Odzyskane szczęście. Wolność od bagażu z dzieciństwa

Okładka książki Odzyskane szczęście. Wolność od bagażu z dzieciństwa Wojciech Gębura
Okładka książki Odzyskane szczęście. Wolność od bagażu z dzieciństwa
Wojciech Gębura Wydawnictwo: Psychoskok poradniki
poradniki
Psychoskok
2016-06-20
2016-06-20
dzieciństwo toksyczni rodzice zdrowie szczęście wolność rodzina dysfunkcyjna Wojciech Gębura uczucia zdrowe relacje rodzina dna sukcesu doświadczenia życiowe Psychoskok

Jednym z moich największych szczęść jest fakt, że miałam szczęśliwe dzieciństwo.
Niestety, przypadki trudnego i nieszczęśliwego dzieciństwa są mi bliskie.

W pracy nauczyciela każdego roku pojawia się w moim życiu mały, bezbronny człowiek, który nie zasłużył na to, by mieć rodziców z problemami.

Te problemy chcąc nie chcąc rzutują na jego dalsze życie, na to jakim stanie się człowiekiem, kim będzie i co osiągnie, lub częściej czego nie osiągnie, bo nigdy nie dostał bodźca motywacyjnego od rodziców, którzy powinni w niego wierzyć.

Poradnik Wojciecha Gębury pozwala nie tylko zrozumieć problem bagażu, który przytłacza w dorosłym życiu, a którego początki biorą się nawet we wczesnym dzieciństiwe. Książka pozwala również stawić czoła nieprzychylnościom.

W sześciu nieszczególnie rozbudowanych rozdziałach autor prowadzi czytelnika przed drogę do prawdy i szczęścia.

Sam autor w dzieciństwie również wychowywał się w rodzinie dysfuncyjnej, lecz znalazł klucz do szczęścia, którym zapragnął podzielić się z innymi.

W pierwszym rozdziale poznasz wskazówki, które pozwolą ci przekonać się, że możesz mieć wymarzone życie, bo na nie zasługujesz. Autor prowadzi przez wartości ulotne, ale pozwala zrozumieć, że można zatrzymać je jednak na dłużej. Aby osiągnąć te cele trzeba jednak zacząć od siebie, nauczyć się żyć radośnie, znaleźć sobie pasję, wiele czasu poświęcać na rozmowy z ukochaną osobą, zaufać Bogu. Wszystkie to pomysły, które pozwolą ci myśleć pozytywnie o swoim życiu należy jednak pielęgnować.

Drugi rozdział poświęcony jest dysfunkcyjnym rodzinom. Autor uzmysławia znaczenie konotacji "rodzina" i "ciepło/bezpieczeństwo". Niestety nie dla wszystkich te słowa są ze sobą związane. Najczęstszym problemem w rodzinach dysfunkcyjnych jest alkoholizm i przemoc. Często występują jednak one w zależności. Dość złożonym problemem w niektórych rodzinach jest problem nierównego traktowania dzieci. Niby nic, a jednak odbija się to negatywnie w życiu człowieka. Do twgo często pojawia się podkopywanie wiary w siebie, które rodzice w swoich dzieciach umacniają. To z kolei rodzi kompleksy i powoduje brak akceptacji siebie.

W rodzinach zaburzonych problemem bardzo często jest szczupły budżet domowy. Dzieci z rodzin obarczonych problemami mają kłopoty z nauką.

Koło jakie wytwarzają rodziny patologiczne zdaje się nie mieć końca. Problemy przenikają przez siebie, zawsze się mnożą, przybierają na sile a w dziecku wytwarzają lęki i zaburzają samoakceptację.

W tym rozdziale autor już nie tylko przedstawia propozycje jak zmienić swoje życie. W tym rozdziale wchodzi w głąb siebie, dzieli się swoją historią, pokazuje własne problemy z dzieciństwa. A uwierzcie, jest ich sporo.

Autor w dalszych częsciach przechodzi do sensownie poukładanych rad, jak poradzić sobie z tym problemem. Pokazuje w jaki sposób zerwać ze środowiskiem destrukcyjnym, jak naprawić myślenie o samym sobie.

Po prostu pragnie przekonać, że każdy zasługuje na to, by kreować swoje szczęśliwe życie.

Niestety, przypadki trudnego i nieszczęśliwego dzieciństwa są mi bliskie.

Te problemy chcąc nie chcąc rzutują na jego dalsze życie, na to jakim stanie...

