O Cię Florek. Profesor Florian wśród zwierząt

Dragon
2016-01-01
2016-01-01
9788378871965
zwierzęta nauka dziecko zabaw kreatywnie

Od zawsze lubiłam kreatywne książeczki :) Zostało mi tak do dziś, a teraz mogę jeszcze raz przyjrzeć się kolejnej propozycji dla dzieci okiem dużego dziecka i nauczycielki wychowania przedszkolnego i wczesnoszkolnego (taaak od niedzieli mogę się już tak nazywać i popierać to papierkiem, pomijając wątek, że wraz z uzyskaniem tytułu rezygnuję z pracy w przedszkolu - ale do rzeczy Klaudia!)
Książeczka (choć nie taka mała) podejmuje tematykę zwierzęcego świata. Florek to zwariowany profesor niezwyczajny, który poprowadzi Waszą pociechę przez dziką krainę.

Rozdział pierwszy celuje bardzo blisko - bo tu mamy doczynienia ze zwierzątkami domowymi Dalej Wanat ukazuje przygody zwierząt z zagrody, zagląda do małych przyjaciół w lesie. Na koniec zostawia sobie dzikie zwierzęta, a te dzieli ze względu na pochodzenie.

Książka nie ogranicza do kilku rodzajów aktywności. Ona jest po brzegi wypełniona kreatywnymi zadaniami. Nie sposób wymienić je wszytkie. Jest rewelacyjna.
A Dariusz Wanat po raz kolejny pokazał na co go stać. Bo w wersji książki dla dorosłych pt. Mam dość też poradził sobie wyśmienicie!

Poniższa opinia, wzbogacona zdjęciami ilustracji, znajduje się na moim blogu: http://swiatwedluglilii.pl/dla-dziecka/profesor-florian-szczekoczulek-wsrod-zwierzat/

Globtroter o niebywałym poczuciu humoru, porywa czytelnika w ekscytującą podróż po kilku kontynentach. Na uwagę zasługuje nie tylko jego wiedza, lecz również sposób wysławiania. Profesor Florian jest bowiem prawdziwym, elokwentnym krasomówcą, który bawi się językiem, tworząc zlepki słów, neologizmy, będące adekwatnymi określeniami danej sytuacji i napotkanych rzeczy czy zjawisk.

Z powodzeniem mógłby pełnić rolę mentora młodego odkrywcy. Motywuje do podjęcia aktywności fizycznej, rozruszania szarych komórek. Podpowiada, niekiedy sugeruje, aczkolwiek swoim uczniom pozostawia szerokie pole do popisu.

Książka podzielona została na 8 rozdziałów. Wycieczkę po kontynentach rozpoczynamy od… podwórka. Najbliższe dziecku otoczenie skrywa ciekawe zagadnienia. Właściciel książki zostaje poproszony o pozbieranie ptasich piór, które wykorzysta podczas ,,naprawiania” uwiecznionego na kartkach domowego ptactwa. Ponadto będzie musiał wykazać się sprytem, podkradając z kuchni różne komponenty. Stanie się rozjemcą skłóconych zwierząt, a także specjalistą od recyklingu. Plastyczne prace będą wymagały użycia starych gazet, bibuły, skrawków materiałów, plasteliny, oraz jadalnych półproduktów.

Florian Szczękoczułek zaprasza czytelnika do bacznej obserwacji terenów zielonych- łąk i lasów, odkrywa uroki afrykańskiej sawanny. Opowiada o zwyczajach przedstawicieli fauny, przytacza sformułowania, porównania, które w codziennym życiu funkcjonują jako przysłowia.

Dziecko ma okazję zabawić się w kreatora mody, przygotowując jeża na sylwestrową zabawę, za pomocą dłoni umazanych w farbie, przywraca łosiom ich słynne atrybuty, pracuje nad lustrzanym odbiciem królika, tworzy kopiące podziemne korytarze dżdżownice ze starych sznurówek, wyposaża wiekowego bawoła w utraconą sierść, zaś zebrę w zagubione paski.

Właściciel książki zostaje poproszony o dokonanie prostych, matematycznych obliczeń, musi również obracać podręcznik, gdyż tekst niekiedy bywa umieszczony do góry nogami. Ponadto wymagane jest, by wykazał się kreatywnością, gdyż w kilku przypadkach zmaga się z zadaniem, polegającym na rozśmieszeniu bohaterów, poprzez dorysowanie wesołego obiektu.

Zapoznając się z tekstem można dowiedzieć się kilku intrygujących faktów: ile wody zawiera mocz wielbłąda, czy słonie stąpają na paluszkach, dlaczego warzęcha ma dziwny kształt dziobu, czym różni się cyjon rudy od wilka, ile metrów może liczyć sobie waran, jaki ssak znosi jaja, jakie przysmaki lądują w brzuchu kolczatki.

Prócz realnych obrazków, przedstawiających dane zwierzę, dziecko natrafia na rysunki, dzięki którym może ingerować w straszny wizerunek drapieżników. I tak oswaja diabła tasmańskiego, pracuje nad manikiurem jednej z sów, zmienia oblicze anakondy.

