Mężczyźni z różowym trójkątem

Nominacja w plebiscycie 2016
Heinz HegerJosef Kohout Wydawnictwo: Fundacja Ośrodka Karta Seria: Świadectwa XX wiek biografia, autobiografia, pamiętnik
Die Männer mit dem rosa Winkel
Data 1. wydania:
2011-03-01
Alicja Rosenau
Fundacja Ośrodka Karta
dyskryminacja historia homoseksualizm III Rzesza Niemiecka II wojna światowa literatura faktu ludobójstwo obóz koncentracyjny prześladowanie śmierć
Die Männer mit dem rosa Winkel
Fundacja Ośrodka Karta
biografia, autobiografia, pamiętnik
Alicja Rosenau
Świadectwa XX wiek
Inne

"Co to za świat i co to za ludzie, którzy decydują za dorosłego człowieka, kogo i jak wolno mu kochać? Czy to nie zahamowani seksualnie i obarczeni kompleksem niższości ustawodawcy zawsze najgłośniej krzyczą o zdrowych odruchach narodu?" - to zostało napisane prawie 50 lat temu i jest przerażająco aktualnie.

Ważna książka. Wstrząsająca jak każda będąca relacja z piekła na ziemi, jakim był każdy obóz. Ale ważna też bo uświadamia w jakim położeniu są osoby homoseksualne w głowach wielu ludzi nawet dziś. To takie książki: o homoseksualistach, Romach, Żydach będących uważanymi za nie-ludzi, tylko dlatego, że urodzili się kim się urodzili - to powinny być lektury obowiązkowe dla...

Wstrząsające świadectwo osób, które jako ofiary hitlerowskiej władzy, nawet po upadku III Rzeszy, nie mogły liczyć na żadne zadośćuczynienie. Dlaczego? Bo przez wiele kolejnych lat homoseksualizm uważany był za przestępstwo (słynny paragraf 175). Opisy tortur i więziennej codzienności, jaka towarzyszyła mężczyznom z różowym trójkątem, po prostu wbijają w ziemię. Ta...

O przetrwaniu w nieludzkich warunkach obozowych nie będę pisać, bo każdy ma (a przynajmniej powinien mieć) jakąś wiedzę na ten temat.
"Co to za świat i co to za ludzie, którzy decydują za dorosłego człowieka, kogo i jak wolno mu kochać?" Heinz Heger
Ta książka to nie tylko wspomnienia i pomnik tysięcy bezimiennych ofiar absurdalnej ideologii. To także książka ukazująca...

Książka, którą powinien przeczytać każdy homofob. Przemilczana historia, która wreszcie wychodzi na światło dzienne. Szkoda, że w Polsce i tak za mało się o tym mówi.

Książka, która otwiera oczy na inną stronę obozów koncentracyjnych. Historia, która ukazuję jak osoby homoseksualne były postrzegane w obozach.
Polecam wszystkim.

Wyklęci i zapomniani.

Mocna książka, stawiająca także dzisiaj pytania retoryczne odnoszące się do "normalności". Gdzie kończy się granica tego, co powszechnie akceptowalne i kto nam daje prawo osądzania tego?

Odważne i potrzebne na widoku dziennym świadectwo wykluczonego z wykluczonych. Zdecydowanie poszerza wiedzę, nie tylko o tematyce obozowej, lecz także o homoseksualizmie zastępczym.

Kolejna książka o zbrodniach faszystowskich w okresie II wojny światowej? I tak i nie. Tę książkę warto przeczytać po to żeby wiedzieć dlaczego w dzisiejszych czasach osoby homoseksualne muszą z determinacja walczyć o swoje prawa. Żeby już nigdy nie było tak, że kartka z wyznaniem miłości do drugiej osoby (tej samej płci), trafiając w niewłaściwe ręce, skazywała na pobyt w...

1 617
    1 117