Zdecydowałam się sięgnąć po książkę, ponieważ została mi polecona i dosyć pozytywnie oceniona przez czytelników. Ponadto miała stanowić zapis osobistych przeżyć autora, który pochodził z dysfunkcyjnej rodziny, w której przemoc i alkohol były na porządku dziennym. Jednak pomimo dramatycznych przeżyć w dzieciństwie, autorowi udało się wyjść na prostą, uwolnić od smutnej przeszłości i osiągnąć pełnię życia oraz szczęście. Ta książka miała na celu pokazać innym ludziom, głównie osobom z podobnymi doświadczeniami, że wychowywanie się w rodzinie patologicznej nie oznacza, że nie można w dorosłym życiu stać się wartościowym, wykształconym, pewnym siebie i szczęśliwym człowiekiem. To od każdego człowieka zależy, jakim się stanie w przyszłości. Owszem, pochodzenie i wychowanie mają wpływ na dalsze życie. Ale każdy ma wybór, każdy sam decyduje, jaką ścieżką podąży, jaką się stanie osobą, jakimi wartościami i zasadami będzie się kierował.

Jakie są moje odczucia i wrażenia po zapoznaniu się z tą pozycją?

Na pewno należy docenić fakt, iż autor zdecydował się poniekąd przedstawić swoją historię, przyznać, że wywodzi się z rodziny dysfunkcyjnej, że miał trudne dzieciństwo, że ojciec był uzależniony od alkoholu, stosował przemoc fizyczną i psychiczną wobec żony i dzieci. Nie każdy bowiem miałby odwagę to publicznie ujawnić, a tym samym o tym opowiedzieć.

Jednak muszę przyznać, że tak naprawdę w książce jest niewiele zapisów dotyczących życia autora, a więcej przemyśleń, wniosków, wskazówek i rad, jak żyć, aby osiągnąć szczęście, pomimo dramatycznych i trudnych doświadczeń. Stanowi swego rodzaju poradnik, z którego nie dowiedziałam się nic, o czym nie miałabym wcześniej pojęcia. Nie odbiega niczym od innej tego typu literatury. Rzucane są pewne hasła typu "brak pewności siebie", "brak zaufania", "poznanie siebie", "wierz w swój cel", "dokonaj wyboru", po czym pod każdym z nich są zawarte w kilkunastu zdaniach przemyślenia i refleksje autora. Tylko, czy rzeczywiście tak jest? Na końcu książki jest wymieniona bibliografia, co oznacza, że autor korzystał z kilkunastu innych książek (o czym świadczą też przypisy). A to skłania zatem do myślenia, czy książka naprawdę jest zapisem tylko osobistych spostrzeżeń autora? Bowiem, porady, jak zbudować wiarę w siebie, jak uporać się z traumatycznymi przeżyciami, jak odnaleźć w sobie siłę, jak być otwartym na innych ludzi czy jak określić swoje wartości, można znaleźć w wielu innych książkach. Odnoszę zatem wrażenie, że autor po zapoznaniu się z niektórymi z nich, po prostu zasiadł do komputera i zaczął pisać, wzorując się na teoriach innych autorów, ujmując zagadnienia w bardziej prosty i przystępny sposób, dodając oczywiście coś od siebie. Być może miało to stanowić swego rodzaju formę terapii i pomóc definitywnie zamknąć pewien przykry rozdział w jego życiu. Uważam jednak, że jeśli dana osoba podejmuje się opowiedzenia o swoim życiu oraz pragnie podzielić się swoją historią i swoimi spostrzeżeniami, to po prostu nie korzysta z jakiejkolwiek podobnej tematycznie literatury. Ale może się mylę?

Prawdę mówiąc, kompletnie nie tego oczekiwałam po tej książce. Spodziewałam się poruszającej, wzruszającej opowieści, a otrzymałam zwykły poradnik, nie wzbudzający żadnych głębszych emocji. Na szczęście książka liczy zaledwie sto trzydzieści cztery strony. Gdyby była obszerniejsza, zapewne w połowie musiałabym przerwać jej czytanie.

Podsumowując, książka "Odzyskane szczęście. Wolność od bagażu dzieciństwa" zupełnie do mnie nie przemówiła. Możliwe, że byłaby wartościową lekturą dla osób, które przechodzą trudny etap w swoim życiu, które borykają się z traumatycznymi wspomnieniami z przeszłości, a ta książka pomogłaby im pozytywnie spojrzeć w przyszłość, odzyskać pełnię życia i szczęście oraz otworzyć się na ludzi i otoczenie. Mnie niestety treść książki w żaden sposób nie ujęła i nie przekonała. Po prostu przeczytałam i odłożyłam na półkę.