Mnogość i różnorodność poleceń, będących jednocześnie wyśmienitą zabawą, sprawia, że młody właściciel książki spędza czas przyjemnie i pożytecznie. Przygody profesora Floriana dowodzą tezy, iż nauka nie musi być przykrym obowiązkiem. Poznawanie otaczającego świata w wieku przedszkolnym w odpowiedniej formie skutecznie stymuluje rozwój dziecka, wzmaga jego ciekawość i zachęca do nieustannego poszerzania horyzontów myślowych.

Opisywany egzemplarz jest zdecydowanie NAJciekawszym i Najlepiej skonstruowanym poradnikiem przyrodniczo-podróżniczym, książką aktywizującą, kolorowanką, bazgroszytem, zeszytem ćwiczeń z jakim moja córka miała do czynienia. Jego autor, Dariusz Wanat, nie poszedł na łatwiznę, tworząc kolejną ciekawą, aczkolwiek powielającą schematy ,,uzupełniankę”. O Cię Florek! wymaga pełnego zaangażowania w proces tworzenia, dokańczania projektów pomysłodawcy. Angażuje małą motorykę, uczy cierpliwości, staranności, zachęca do wykorzystywania materiałów pomocniczych (klej, włóczka, krepina, ryż, pióra, tkanina),korzystania z różnorodnych technik malarskich.

Godnym podkreślenia jest również fakt, iż wszelkie zagadnienia, polecenia stanowią podstawę do dalszej pracy, jednakże to od dziecka zależy jakie pomoce plastyczne oraz techniki uwzględni podczas kreatywnej zabawy.

A kiedy już dotrzecie do ostatniej strony, gdy każde z zadań zostanie solidnie, kompletnie wykonane, cieszcie się owocem wspaniałej przygody, grubą księgą, wypełnioną pomysłami oraz ich niekiedy szaloną realizacją.

Kreatywna książka. Zapraszam do przeczytania recenzji na moim blogu

Kreatywna książka. Zapraszam do przeczytania recenzji na moim blogu

„O cię Florek! Profesor Florian wśród zwierząt” to książka aktywizująca, wymagająca od odbiorcy wkładu, kreatywności oraz staranności. Dedykowana dzieciom, została stworzona tak, by pochwycić ich uwagę i to jak najbardziej autorowi się udało. Każda kolejna strona jest zapowiedzią doskonałej zabawy. Napotykamy tutaj różnorodne zwierzęta, przy których zawsze należy wykonać jakieś sympatyczne zadanie. Dorobić kurze pióra (zebrane wcześniej na podwórku),powyklejać borsucze tunele sznurowadłami z butów czy wyczarować termity z maku bądź kaszy. Tutaj aktywność nie ogranicza się wyłącznie do użycia kredki bądź farby, chociaż i takich wyzwań nie zabrakło.

To jednak nie wszystko, ponieważ autor oprócz poleceń, często przytacza jakąś wartą zapamiętania, prawdziwą informację dotyczącą życia danego zwierzątka. Oprócz zabawy, mamy także lekcję przyrody i to znacznie przyjemniejszą od tej szkolnej, ponieważ każde dziecko będzie chciało w niej uczestniczyć.

Od strony technicznej, książka została podzielona na osiem rozdziałów. Każdy z nich wprowadza dziecko w krąg innego środowiska zwierząt, zaczynając od zagrody, łąki czy lasu, kończąc na podróży po różnych kontynentach. To zaś wiąże się nie tylko z ładem panującym na kartach tej publikacji, ale może także odzwierciedlić się w umyśle dziecka, które zapamięta jakie miejsce zamieszkuje poszczególny osobnik. Bo nic nie skutkuje lepiej, niż nauka poprzez zabawę.

Napisana prostym językiem, wyzbytym sztywnych form, za to zachęcającym do podjęcia kolejnych wyzwań. Pomysłowa, edukacyjna, pełna różnorodnych kolorów i wykonana z dbałością o szczegóły. To jednak nie szata graficzna jest największą zaletą tej książki. Korzyści, które można wynieść z przygody spędzonej w jej towarzystwie, jest o wiele więcej. „O cię Florek! Profesor Florian wśród zwierząt” to świetny sposób na nudę, rozrywkę czy na redukcję stresu. Publikacja dodatkowo rozwija zdolności artystyczne, skłania do myślenia, poszerza horyzonty wyobraźni, zachęca do eksperymentowania z różnymi technikami sztuki i uczy. Czego chcieć więcej?

