Die Männer mit dem rosa Winkel

Wydawnictwo: Merlin Verlag
0 (0 ocen i 0 opinii) Zobacz oceny
10
0
9
0
8
0
7
0
6
0
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9783875361247
liczba stron
179
słowa kluczowe
Homosexuellen, KL
kategoria
historyczna
język
niemiecki
dodał
Krzysztof

Über die Verfolgung der Homosexuellen während des Hitler-Regimes gibt es wenig Literatur. Spärlich sind die Informationen über die Inkriminierung, Erniedrigung und Ermordung von Homosexuellen während der Nazizeit. Die Homosexuellen standen in der Hierarchie der Konzentrationslager auf der untersten Stufe. Auch nach dem Krieg setzte sich für die "Männer mit dem Rosa Winkel" die strafrechtliche...

Über die Verfolgung der Homosexuellen während des Hitler-Regimes gibt es wenig Literatur. Spärlich sind die Informationen über die Inkriminierung, Erniedrigung und Ermordung von Homosexuellen während der Nazizeit. Die Homosexuellen standen in der Hierarchie der Konzentrationslager auf der untersten Stufe. Auch nach dem Krieg setzte sich für die "Männer mit dem Rosa Winkel" die strafrechtliche Verfolgung und die gesellschaftliche Ächtung fort. Heinz Heger berichtet in diesem Buch schonungslos von den beschämenden Ereignissen in den Konzentrationslagern Sachsenhausen und Flossenburg.

 

źródło opisu: http://www.ebay.pl/itm/Die-Manner-mit-dem-rosa-Win...(?)

źródło okładki: http://www.ebay.pl/itm/Die-Manner-mit-dem-rosa-Win...»

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
    Obecnie jeszcze nie ma dyskusji powiązanych z tą książką.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (1894)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 4052
zaksięgowana | 2017-01-28

Ludzie w obozach koncentracyjnych oznaczani byli trójkątami, które wraz z wytatuowanymi numerami poniżały i odbierały im godność. Trójkąty, tzw. winkle miały swoje kolory: żółty dla Żydów, czarny dla osób aspołecznych, czerwony dla więźniów politycznych, fioletowy dla świadków Jehowy, zielony dla kryminalistów, niebieski dla emigrantów, brązowy dla Cyganów. Różowe trójkąty zarezerwowane były dla homoseksualistów.
Obóz koncentracyjny za wyznanie, narodowość lub orientację seksualną był codziennością w III Rzeszy Hitlera. Wśród setek pamiętników, książek czy wspomnień rzadko kiedy przeczytać można o ludziach, których skazano na śmierć za upodobania seksualne. Koncentracyjne tabu.
To niezwykle smutne, że ludzie potrafią wykrzesać z siebie tyle zła i niszczyć innych. Jeszcze smutniejszy wydaje się fakt, że homoseksualiści prześladowani byli także po wojnie. Aż trudno uwierzyć, że w Niemczech homoseksualizm ostatecznie przestał być uznawany za przestępstwo dopiero na początku lat 90....

książek: 1214
Tatiasza Aleksiej | 2018-08-09

Obozy koncentracyjne. Obozy zagłady. Czy wiecie, kto spośród jeńców obozów koncentracyjnych musiał nosić różowy trójkąt?

Heinz Heger to pseudonim austriackiego pisarza Johanna "Hansa" Neumanna. Autor wspomnień Josefa Kohouta, byłego więźnia obozów koncentracyjny. Autor sam był gejem, zmarł w 1978 roku.

Historia opisana przez Heinza Hegera to wyjątkowe świadectwo prawdy. Jest to pierwsza relacja osoby homoseksualnej, która była prześladowana w okresie nazistowskim. Każdy człowiek w obozie koncentracyjnym nosił swój trójkąt wraz z numerem. Nasz główny bohater nosił trójkąt różowy.
Od szesnastego roku życia Josef zdawał sobie sprawę, że jest inny, że odczuwa silny pociąg do swojej własnej płci niż do dziewcząt. Miał mądrą matkę, której zwierzył się chcąc pozbyć się tajemnicy.

