Jego krwawe zamiary

Wydawnictwo: Stara Szkoła
His Bloody Project

Thriller psychologiczno-sądowy. Jedna z najważniejszych powieści grozy ostatnich lat. Szkocja, 1869 rok. W zapomnianej przez Boga i ludzi osadzie zostaje popełnione potrójne morderstwo. Do winy przyznaje się siedemnastoletni Roderick Macrae. Czy rzeczywiście jest odpowiedzialny za zbrodnię. Co mogło sprawić, że postanowił zrealizować swe krwawe zamiary? Czarujące, mroczne i genialnie...

Czarujące, mroczne i genialnie napisane.
– „The Sunday Times”

Porywająca, złowieszczo intrygująca i inteligentna powieść!
– „The Times”

Piekielnie dobra książka, w pełni zasługująca na zainteresowanie, którą przyniósł jej Booker.
– „The Guardian”

Niezwykle wciągające studium charakterów! Porywające!
– „The Bookseller”

Sceny zapadające głęboko w umysł. Fotograficzna precyzja. Wciągająca i wielowarstwowa powieść.
– „Review of the Arts”

źródło okładki: Wydawnictwo Stara Szkoła

Sargento_Garcia | 2018-10-25
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 25 października 2018

Ocena tej książki nie jest łatwa sprawą, gdyż przedstawia ona prawdziwą historię która miała miejsce w roku 1869 na terenie leżącej na zapadłej Szkockiej prowincji, zapomnianej przez Boga i ludzi wioski. Zostaje tam popełnione potrójne brutalne morderstwo. Sprawca, którym okazuje się nastoletni Roderick Macrae zostaje zatrzymany kilkanaście minut po popełnionej zbrodni. Od razu przyznaje się do winy i nie wykazuje nawet najmniejszej skruchy.
Graeme Burnet, bazując na rękopisie sprawcy, zachowanych aktach sadowych i relacjach prasowych, stworzył niesamowity dokument pełen opisów napięć międzyludzkich, obojętności społecznych, głębokiej zaściankowości i izolacji społecznych. Autor podzielił swoją książkę na kilka części. Dzięki takiemu zabiegowi czytelnik ma możliwość poznania szerokiego tła socjologiczno-psychologicznego społeczeństwa XIX Szkockiej prowincji jak również zgłębić okoliczności tej konkretnej sprawy kryminalnej. Poznajemy chłodną relację z dokonywania zabójstwa, jak...

WielkiBuk | 2018-11-23
Przeczytana: listopad 2018

Po lekturze „Jego krwawych zamiarów” nachodzi czytelnika pewien oczywisty wniosek, a mianowicie, że nie można odgadnąć umysłu drugiego człowieka, nawet gdybyśmy bardzo tego pragnęli, nawet gdybyśmy śledzili każdy jego krok, znali każdy jego czyn. Greame Macrae Burnet wykreował piekielnie inteligentny, błyskotliwy thriller, który przed czytelnikiem tworzy skomplikowany labirynt domysłów i prawdy, ukrytej pośród urojeń i przeinaczeń. To gra z czytelnikiem, rzucone mu wyzwanie, by czytał uważnie, rozglądał się czujnie i nie osądzał z góry, bo nic nie jest proste i nic nie jest jednoznaczne. To także historia samego miejsca jakim jest Culduie i jego mieszkańcy – surowi, nieokrzesani, kierujący się swoimi własnymi zasadami i skazani na bezlitosne warunki panujące na Wyżynach. Na koniec pozostają jedynie odpowiedzi na najtrudniejsze pytania, które nigdy nie wydają się być ostateczne.

Takie powieści czyta się z prawdziwą przyjemnością.

Książkomaniacy | 2018-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2018

www.ksiazkomaniacyrecenzje.blogspot.com

Szkocja. Rok 1869. Mała wioska sprawiająca wrażenie niemal całkowicie zapomnianej przez Boga. Ogromne zacofanie intelektualne, wielopłaszczyznowa zaściankowość mieszkańców, najprostsze potrzeby i bezustanna praca. Mało kto ma szansę, by się stamtąd wyrwać i osiągnąć w życiu coś więcej. W takim miejscu wychował się Roderick Macrae - nastolatek wyjątkowy z wielu przyczyn. Przede wszystkim, wrażenie sprawiał jego iloraz inteligencji, znacznie przewyższający możliwości prostej ludności, wśród której się wychował. Warto też wspomnieć o fakcie, że będąc
w bardzo młodym wieku, zamordował trzy osoby... Chłopak zostaje zatrzymany zaraz po dokonaniu zabójstwa. Zakrwawiony od stóp do głów, z narzędziem zbrodni w ręce, ot tak wraca do domu. Nie ukrywa się, nie kłamie. Od razu przyznaje się do popełnionego czynu. Co najciekawsze, wcale nie czuje się winny. Uważa, że choć wyszło nie tak, jak na początku chciał, dobrze się stało. Jego spokój, opanowanie,...

Redaktor_na_Tropie | 2018-10-19
Przeczytana: październik 2018

„Jego krwawe zamiary” okrzyknięte zostały jedną z najważniejszych powieści grozy ostatnich lat. Można by pomyśleć: gdzie dramat sądowy, a gdzie groza, toż to nie idzie w parze! Cóż, Burnet podzielił powieść na części tak pomysłowo, że nie tylko stało się to możliwe, lecz także frapująco wybrzmiało. Groza w „Jego krwawych zamiarach” ma staroświecki, folklorystyczny charakter bliski temu, co z powodzeniem przemycił w głośnym filmie „The Witch” (2015) Robert Eggers. Pełen niedopowiedzeń młodzieńczy erotyzm walczy o pierwszeństwo z wierzeniami w nieuchronność przypisanego Losu, nieomylność Boga i z frenetycznymi przeczuciami nadchodzącej śmierci. Do tego dochodzi wiszące w powietrzu narastające przekonanie, że zaraz stanie się coś złego. Pod tym względem autor doprowadza do nieznośnej, wręcz bolesnej gęstości, na której przecięcie czytelnik zaczyna w pewnym momencie czekać z utęsknieniem. Zastanawiające, czekać z utęsknieniem na zło… Zło, które u Burneta urasta do symbolu...

Chev83 | 2018-11-19
Przeczytana: 18 listopada 2018

Skojarzyło mi się wpierw z Simmonsem i jego Droodem, bo i narracja podobna, i styl, i wreszcie znalazło się i miejsce na odrobinę poczucia humoru pośród dość solidnej makabry.
Po lekturze nasuwa się sporo pytań, bo tak do końca nie wiemy, jaka ta prawda była. Dlaczego?!, cisnęło mi się na usta, szczególnie pod koniec powieści.
Polecam. Dla mnie to bardziej kryminał, oparty na brutalnych zbrodniach, z możliwością pobawienia się w detektywa, bo faktycznie sporo przeoczono, tak na zachętę powiem.
A tego całego Beczkę, którego poznacie już na starcie powieści, to...
Przeczytajcie, to będzie o czym pogadać!

Diuna | 2018-11-04

To nie jest książka oparta na autentycznych wydarzeniach.

piyo | 2018-12-11
altee | 2018-12-08