The Hard Thing About Hard Things: Building a Business When There Are No Easy Answers

Ben Horowitz Wydawnictwo: HarperBusiness poradniki
Data 1. wydania:
angielski
HarperBusiness
Business Money Entrepreneur
poradniki
angielski
Business Money Entrepreneur

Niespotykana pozycja o tym, jak trudno jest być szefem wielkiej firmy zarabiającej wielkie pieniądze. Co prawda autor nie jest prezesem coca-coli, ale tym bardziej ludzkie okazują się jego problemy. Fundusze VC, zbierające kapitał na zmieniające świat startupy rodzą wielkie oczekiwania inwestorów. Horowitz przedstawia swoje historie i rady, jak dobrze zarządzać firmą.

Really only 5 stars before my vote for the one of the best startup books on the market ? It consists both of the Eric Ries accessibility and Steve Blank methodology.

From the learing point of view there is nothing better that the managment type book honestly written by a real practician and a really succesful player as one man can be.

• 2017 Eng
  • Inbox