"Pamiętaj, że najistotniejsze nie jest to skąd pochodzisz, ale dokąd zmierzasz."

file1466668490

Pochodzenie z rodziny dysfunkcyjnej nie przekreśla szans na normalne, dobre i szczęśliwe życie. Choć potrafi niezwykle utrudnić znalezienie właściwej drogi. Czasami bywa tak, że z jednego domu, gdzie wszyscy obserwują przykład tych samych rodziców wychodzą dzieci, które osiągają wysoką pozycję społeczną, zawodową, osiągają sukcesy i takie, które nie potrafią wyjść poza środowisko w jakim żyły i pokazane wzorce. Co więc sprawia, że jedna osoba przebija się do lepszego świata a inne zostają w miejscu, z którego nie potrafią się wydostać? Co sprawia, że z jednego domu wychodzi człowiek sukcesu i nędzarz, przedsiębiorca i złodziej, ksiądz i alkoholik? Wychowanie i trudne dzieciństwo mają wpływ na człowieka, ale zawsze też przychodzi moment, kiedy on sam może i powinien pokierować swoim życiem i wziąć za nie odpowiedzialność. Ma pełną władzę poprawić u siebie to, co było kształtowane błędnie. Skoro jednak tak wiele osób nie umie sobie z tym poradzić, to jak pomóc tym osobom uwierzyć, że mogą żyć inaczej i pokazać drogę do celu, jakim jest dobre, wartościowe i szczęśliwe życie, w zgodzie z samym sobą?

O tym jest ta książka. O wyrwaniu się z pułapki patologii, wyjściu z zaszczepionego nieprawidłowego modelu i drodze do wymarzonego życia. Napisałem ją dla wszystkich osób, które podobnie jak ja, zmagają się z trudnym bagażem dorastania w rodzinie dysfunkcyjnej. Ta książka ma wzbudzić w Tobie impuls, byś zapragnął dla siebie wspaniałego życia, na które zasługujesz i uwierzył, że możesz je mieć. Chcę Ci pomóc i pokazać, że mimo doświadczenia skrajnie niesprzyjających okoliczności i bolesnych doświadczeń od najmłodszych lat, można zmienić dosłownie wszystko. Wiem, że każdy przypadek jest na swój sposób inny. Jednak pewne mechanizmy, które wpływają na nas poprzez nieprawidłową sytuację w rodzinie, powodują w nas podobne szkody. Dlatego także sposoby radzenia sobie i wyjścia z tej sytuacji, dla każdego w dużej mierze są możliwe do wykorzystania i będą skuteczne. Moje słowa kieruję zarówno do ludzi młodych, nastolatków, jak i osób dojrzałych, bo jestem przekonany, że każdy odnajdzie w nich coś, nad czym warto się zastanowić. Niezależnie na jakim etapie życia jesteś, czy masz już rodzinę, czy dopiero jest w planach. Znajdziesz tutaj wskazówki, które są uniwersalne i naprawdę działają. Jeśli je zastosujesz, zawsze odniesiesz korzyść.

Przesłaniem tej książki jest coś, o czym większość ludzi zapomina, albo nie jest tego świadoma. Nawet najtrudniejsze doświadczenia z dzieciństwa i z przeszłości w ogóle, nie stawiają nas na straconej pozycji, w dążeniu do spełnienia i wspaniałego, szczęśliwego życia. Przeszłość nie determinuje tego kim możesz się stać. Możesz być kim chcesz i jaki chcesz. Masz dokładnie takie same możliwości jak każdy inny człowiek. Możesz osiągnąć wszystko co sobie wymarzysz, potrafisz to sobie wyobrazić, pragniesz tego całym sobą, oraz jesteś gotowy zrobić wszystko co trzeba, by to zdobyć. Znajdziesz tutaj rozwiązania i podpowiedź od czego zacząć i czym się kierować, by oczyścić swoje doświadczenia i wykorzystać je zamieniając na siłę, do stworzenia życia, jakiego pragniesz.