PODSUMOWANIE:
Przyznam szczerze, że jestem tą książką bardzo pozytywne zaskoczona. Zaryzykuję nawet i powiem, że jest to najlepsza publikacja tego typu, z jaką dotąd przyszło mi się zetknąć. Fakt, że została skierowana do dzieci nie przeszkadza mi w wyznaniu Wam tego, że sama chętnie zanurzę się w jej poleceniach, bo kolejne strony aż kuszą do tego, by coś na nich zrobić. Może zainteresuje Was także wzmianka o tym, że dotąd raczej nie przepadałam za książkami, po których się pisze. Ta zdecydowanie ma w sobie coś, co mnie przekonało. Uwielbiam ją i polecam także Wam. Warto kupić ją swoim pociechom, bądź sobie samemu.

1903

Zapraszam - recenzja wzbogacona obrazkami :) http://matkapuchatka.blogspot.com/2016/06/o-cie-florek-profesor-florian-wsrod.html

Nie wiem, jak tam jest z Waszymi pociechami, ale moja córa jest wielką miłośniczką wszelkich żywych (mniejszych, większych, ślicznych i brzydkich, puchatych i tych całkiem szorstkich) stworzeń. Wielbi ślimaki, robaki, nad życie kocha kotki oraz naszego psiaka Lupusa i świniaka Edwarda. W ZOO bywamy kilka razy w roku, oglądamy, chcąc nie chcąc, programy o zwierzakach, a pokój tonie w pluszakach - oczywiście wszystkie mają cztery łapy, imię i przydomek.

Wydawało mi się, że córa kojarzy już większość zwierzaków, ale, jak się okazało, Florek wprowadził moje dziecko na wyższy poziom wtajemniczenia.

Przyznacie się, drodzy Rodzice, czy wiecie, jak wygląda jenot? Kojarzycie pardwę? A może pochwalicie się wiedzą na temat długości języka mrówkożera workowatego?

Moje dziecko już to wie!

Wielka przygoda - odkrywamy
Książka podzielona została na siedem rozdziałów, z których każdy dotyczy innego miejsca na Ziemi. Profesor Florek - niezwykle zabawna postać - zabiera dziecko w pogoń za tygrysami do Azji czy zaprasza na spotkanie z australijskim dziobakiem. Dziecko odwiedzi sawannę i tropikalną afrykę, dzielnie wkroczy do Puszczy Amazońskiej albo stawi czoła niedźwiedziowi grizzly w Ameryce Północnej. Razem z profesorem uda się na łąkę i do lasu. Nie zabraknie tu również tych bliższych podróży - każdy brzdąc rozejrzy się wśród ukochanych pupilów, ale też odwiedzi zwierzaki na wsi. Kolejność zwiedzania dowolna. Teleportacja z jednego zakątka świata do innego możliwa. Powroty wskazane.

Emocji nie brakuje! Zwierzaki są bardzo kolorowe, a ich życie pełne niespodzianek. Dziecko odkrywa nowe, nieznane mu dotąd gatunki, poznaje interesujące fakty na temat wyglądu, zachowania ryb, ptaków i ssaków, ale też mnóstwo ciekawostek, które - przyznam szczerze - zaskakują również rodziców.

Kreatywna nauka - działamy
Dziecko najszybciej zapamiętuje wiadomości, które zostaną w jakiś sposób utrwalone. Takiej nauce służy przede wszystkim działanie, a im bardziej kreatywne i zabawne zadanie stawiane jest przed naszym Szkrabem, tym łatwiej maluch przyswaja konkretne informacje.

W "O Cię Florek" zabawy nie brakuje. Florian proponuje dziecku działanie na każdym kroku i, co warto zaznaczyć, zadania nie są nudne i trudne, a sama forma działania bardzo rzadko się powtarza.
Znajdziecie tutaj m.in.: łączenie kropek, wyklejanie (gazetą, sznurkiem, skrawkami materiałów czy bibułą),malowanie (pędzlem i palcami),kolorowanie (np. według konkretnego schematu),dokańczanie obrazków, szukanie różnic i podobieństw, czy dorysowywanie konkretnych elementów. Dziecko ćwiczy przy tym precyzję i spostrzegawczość, musi pomyśleć nad odpowiedzią, ale też podać swoją propozycję.

Ta książka naprawdę pobudza wyobraźnię!

Córa zachwycona, więc mama poleca
Na koniec powiem Wam jedynie tyle, że moja córa jest zachwycona tą książką. Gdyby miała taka możliwość, pewnie wypełniłaby wszystkie zadania od razu - na szczęście jeszcze jest zdana na mnie, więc dawkujemy sobie przyjemność odkrywania. Już teraz, po kilku dniach obcowania z tą niezwykłą książeczką, mogę śmiało stwierdzić, że taki sposób nauki sprawdza się doskonale - córa zaskakuje tatę, podrzucając mu wciąż nowe informacje o zwierzakach. Przy czym może się trochę wyżyć artystycznie i, co ważne, książka wystarcza na długo - to aż 240 stron świetnej zabawy w dużym formacie.

Jeśli Wasze dziecko jest ciekawe świata, lubi prace manualne i uwielbia zwierzaki, to warto przyjrzeć się bliżej tej książce. My jesteśmy nią oczarowane.

Dodaj cytat z książki O Cię Florek. Profesor Florian wśród zwierząt