"Mój drogi chłopcze - powiedziała - to twoje życie, które musisz przeżyć sam. Nie można wyjść ze skóry i zmienić jej na jakąś inną, trzeba się z tym pogodzić. Jeśli sądzisz, że tylko mężczyzna może dać...

książek: 1258
Medellin | 2017-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2017

"Mężczyźni z różowym trójkątem" to pierwszy po wielu latach przymusowego milczenia głos ofiar nazizmu, które przeszły przez najgorsze kręgi obozowego piekła. Mężczyźni ci popełnili niewybaczalną "zbrodnię" kochając innych mężczyzn. Oprócz poniżeń, gwałtów i tortur w obozach koncentracyjnych doznali odrzucenia przez kilka dekad w wolnych krajach, w których mieszkali. Ich cierpieniu zaprzeczono i wyparto je, nie zostali za życia zrehabilitowani i nie otrzymali żadnych odszkodowań.

Historia spisana przez Hegera jest niezwykle ważnym świadectwem cierpień tych pogardzanych i zapomnianych ofiar.

książek: 323
mikakeMonika | 2017-02-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 04 lutego 2017

Ludzie! Gdzie my żyjemy?!
Okropności obozów koncentracyjnych i w ogóle czasów II wojny światowej jakoś ostatnio zewsząd do nas się pchają. I dobrze. Pamiętajmy. A co mamy dzisiaj za oknem? Jak traktujemy drugiego człowieka? Kiedy tylko wiemy, że nic nam za to nie będzie grozić...
Mężczyźni z różowym trójkątem - najgorszy "sort" w obozowej społeczności. A dzisiaj?
Najgorsze jest to, że w obecnych czasach - tu i teraz - wszystko może się zdarzyć. Takie obozy koncentracyjne też. Czytajmy, pamiętajmy i myślmy!!!

książek: 2098
Wojciech Gołębiewski | 2017-08-06
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 06 sierpnia 2017

Heinz Heger - "Mężczyźni z rożowym trójkątem"
Świadectwo homoseksualnego więźnia
obozu koncentracyjnego z lat 1939 - 1945

W "Przedmowie" czytam:
"...relacja podpisana pseudonimem Heinz Heger, powstała w latach 1967–68. Podstawę książki stanowiła relacja Josefa Kohouta, złożona przyjacielowi – Johannowi Neumannowi, który opowieść spisał i prawdopodobnie uzupełnił, a następnie doprowadził do jej wydania. Świadectwo to było pierwszym publicznym głosem więźnia z różowym trójkątem. Świadczy ono także o odwadze, z jaką autor mówi o losie nie zawsze tylko godnym współczucia, lecz czasem też stawiającym go w dwuznacznym moralnie świetle..."

Wypowiedzi homoseksualnych więźniów są niezbędnym, cennym uzupełnieniem przerażającego obrazu prześladowań i upodlania Człowieka w obozach koncentracyjnych. Ta opowieść to ilustracja starego stwierdzenia homo homini lupus jest, a nawet gorzej. Używając ...

książek: 1759
cymelium | 2017-03-10
Przeczytana: 10 marca 2017

Przerażająca.....

Nigdy nie oceniam takich książek ilością gwiazdek. Tu zrobiłam wyjątek, aby wysoka nota (być może) spowoduje, że większa liczba czytelników sięgnie po te wspomnienia.
Sporo przeczytałam o obozach i okrucieństwie w czasie II wojny światowej. Sporo wiedziałam z lekcji historii. Sporo o martyrologii narodu polskiego, żydowskiego, romskiego...O eksterminacji chorych i niepełnosprawnych. Gdzieś tam słyszałam też o więźniach z orientacją homoseksualną, ale to jest pierwsza książka, którą przeczytałam i zamarłam z przerażenia, bo słyszeć a przeczytać, to dwie różne sprawy.
Napisano przede mną wiele opinii. Nie będę się powtarzać. Jedno jest pewne - książkę TRZEBA przeczytać, żeby wiedzieć. Ludziom tym przez wiele lat odbierano możliwość mówienia o tych wszystkich okrucieństwach, których doznali.
Posłużę się tylko cytatem, który jest nadal (chyba) aktualny:
,,Co to za świat i co to za ludzie, którzy decydują za dorosłego człowieka, kogo i jak wolno mu kochać? Czy to nie...

książek: 557
Jeżynka | 2017-02-24
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2017
Przeczytana: 24 lutego 2017

Wydawać by się mogło że o koszmarze II wojny światowej napisano już wszystko. Mamy opracowania naukowe, reportaże, wspomnienia osób które przeżyły gehennę tamtych lat. Jednak książka "Mężczyźni z różowym trójkątem" Heinza Hegera uświadamia nam ile jeszcze jest historii do opowiedzenia, tematów traktowanych jako tabu i białych plam. Świadomość że odchodzą ostatni świadkowie tamtych czasów każe nam z uwagą spisywać każde wypowiedziane przez nich słowo.