Wszystko co tutaj przeczytasz, to efekt moich własnych sprawdzonych doświadczeń i obserwacji oraz wiedzy zdobytej podczas pracy nad sobą. Zrozumienie i określenie pewnych rzeczy zajęło mi kilkanaście lat. Chcę podkreślić, że jest to książka, która nie tylko uświadomi Ci wiele aspektów, z których być może nie zdawałeś sobie dotąd sprawy, ale też, a może raczej przede wszystkim, poda Ci sprawdzone sposoby, jak odmienić swój los. Wierzę głęboko, że po jej przeczytaniu, będziesz miał już inne spojrzenie na siebie, najbliższe otoczenie, na swoje życie i możliwości, które stoją przed Tobą. Wierzę także, że bardziej uwierzysz w siebie, zapragniesz więcej, podejmiesz właściwe decyzje i pójdziesz własną drogą.

Pamiętaj, że najistotniejsze nie jest to skąd pochodzisz, ale dokąd zmierzasz.

file1466668490

Niniejsza propozycja to poradnik. Poradnik jednak - nie pełen trudnych zwrotów i zawiłych formułek akademickich. Poradnik pisany życiem samego autora - przystępny i prosty w odbiorze. Autor wziął na warsztat prywatne życie i swoje smutne dzieciństwo. Mamy tu wobec tego sporą dawkę biografii. Wojciech Gębura chce przekazać bardzo istotną prawdę. Mianowicie, że życie nasze, nazwijmy - "dorosłe" - nie musi ponosić konsekwencji lat dzieciństwa. Pewne sprawy bowiem trzeba, jeżeli się tylko da, odciąć grubą kreską i żyć "tu i teraz". Starać się być człowiekiem szczęśliwym, zgodnym we własnym sumieniu mimo nieszczęśliwego "kiedyś".

Życie nie zawsze układa się tak, jak zaplanowaliśmy, lub jakbyśmy je sobie wymarzyli. Niekiedy bagaż doświadczeń z dzieciństwa nie pozwala nam w pełni doświadczać chwili obecnej, cieszyć się nią i ze spokojem patrzyć w przyszłość. To, z czym musieliśmy się zmierzyć we wczesnych latach naszego życia, ma duży wpływ na to kim jesteśmy, jakie cechy posiadamy. Jednak, jako istoty rozumne, mamy możliwość kreowania swojego życia, jeśli tylko znajdziemy w sobie siłę i odwagę, by stanąć oko w oko z własnymi słabościami. Możemy odzyskać szczęście i poczuć, jak nasze barki uwalniają się od balastu przykrych przeżyć. Chyba warto spróbować?1

Wojciech Gębura przyznaje, że jego dzieciństwo nie należało do najlżejszych. Doświadczenie, jakie wyniósł z bycia częścią dysfunkcyjnego systemu rodzinnego wiązało się z terrorem psychicznym, zastraszaniem i przemocą- wszystkim tym, czego spodziewać się można po rodzinach zmagających się z problemem alkoholizmu. Autor znalazł jednak w sobie siłę, by wyłamać się ze schematu. Powiedział „dość!” i wziął swoje życie we własne ręce. Książką „Odzyskane szczęście. Wolność od bagażu z dzieciństwa” daje świadectwo temu, że nasz los nie musi być zdeterminowany wydarzeniami, które nas kiedyś spotkały. Przekonuje, że można, o ile się tego pragnie, odrzucić kajdany doświadczeń i zmierzać ku lepszemu. Bazując na wiedzy autorytetów z zakresu rozwoju osobistego, m. in. Dale’a Cornegiego, Edwarda De Bono i Napoleona Hilla, wskazuje jak uniknąć pułapek współuzależnienia, by przejąć odpowiedzialność za własny los i kreować go w zaplanowany, celowy sposób. Gębura zwraca uwagę na budowanie samoświadomości, pewności i wiary w siebie. Mówi o poszukiwaniu wsparcia w zaufanym gronie, niekiedy o konieczności kontaktu z psychologiem, a także o znaczeniu wiary dla harmonijnego kształtowania systemu wartości. Podaje krótkie, nie wymagające zewnętrznych środków, metody pracy nad sobą. Sugeruje wytrwałość i cierpliwość, oraz ufność we własne powodzenie.

Więcej na http://ksiazkilubie.blogspot.com/

• 2016
  • E-booki
  • Rozwojowe
  • Przeczytane 2018
  • Psychologia
  • Psychologiczne

Wojciech Gębura Odzyskane szczęście. Wolność od bagażu z dzieciństwa Zobacz więcej