Ojciec i syn. Tom 2

Okładka książki Ojciec i syn. Tom 2
Karol Bunsch Wydawnictwo: Edition 2000 Cykl: Powieści Piastowskie (tom 2.2) powieść historyczna
279 str. 4 godz. 39 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Cykl:
Powieści Piastowskie (tom 2.2)
Wydawnictwo:
Edition 2000
Data wydania:
2003-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1960-01-01
Liczba stron:
279
Czas czytania
4 godz. 39 min.
Język:
polski
ISBN:
8373660437
Tagi:
powieści piastowskie
Średnia ocen

                7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
389 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
469
371

Na półkach: , , , ,

Część II Cyklu Piastowskiego – powieść „Ojciec i syn” – uważam za tak samo piękną jak część I, tj. „Dzikowy skarb” – choć powieści te różnią się od siebie i mają inny styl opowiadania. Powieść koncentruje się bowiem na wzajemnych relacjach Mieszka I i jego syna Bolesława – zwanego zdrobniale Bolko:)

Nigdy nie zastanawiałam się nad dzieciństwem Bolesława Chrobrego. Zawsze, kiedy o nim myślę – widzę go już w roku 1000, kiedy w Gnieźnie przyjmuje cesarza Ottona III. Okazało się, że dzieciństwo Bolesława było trudne: najpierw jako zakładnik u cesarza – przeszedł bardzo wiele, później jako młokos już toczył walki z Niemcami u boku ojca, wreszcie miał wielki problem z macochą, a przez to - nie mógł czuć się pewny dziedzictwa.

Ujął mnie w powieści sposób, w jaki autor zestawił odwieczny konflikt dwóch pokoleń: ojca i syna – czyli konflikt doświadczenia i spokoju starości z entuzjazmem i lekkomyślnością młodości. Wynikająca z tego konfliktu, nieumiejętność porozumienia się, a w końcu prawie wrogość – była tym mocniej poruszająca, że obaj – i Mieszko i Bolesław byli do siebie bardzo podobni – tak samo silni, tak samo odważni, tak samo dumni. Nigdy jednak nie zwątpiłam w to, jak bardzo kochali się nawzajem – choć to uczucie miłości obaj uważali za słabość i obaj to uczucie zepchnęli na samo dno swoich serc.

Obok głównych bohaterów historycznych – pojawia się garstka bohaterów fikcyjnych, wśród których znaleźli się i starzy znajomi z części pierwszej i kilku nowych jak Jaskotel, bliźniacy Miłosza i Otłoka oraz Krzesz. Nauczona doświadczeniem z I części – z pewną obawą myślałam o ich losie i postanowiłam, zaraz na początku – nie przywiązywać się za bardzo. Ale i tak autor potrafił mnie zaskoczyć, choć nie wzruszyć – bo bohaterowie fikcyjni i ich przygody nie były tak ważne, jak główny wątek więzi ojca i syna.

Przy czym uważam, że autor bardzo stronniczo potraktował Odę – nie mogę zrozumieć skąd jego wrogość, do kobietki, która zawsze wydawała mi się ciekawą postacią. Wreszcie zastanawia mnie postać Bezpryma – i już teraz mi go szkoda!

Jeśli jakiekolwiek więzy i miłość ojcowsko-synowska zaważyły tak bardzo na losach Polski – to chyba właśnie są to więzy Mieszka i Bolesława. Może jeszcze równać się z nimi mogą więzi Łokietka i Kazimierza – i jest w tym jakieś okrutne piękno – zaistnienie tych więzi na początku i na końcu - jedynej i rodzimej dynastii polskiej.

Część II Cyklu Piastowskiego – powieść „Ojciec i syn” – uważam za tak samo piękną jak część I, tj. „Dzikowy skarb” – choć powieści te różnią się od siebie i mają inny styl opowiadania. Powieść koncentruje się bowiem na wzajemnych relacjach Mieszka I i jego syna Bolesława – zwanego zdrobniale Bolko:)

Nigdy nie zastanawiałam się nad dzieciństwem Bolesława Chrobrego. Zawsze,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    564
  • Chcę przeczytać
    191
  • Posiadam
    115
  • Ulubione
    27
  • Powieść historyczna
    15
  • Historyczne
    10
  • Historia
    6
  • Karol Bunsch
    5
  • Średniowiecze
    5
  • Literatura polska
    4

Cytaty

Więcej
Karol Bunsch Ojciec i syn. Tom 2 Zobacz więcej
Karol Bunsch Ojciec i syn. Tom 2 Zobacz więcej
Karol Bunsch Ojciec i syn. Tom 2 Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także