The Omen

1976-01-01
1976-01-01
Inne

Na półkach: , , , , , ,

O ile zwykle motyw religijny w książkach nie napawa mnie zachwytem, tak tutaj mi się podobał. Było to coś innego, nawiązującego do Apokalipsy z Biblii. Dla mnie ten horror był tylko zdecydowanie zbyt krótki. Dwieście stron ponad to nie jest dużo, jak na taką historię. Zakończenie, myślę, że poszło w dobrą stronę. Jeśli autor zdecydowałby się na inne rozwiązanie, mogłoby z tego wyjść coś ckliwego, niepasującego do ogólnego klimatu powieści. Podsumowując, jest to taki mini horror, nawet na jeden wieczór.

2045

Uwielbiam horrory, ale trafić na coś dobrego w tym gatunku nie jest łatwo. Wciąż moim numerem jeden pozostaje "Egzorcysta", ale "Omen" bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Mniej więcej wiedziałam o czym jest ta historia, choć nie oglądałam filmu, bo weszła już do popkultury i nakręcono wiele kontynuacji. W przypadku "Omena" nietypowo najpierw powstał scenariusz filmu, a dopiero potem książka.
Zwykle horrory nie wywołują u mnie strachu, ale zapewniają dobrą rozrywkę. Jednak w tym przypadku była jedna scena, która sprawiła, że poczułam niepokój. Chodzi mi o wydarzenia na cmentarzu z agresywnymi psami, które sprawiły, że odłożyłam książkę. Cała powieść ma świetny klimat wzbudzający lekkie zaniepokojenie, obawę, a niekiedy nawet lęk.
Świetnie mi się czytało, żałowałam, że jest taka krótka i ocena byłaby wyższa, gdyby nie zakończenie.
Pozycja obowiązkowa dla wielbicieli horrorów. Film z Gregorym Peckiem na pewno obejrzę.

świetna książka

świetna książka

Doskonała, mroczna, fascynująca.
Ciesze się że wpierw książka, teraz czas na film!

Doskonała, mroczna, fascynująca.
Ciesze się że wpierw książka, teraz czas na film!

Doskonale rozumiem wszystkich tych czytelników, którzy tej rzeczywiście nie genialnej książce dali 8, 9 lub 10 gwiazdek. Pewnie tak jak ja czytali ją przez pryzmat filmu. Ja właśnie tak ją czytałam. Każda strona wizualizowała mi odpowiednie sceny filmu. Nie potrzebowałam opisów budujących napięcie i grozę, bo wszystko to już miałam w głowie. Bardzo dobrze znałam też bohaterów. Ich wygląd, mimikę, ruchy, a nawet barwę głosu. Skromnym książkowym opisom towarzyszyła mi muzyka z filmu (ach ta scena przed kościołem!!!).
Dlatego wszystkim, którzy przymierzają się do przeczytania tej pozycji polecam najpierw pooglądanie filmu i to najlepiej minimum dwa razy.
ps. książka została napisana na potrzeby rozreklamowania filmu i jest swego rodzaju specyficznym scenariuszem.

Książka, którą chce się odłożyć wskutek niepokoju, jaki wzbudza w czytelniku, a jednocześnie nie chce się jej odkładać, bo tak wciąga. Wielki plus za umiejętnie budowane napięcie.

Z tego co wiem, to książka powstała w ramach akcji promocyjnej do filmu "Omen" z 1976 r., do którego scenariusz napisał właśnie D. Seltzer i ta "filmowość" jest w niej wyraźnie wyczuwalna, zwłaszcza w momentach kumulujących napięcie, kiedy następują po sobie krótkie sceny pokazujące, jak daną chwilę przeżywali poszczególni bohaterowie.

A słowa: "Trwało to milisekundę. Poruszenie w galaktykach, które powinno rozciągać się na całe eony, trwało tyle, co mgnienie oka" to jedne z najlepszych zdań rozpoczynających książkę, z jakimi się spotkałam.

Kiedyś z kumplem zastanawialiśmy się nad najstraszniejszymi filmami w historii i doszliśmy do wniosku, że Omen plasuje się wysoko na naszej liście. Czy warto sięgnąć więc po jego książkową wersję? Zdecydowanie tak, mimo tego, że nie była ona pierwowzorem historii, a powstała w tym samym czasie co film, w ramach jego szerokiej akcji promocyjnej, a autorem jest scenarzysta obrazu. Powieść nie różni się zatem zbytnio od niego, szczerze mówiąc nie znalazłem tu rozbieżności, ale punkty wspólne, które sprawiają, że książka jest równie dobra. To doskonała opowieść trzymająca w napięciu, której aura i klimat tajemniczości całkowicie pochłaniają. W miarę jak narrator odkrywa przed nami kolejne puzzle układanki, wzrasta w nas poczucie niepokoju i ciekawości, sprawiające, że chce się czytać dalej. I idzie to sprawnie, bo Omen nie jest długi, a jednocześnie nie mamy wrażenia, że czytamy scenariusz filmu. Jest tu bowiem miejsce na opisy czy psychologię postaci. Można się przestraszyć podczas lektury, a oto chyba chodzi, w tego typu literaturze. Trzeba przyznać, że treść książki, także za sprawą pięknego wydania, nie pozostawia obojętnym. Doskonale spełnia swą rolę, dostarczając wiele emocji, bawiąc, co zrozumie chyba tylko ten kto lubi się bać i czuć ten dreszczyk grozy. Zachęcam więc Was do sięgnięcia po książkę, a potem jeśli jeszcze nie widzieliście do obejrzenia filmu, bo to już klasyka popkultury w najlepszym wydaniu. Serdecznie polecam!!!
Za książkę dziękuję @takczytam.poznan

Nie mogłam się powstrzymać - musiałam wypożyczyć jakiś horror na Hall...na Dziady. Początek lektury spędziłam przy rogaliku orzechowym i kawusi - mile wspominam.
Tak samo jak spotkanie z książkową wersją horroru, który zrobił na mnie wrażenie, gdy byłam dzieckiem. Bardzo ciekawa, przemyślana fabuła - tym ciekawsze im bardziej się nad nią zastanawiamy. Szkoda, że książka nie doczekała się kolejnych części...

Jeśli mam być szczera to bardzoiej podobał mi się film. Jest to u mnie rzadsze, bo zazwyczj wolę książkę. Charakterystyka postaci jest pogłębiona, wątki bardziej rozbudowane. Niby w przypadku Omenu też tak było, ale niektóre wątki opisane w taki beznamiętny, suchy sposób, niektóre sytuacje nieprawdopobobny wręcz głupie. Już bardziej podoboało mi się posłowie, bo zawierało sporo ciekawostek dotyczących filmu i okoliczności powstania powieści.

Moim zdaniem książka na raz, ale dostanie swoją szansę w sklepie charytatywnym, może kogoś ucieszy.

Książka mniej obszerna niż film, ale konkretna i trzymająca w napięciu.

Książka mniej obszerna niż film, ale konkretna i trzymająca w napięciu.

• Horror