej strony jesteśmy wręcz bombardowani pojęciami AUTYZM i ZESPÓŁ ASPERGERA, ale tak serio, nie wiemy co to jest....albo mamy jedynie błędne przekonania. Dana publikacja, sięga do źródeł historycznych, aplikując nam w przyjazny sposób wiedzę na temat pierwszych badaczy "niezwykłych dzieci". Rzetelnie wskazuje różnice między autyzmem a ZA, którego dla niejednego są ze sobą tożsame, przy tym pozwala czytelnikowi wkroczyć w ten świat. Pozwala spojrzeć oczami osoby dotkniętej Zespołem Aspergera.

Lektura ważna, uświadamiająca, przy tym zrozumiała, a ilustracje.... genialne! :)

GZal | 2016-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2016

Poznając świat osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, a w szczególności z zespołem Aspergera jednym z najważniejszych źródeł były dla mnie wspomnienia spisane przez nich samych. Daniel Tammet, Donna Williams, Temple Grandin, Dietmar Zöller, Axel Brauns, John Elder Robison. Dzięki temu można zrozumieć ich świat. Nie perspektywę terapeutów, rodziców, naukowców. Ta oczywiście też jest ważna, ale pokazanie swoich własnych odczuć i emocji, sprostowanie różnego rodzaju nieporozumień, a przede wszystkim wyjaśnienie różnych zachowań daje szansę na zrozumienie i akceptację. To bardzo ważne. Zbyt często dorośli w stosunku do dzieci zachowują się tak, jakby ich wybory były najlepsze. Zbyt często terapeuci próbują skorygować zachowania niepożądane, nie zastanawiając się do czego służą. Zbyt często nauczyciele nie zwracają uwagi na nieco inne postrzeganie świata i odczuwanie przez dzieciaki ze spektrum autyzmu.

Książka Joanny Ławickiej Nie jestem kosmitą jest ważna przede wszystkim dlatego,...

Romen | 2017-02-08
Na półkach: Posiadam

Książka mnie, niestety, rozczarowała. Byłam ciekawa tej pozycji, ponieważ temat jest dla mnie ważny. Muszę pochwalić autorkę za podkreślanie tego, że Zespół Aspergera nie jest chorobą i za to, że zwraca uwagę jak ważna jest praca nad sobą. Niestety było tam wiele rzeczy, które mi się nie podobały. Pani Ławicka wygłasza śmiałą tezę, że to osoba z Zespołem Aspergera może decydować czy chce chodzić na terapię czy nie. O ile w przypadku osób dorosłych jest to oczywiste i nie wymaga komentarza to co do nastolatków tak oczywiste nie jest. Po pierwsze prawnie to rodzice odpowiadają za dziecko, po drugie, dzieci, które potrzebują pomocy psychologa niekoniecznie muszą mieć tego świadomość i nie są przygotowane na dźwiganie ciężaru takich decyzji. Dotyczy to każdego dziecka, nie tylko tego z Zespołem Aspergera. W dodatku warto zwrócić uwagę, że u tych dzieci jest zwiększone ryzyko depresji, zaburzeń lękowych i zaburzeń zachowania. Dziecko nie jest osobą, która może decydować czy chce iść na...

lady_luthien | 2016-08-18
Na półkach: Owned
Przeczytana: 18 sierpnia 2016

Myślę, że książka jest dobrą lekturą dla osób z zespołem Aspergera, ale nie tylko. Pokazuje 'od kuchni', jakich trudności doświadczają ludzie z zaburzeniem ze spektrum autyzmu. Nie wymienia objawów, jak ICD-10, a trudności, potyczki - to duża różnica. Ułatwia zrozumienie tych innych, specyficznych, często niezwykle uzdolnionych, inteligentnych ludzi.

MorfiQ | 2017-08-27
Przeczytana: 2017 rok