Najtrudniejsze w tym co trudne. Prowadzenie biznesu gdy nie ma łatwych odpowiedzi
- Kategoria:
- biznes, finanse
- Tytuł oryginału:
- The Hard Things About Hard Things: Building a Business When There Are No Easy Answers
- Wydawnictwo:
- Helion
- Data wydania:
- 2016-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2016-01-01
- Liczba stron:
- 319
- Czas czytania
- 5 godz. 19 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788328309913
- Tłumacz:
- Arkadiusz Romanek
Półki w księgarniach uginają się od podręczników opisujących różne techniki i style zarządzania. Autorzy tych książek zapewniają, że oferują czytelnikom przepis na sukces, tylko że... taki przepis nie istnieje. Otoczenie, w którym przychodzi prowadzić firmy, jest zbyt złożone i skomplikowane, aby prostymi formułkami opisać wyjście z każdego problemu. Każdy, kto jest szefem, musi liczyć się z tym, że będzie musiał opanować sytuacje stanowiące ogromne obciążenie - również emocjonalne.
Ta niezwykła książka została napisana przez założyciela i szefa pewnej firmy. Jest brutalnie szczera w opisie trudnych i bardzo trudnych problemów, które przytrafiają się kierownikom różnego szczebla. Nie ma tu złotych reguł, cudownych recept ani przechwałek, są za to wskazówki i podpowiedzi, dzięki którym znalezienie wyjścia z beznadziejnej sytuacji staje się łatwiejsze i znośniejsze. A przy tym problemy, nawet te najgorsze, są opisane w sposób bardzo przystępny i zrozumiały. Warto docenić uczciwość i otwartość autora, gdy przyznaje się do błędów i opowiada jak do nich doszło, jak silne były emocje, jak trudno było je pokonać. Ta historia niesie przekaz, który powinien trafić do każdego szefa firmy.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 317
- 76
- 20
- 11
- 9
- 3
- 3
- 2
- 2
- 1
Cytaty
Bądź pierwszy
Dodaj cytat z książki Najtrudniejsze w tym co trudne. Prowadzenie biznesu gdy nie ma łatwych odpowiedzi
Dodaj cytat
OPINIE i DYSKUSJE
Mimo, że daleko mi do CEO to sporo można wyciągnąć z tej książki jak usprawnić swoją pracę i jak kierować karierą.
Mimo, że daleko mi do CEO to sporo można wyciągnąć z tej książki jak usprawnić swoją pracę i jak kierować karierą.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toDobra książka, choć jeśli nie działa się w branży technologicznej ciężko zrozumieć pewne mechanizmy. Mimo to świadomy menadżer powinien ja przeczytać. Dla mnie najbardziej wartościowa przy zrozumieniu wartości/ambicji, jakie powinien posiadać ktoś, kto zarządza ludźmi.
Dobra książka, choć jeśli nie działa się w branży technologicznej ciężko zrozumieć pewne mechanizmy. Mimo to świadomy menadżer powinien ja przeczytać. Dla mnie najbardziej wartościowa przy zrozumieniu wartości/ambicji, jakie powinien posiadać ktoś, kto zarządza ludźmi.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toŚwietna książka. Obowiązkowa lektura dla wszystkich zarządzających firmami, a najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem tej drogi (choć nie wiem, czy wtedy aż tak zarezonuje) .
Świetna książka. Obowiązkowa lektura dla wszystkich zarządzających firmami, a najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem tej drogi (choć nie wiem, czy wtedy aż tak zarezonuje) .
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toPozycja obowiązkowa dla osób, które chcą zobaczyć jak wyglądało rozwijanie startupu technologicznego w okresie bańki dot-comowej.
Pozycja obowiązkowa dla osób, które chcą zobaczyć jak wyglądało rozwijanie startupu technologicznego w okresie bańki dot-comowej.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toKsiążka dla menedżerów, founderów, ale przede wszystkim dla ludzi stających na czele firmy. Pozycja wyróżniająca się tym, że napisana przez wspaniałego praktyka, bez kompleksów, owijania w bawełnę i po ludzku.
Książka dla menedżerów, founderów, ale przede wszystkim dla ludzi stających na czele firmy. Pozycja wyróżniająca się tym, że napisana przez wspaniałego praktyka, bez kompleksów, owijania w bawełnę i po ludzku.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toFajna motywacyjna historia o biznesie w innym zupełnie świecie niż Polska.
Fajna motywacyjna historia o biznesie w innym zupełnie świecie niż Polska.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to"Ilekroć spotykam CEO, który odniósł sukces, pytam go, jak mu się to udało. Przeciętni szefowie mówią coś o swoim geniuszu strategicznym i intuicji biznesowej lub udzielają wyjaśnień, które w pewnym sensie zawsze stawiają ich na piedestale. Wielcy CEO wydają się niezwykle konsekwentni w swoich odpowiedziach. Wszyscy mówią: ”Nie poddawałem się”"
Ben Horowitz mówiąc powyższe słowa tłumaczy przez niemal całą swoją książkę Najtrudniejsze w tym, co trudne, że bycie CEO to niemal ciągła walka (o utrzymanie się na powierzchni),wybór między decyzjami złymi i bardzo złymi, nieustanny stres i presja, zaś granica między lękiem a odwagą przy podejmowaniu decyzji czasami jest niewidoczna.
[...]
całość:
http://www.speculatio.pl/najtrudniejsze-w-tym-co-trudne/
"Ilekroć spotykam CEO, który odniósł sukces, pytam go, jak mu się to udało. Przeciętni szefowie mówią coś o swoim geniuszu strategicznym i intuicji biznesowej lub udzielają wyjaśnień, które w pewnym sensie zawsze stawiają ich na piedestale. Wielcy CEO wydają się niezwykle konsekwentni w swoich odpowiedziach. Wszyscy mówią: ”Nie poddawałem się”"
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toBen Horowitz mówiąc...
Zacznę nietypowo, bo od narzekania. Taka dobra książka, a tak kiepsko wydana. Mała czcionka, jakby nie wystarczyło już to, że jest szeryfowa. Dość cienka, ale ciężka, pewnie przez rodzaj użytego papieru. I właściwie to tyle by było z minusów.
Najtrudniejsze w tym, co trudne (ang. The Hard Thing About Hard Things) napisana przez Bena Horowitza, to poradnik biznesowy, ale tak bardzo inny od wszystkich pozostałych podręczników jakie czytałam, że aż trudno mi właściwie nazwać tę książkę poradnikiem.
W wielkim skrócie Horowitz opowiada w niej o swoich doświadczeniach, które zdobył jako CEO (dyrektor generalny) i teraz podpowiada innym CEO, jak sobie poradzić z wyzwaniami towarzyszącymi temu stanowisku.
JAKA BYŁA JEGO HISTORIA?
Autor swoje pierwsze doświadczenia zdobywał w Netscape, czyli w firmie, która stworzyła legendarną już przeglądarkę, jedną z pierwszych na rynku. Niedługo później założył swoją własną firmę, o którą walczył przez 8 lat. W hiper-zmiennych warunkach środowiskach innowatorów tworzących nowe technologie tyle czasu to prawie wieczność. I głównie na opisaniu właśnie tych ośmiu lat “wojny” skupia się w swojej książce.
Kurcze, jaka to fascynująca historia! Jak pisałam wyżej, to nie jest zwykły poradnik. Dlaczego? Ponieważ zwykłe podręczniki zmiękczają przekaz. Autorzy starają się jakoś łagodzić szorstkość języka i twardy wydźwięk. Tu tego nie ma.
Horowitz jest dosadny, momentami nawet brutalny, jak na dzisiejsze powszechne standardy komunikowania się. Mówi to, co chce i tak, jak chce. I przeważnie o niezbyt przyjemnych rzeczach. Nieustannym stresie, niepewności, strachu, czasem nawet przerażeniu. Pisze o bezsenności, przemęczeniu i problemach rodzinnych, na które to wszystko wpływa. A ja jestem w stanie uwierzyć, że wcale nie koloryzuje.
Prowadzenie własnej firmy to nieustanna walka z przeciwnościami losu, walka o klientów, czasami ze współpracownikami… Ale i tak najgorsza jest walka z samym sobą. Ze skutkami swoich własnych decyzji i błędów. Z towarzyszącą ciągle niepewnością pt: czy robię dobrze?
Jest to o tyle ważne, że jak widać na całym świecie (nie tylko w PL) panuje strach przed mówieniem o psychicznym ciężarze odpowiedzialności za biznes, pracowników, sukces… Horowitz łamie to tabu. Mówi wprost o wpływie tak wielkiego stresu na psychikę. Ale wyjaśnia też, jak on sobie z tym poradził. Daje wiele rad, choć uprzedza, że wcale nie muszą zadziałać, bo na każdego działa coś innego.
Przede wszystkim namawia tego, żeby przestać się oszukiwać. Jest to równie ważne, co trudne, ale tylko w ten sposób będziemy w stanie cokolwiek osiągnąć. I jeszcze pisze, że jako CEO można być czasem wrednym kutasem, ale w szczytnym celu. Po to, żeby zrealizować większy plan – zapewnić szczęście i pomyślność dla swoich pracowników.
Bardzo dużo jest tu o wartości, jaką wnoszą właściwi ludzie do firmy. O ich dopasowaniu do środowiska, szkoleniu, zwalnianiu i zatrudnianiu. Z tym zatrudnianiem to w ogóle jest ciekawa sprawa, ponieważ Horowitz przeznacza na ten temat wyjątkowo dużo miejsca. Autor twierdzi, że pracownik musi być właściwy, nawet nie z największym doświadczeniem, a zwyczajnie pasujący do środowiska, podejścia całej organizacji. Powinien mieć właściwą motywację. Musi być chemia. A to, co na pewno sobie zapamiętam to to, że zatrudniać należy za zalety, zamiast nie zatrudniać przez wady.
Jak wcześniej podręcznik turkusowych organizacji obudził we mnie pluszowego misia, tak Horowitz obudził we mnie wewnętrznego Nietzschego i ściągnął trochę w dół. Zapewne wyjdzie mi to na plus. Turkusowe organizacje wydają się czasem zbyt utopijne, z kolei Horowitz też wydaje się zbyt skrajny, tylko w przeciwnym kierunku. Myślę, że do dobrego zarządzania biznesem trzeba mieć w sobie i trochę turkusu i trochę ciemnej strony mocy.
Kupiłam papierowe polskie wydanie, ponieważ nie było łatwo dostępnego e-booka, a na zagraniczną nie chciało mi się czekać. Trochę żałuję jednak, bo w oryginale książka mogła by być jeszcze lepsza. Ale i tak wydaje mi się, że tłumaczenie nie jest złe.
Najtrudniejsze w tym, co trudne jest świadectwem tego, jaką naukę każdy CEO przechodzi na początku swojej drogi dyrektora generalnego. Nikt nie rodzi się szefem – do tego się dorasta i uczy na własnych błędach. Żeby być CEO i zachować zdrowie psychiczne trzeba być twardym. Warto tę książkę przeczytać właśnie po to, żeby zobaczyć ten punkt widzenia i oprócz blasków, dostrzec także cienie bycia szefem wszystkich szefów.
Zacznę nietypowo, bo od narzekania. Taka dobra książka, a tak kiepsko wydana. Mała czcionka, jakby nie wystarczyło już to, że jest szeryfowa. Dość cienka, ale ciężka, pewnie przez rodzaj użytego papieru. I właściwie to tyle by było z minusów.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toNajtrudniejsze w tym, co trudne (ang. The Hard Thing About Hard Things) napisana przez Bena Horowitza, to poradnik biznesowy, ale...
Mimo zaczynania każdego rozdziału w dość podobny sposób - od motywujących rapsów, nie żałując sobie Nworda, to książka po chwili zaczyna nabierać kształtów poradnika do zarządzania ludźmi w trudnych sytuacjach. Autor stara sie ująć każdą rade w kilku prostych krokach co ułatwia przyswojenie wiedzy, do tego popiera wszystko przykładem
Mimo zaczynania każdego rozdziału w dość podobny sposób - od motywujących rapsów, nie żałując sobie Nworda, to książka po chwili zaczyna nabierać kształtów poradnika do zarządzania ludźmi w trudnych sytuacjach. Autor stara sie ująć każdą rade w kilku prostych krokach co ułatwia przyswojenie wiedzy, do tego popiera wszystko przykładem
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toBen Horowitz przedstawia cienie prowadzenia własnej działalności lub bycia CEO. Cały brud jaki inne poradniki przed nami skrywają znajdziemy tutaj. Często w formie tak bezpośredniej, że aż wulgarnej. Ilość trudnych decyzji i związanego z nimi stresu jakie wiążą się z zarządzaniem ludźmi nie są zbyt fotogeniczne, jednak autor potrafi ubrać je w styl który wabi i pozwala wyciągać lekcje z jego własnych doświadczeń.
Pełna recenzja książki na stronie:
http://moznaprzeczytac.pl/najtrudniejsze-w-tym-co-trudne-prowadzenie-biznesu-gdy-nie-ma-prostych-odpowiedzi-ben-horowitz/
Ben Horowitz przedstawia cienie prowadzenia własnej działalności lub bycia CEO. Cały brud jaki inne poradniki przed nami skrywają znajdziemy tutaj. Często w formie tak bezpośredniej, że aż wulgarnej. Ilość trudnych decyzji i związanego z nimi stresu jakie wiążą się z zarządzaniem ludźmi nie są zbyt fotogeniczne, jednak autor potrafi ubrać je w styl który wabi i pozwala...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to