Z racji na historię mojej rodziny od lat dużo czytam o tamtych koszmarnych czasach po to aby przekazać prawdę mojemu synowi i ocalić od zapomnienia rodzinne historie.
Biorąc do ręki tę książkę ze zdumieniem odkryłam iż mimom tak wielu lektur które przeczytałam w żadnej nie natknąłem się na bardziej rozwiniętą relację o więźniach obozów koncentracyjnych zamkniętych w nich ze względu na swoją orientację seksualną.
Okazuje się że książka Heinza Hegera (pseudonim dwóch autorów z których jeden był więźniem obozów a drugi spisał jego...

książek: 523
Krzysiek | 2016-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2016

BRAKUJĄCE OGNIWO

1. Tej publikacji nie sposób ocenić ilością gwiazdek, od jednej do dziesięciu.
Waga i znaczenie takiego świadectwa są w dyskursie dotyczącym holocaustu nie do przecenienia, nawet jeśli jest to relacja zbeletryzowana.

2. Opowieści ocalonych z zagłady mężczyzn, to niemal wyłącznie losy mężczyzn heteroseksualnych. Mężczyźni o nienormatywnej orientacji seksualnej najpierw zostali naznaczeni tytułowymi różowymi trójkątami, przechodząc nazistowskie katusze, a w latach powojennych przesłonięci zasłoną milczenia, zupełnie jak niewygodni, zdegradowani do pozycji podobywateli osobnicy, którym odmawia się prawa do godności, i tak już dostatecznie zdeptanej SS-mańskim butem.

3. Josef Kohout jest zatem podwójną ofiarą, lub ofiarą wykluczoną, pozbawioną podmiotowości.
Joanna Ostrowska w posłowiu pisze: "Homoseksualiści i lesbijki (...) nawet jeśli ocaleli, nie stali się ocalonymi". Relacja spisana pod pseudonimem Heinz Heger, mającym spełnić wymogi anonimowości, żeby nie...

książek: 570
DomowaKsięgarnia | 2016-08-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Mężczyźni z różowym trójkątem to nie tylko zapis wspomnień człowieka, który z powodu swojej orientacji seksualnej został uwięziony w niemieckim obozie koncentracyjnym.

To także próba przywrócenia pamięci wielu osobom o odmiennej orientacji seksualnej, którzy, albo zginęli zamęczeni przez Nazistów, albo nigdy, mimo ocalenia, nie odważyli się opowiedzieć swojej historii.

więcej na: http://domowaksiegarnia.blogspot.com

książek: 1148
Anna | 2017-03-23
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 23 marca 2017

Boże, odebrało mi mowę, z przerażenia, ze wzruszenia, z bólu, a także ze wstydu. To pojedynczy głos człowieka, mężczyzny homoseksualnego, który odważył się podnieść sprawę tak skrzętnie przemilczaną przez historię. Więźniowie homoseksualni byli uważani za większych zwyrodnialców niż pedofile. Czy to możliwe? Tak, w świecie ludzi wszystko jest możliwe. I czasem dlatego mi wstyd, że jestem z rasy ludzkiej.
Naprawdę jest to mocna książka, z opisami drastycznych praktyk nazistów. Naprawdę czasem musiałam przerywać czytanie, bo trudni mi było przez nie przebrnąć. Ten ból, to upokorzenie i odzieranie ludzi z ich godności, tego się nie da czytać bez emocji. Ciarki mnie przechodziły wielokrotnie, włos się jeżył, łzy stawały w oczach.
Ci ludzie, którzy przeżyli te obozy, getta, represje możliwe że nigdy tak naprawdę nie powrócili do życia, bo jak z tym żyć? Ocaleni - nieocaleni.
Jestem wdzięczna Autorowi, a także innym świadkom zdarzeń z wojny za ich świadectwa i relacje. Dzięki nim mamy...

zobacz kolejne z 1884 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Czytamy w weekend

Zapowiada się tropikalny weekend. Ma być upalnie, deszczowo i wilgotno! Wychodzimy jednak z założenia, że nie ma złej pogody do czytania. W najgorszym wypadku można zostać w domu. Jakie macie weekendowe plany? Zarówno te czytelnicze, jak i pozaczytelnicze?


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd