Najtrudniejsze w tym co trudne. Prowadzenie biznesu gdy nie ma łatwych odpowiedzi

Tłumaczenie: Arkadiusz Romanek
Wydawnictwo: Helion
The Hard Things About Hard Things: Building a Business When There Are No Easy Answers
biznes, finanse
Dawid

Półki w księgarniach uginają się od podręczników opisujących różne techniki i style zarządzania. Autorzy tych książek zapewniają, że oferują czytelnikom przepis na sukces, tylko że... taki przepis nie istnieje. Otoczenie, w którym przychodzi prowadzić firmy, jest zbyt złożone i skomplikowane, aby prostymi formułkami opisać wyjście z każdego problemu. Każdy, kto jest szefem, musi liczyć się z tym, że będzie musiał opanować sytuacje stanowiące ogromne obciążenie - również emocjonalne.

Ta niezwykła książka została napisana przez założyciela i szefa pewnej firmy. Jest brutalnie szczera w opisie trudnych i bardzo trudnych problemów, które przytrafiają się kierownikom różnego szczebla. Nie ma tu złotych reguł, cudownych recept ani przechwałek, są za to wskazówki i podpowiedzi, dzięki którym znalezienie wyjścia z beznadziejnej sytuacji staje się łatwiejsze i znośniejsze. A przy tym problemy, nawet te najgorsze, są opisane w sposób bardzo przystępny i zrozumiały. Warto docenić uczciwość i otwartość autora, gdy przyznaje się do błędów i opowiada jak do nich doszło, jak silne były emocje, jak trudno było je pokonać. Ta historia niesie przekaz, który powinien trafić do każdego szefa firmy.

źródło opisu: Wydawnictwo HELION, 2016

źródło okładki: https://www.google.pl/search?q=najtrudniejsze+w+ty...»

GZal | 2019-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2019

"Ilekroć spotykam CEO, który odniósł sukces, pytam go, jak mu się to udało. Przeciętni szefowie mówią coś o swoim geniuszu strategicznym i intuicji biznesowej lub udzielają wyjaśnień, które w pewnym sensie zawsze stawiają ich na piedestale. Wielcy CEO wydają się niezwykle konsekwentni w swoich odpowiedziach. Wszyscy mówią: ”Nie poddawałem się”"

Ben Horowitz mówiąc powyższe słowa tłumaczy przez niemal całą swoją książkę Najtrudniejsze w tym, co trudne, że bycie CEO to niemal ciągła walka (o utrzymanie się na powierzchni), wybór między decyzjami złymi i bardzo złymi, nieustanny stres i presja, zaś granica między lękiem a odwagą przy podejmowaniu decyzji czasami jest niewidoczna.
[...]
całość:

PrzeCzytana | 2018-09-12
Przeczytana: 12 września 2018

Zacznę nietypowo, bo od narzekania. Taka dobra książka, a tak kiepsko wydana. Mała czcionka, jakby nie wystarczyło już to, że jest szeryfowa. Dość cienka, ale ciężka, pewnie przez rodzaj użytego papieru. I właściwie to tyle by było z minusów.

Najtrudniejsze w tym, co trudne (ang. The Hard Thing About Hard Things) napisana przez Bena Horowitza, to poradnik biznesowy, ale tak bardzo inny od wszystkich pozostałych podręczników jakie czytałam, że aż trudno mi właściwie nazwać tę książkę poradnikiem.

W wielkim skrócie Horowitz opowiada w niej o swoich doświadczeniach, które zdobył jako CEO (dyrektor generalny) i teraz podpowiada innym CEO, jak sobie poradzić z wyzwaniami towarzyszącymi temu stanowisku.

JAKA BYŁA JEGO HISTORIA?

Autor swoje pierwsze doświadczenia zdobywał w Netscape, czyli w firmie, która stworzyła legendarną już przeglądarkę, jedną z pierwszych na rynku. Niedługo później założył swoją własną firmę, o którą walczył przez 8 lat. W hiper-zmiennych warunkach środowiskach...

jab0lpunk | 2017-05-12
Przeczytana: 12 maja 2017

Mimo zaczynania każdego rozdziału w dość podobny sposób - od motywujących rapsów, nie żałując sobie Nworda, to książka po chwili zaczyna nabierać kształtów poradnika do zarządzania ludźmi w trudnych sytuacjach. Autor stara sie ująć każdą rade w kilku prostych krokach co ułatwia przyswojenie wiedzy, do tego popiera wszystko przykładem

MoznaPrzeczytac | 2016-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2016

Ben Horowitz przedstawia cienie prowadzenia własnej działalności lub bycia CEO. Cały brud jaki inne poradniki przed nami skrywają znajdziemy tutaj. Często w formie tak bezpośredniej, że aż wulgarnej. Ilość trudnych decyzji i związanego z nimi stresu jakie wiążą się z zarządzaniem ludźmi nie są zbyt fotogeniczne, jednak autor potrafi ubrać je w styl który wabi i pozwala wyciągać lekcje z jego własnych doświadczeń.

Pełna recenzja książki na stronie: