Scrum i nie tylko. Teoria i praktyka w metodach Agile

Okładka książki Scrum i nie tylko. Teoria i praktyka w metodach Agile Krystian Kaczor
Okładka książki Scrum i nie tylko. Teoria i praktyka w metodach Agile
Krystian Kaczor Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: Scrum informatyka, matematyka
informatyka, matematyka
Scrum
Wydawnictwo Naukowe PWN
2016-11-02
2014-01-01
zarządzanie projektami informatyka Agile Scrum

Okładka książki Psychologia szefa. Szef to zawód. Wydanie III rozszerzone. Jerzy Gut, Wojciech Haman
Psychologia sz... Jerzy Gut, Wojciech...
Okładka książki Gdy góra lodowa topnieje. Wprowadzanie zmian w każdych okolicznościach John Kotter, Peter Mueller, Holger Rathgeber
Gdy góra lodow... John Kotter, Peter ...
Okładka książki Po pierwsze: Złam wszelkie zasady. Co najwięksi menedżerowie na świecie robią inaczej Marcus Buckingham, Curt Coffman
Po pierwsze: Z... Marcus Buckingham, ...

Trochę ciężka i porusza dużo tematów innych niż scrum i agile. Moze jest dobra na późniejszym etapie, ale teraz bardziej mnie przytłoczyła niż pomogła. Na początek raczej odradzam.
Jak już wiem czego szukać to sięgam do niej, więc przydatna, ale raczej zbyt "specjalistyczna" jak dla mnie a jednocześnie przelatująca po wielu tematach

Zdecydowanie najlepsza pozycja na temat Scrum jaką miałam okazję przeczytać, a było ich kilka. Plus za przedstawienie innych metod Agile, za trafne pytania do przemyślenia na koniec każdego rozdziału. Najbardziej cenię ją za sposób w jaki została napisana - autor twardo stąpa po ziemi i nie ma tu miejsca na bujanie w obłokach.

Książka Scrum zawiera opis zwinnych metodyk zarządzania projektami. Autor kładzie nacisk na dobre praktyki, dbanie o terminowość realizacji projektów, odpowiedni podział ról, np nie może być Scrum masterem osoba która jest Product Ownerem itp.
Polecam ją wszystkim tym, którym zależy na profesjonalnej pracy ze swoimi projektami. Na pewno warto złapać Scrumowego bakcyla. ;-)

Książka jest naprawdę super. Tematy przedstawione są w przystępny sposób zarówno dla osób pracujących w paradygmacie Agile, jak również dla tych, którzy tylko zaczynają prace. Bardzo mi było ciekawie czytać o wlasnym doświadczeniu autora. Na końcu każdego rozdziału były "pytania do przemyślenia", bardzo mi to pomoglo w zapamiętaniu i rozumieniu wszystkiego. Były też ciekawe takie rozdziały jak Persony, "user story", szacowanie i "ustawienie pryoritetów". Bardzo dużo wyniosłem dla siebie z tych rozdzialów. Odzzielnie chciałbym zwrócić uwagę na rozdział, który ma nazwę "problemy z wymaganiami". Przeczytawszy ten rozdział naprawdę zrozumiałem jak podchodzić do wymagań i jak rozumieć klienta. Co też jest ciekawe to obrazki i diagramy, którymi autor ilustruje przeplyły różnych procesów.

Książka wartościowa dla osób, które chcą szybko nabyć sporo podstaw teoretycznych z zakresu metodyk zwinnych.
Jednak od publikacji PWN oczekiwałbym mniejszej liczby lapsusów językowych rozsianych po stronach. Styl kalkuje w sposób nieznośny język angielski nie tylko na poziomie rzeczowników i czasowników, których już nie ma sensu ruszać, ale i w samej składni.
Na blogu w internecie by to może przeszło, w publikacji PWN - proszę, nie.

Na blogu w...

Autor jest profesjonalnym trenerem zarządzania projektami IT w oparciu o metody „zwinne” na których bazują najbardziej efektywne na rynku firmy zajmujące się pisaniem oprogramowania.
Ale zanim ci, którzy nie są członkami zespołów projektowych w branży IT, programistami, developerami takich systemów bądź ich testerami powiedzą „a na cholerę mi to?” poproszę o jeszcze chwilkę cierpliwości.
Sam nie mam za dużo wspólnego z tym obszarem biznesu, a moje relacje z działem IT wiążą się z kontaktem z HelpDeskami wszelkiego gatunku i maści, gdzie po zgłoszeniu problemu w 99,5% przypadków słyszę, „a to dziwne, bo u mnie działa”.
Jednak po pierwsze- warto poznać język wroga:-)
Po drugie – owszem, jest to metoda zarządzania stosowana przy projektach związanych z oprogramowaniem, ale przecież nie wzięła się z niczego. Dlatego warto prześledzić metody jakie doprowadziły do powstania Manifestu AGILE, a także zapoznać z systemami zarządzania przydatnymi w innych branżach. Całkiem sporo informacji, jakie znajdziecie w tej książce możecie znać z własnej praktyki w bardzo odległych od programowania działach przemysłu. Bo Lean Management, TQM czy Kanban spotkałem w wielu przedsiębiorstwach w których do tej pory pracowałem.
Krystian Kaczor przedstawił tę problematykę oraz właściwe, praktyczne zastosowanie tych systemów w sposób wyjątkowo przystępny dla przeciętnego zjadacza chleba, co bardzo mu się ceni :-)
Po trzecie – nigdy nie wiecie, czy nie przyjdzie Wam wdrażać jakiegoś oprogramowania w miejscu, gdzie pracujecie i wtedy warto wiedzieć, jak „ajtiki” odprawiają te swoje gusła, produkując to, z czym później przyjdzie Wam się zmierzyć jako użytkownikowi.
Da Wam to szansę ingerencji w odpowiednim momencie, żeby to, co Wam wyprodukują miało jakiekolwiek realne zastosowanie w Waszej pracy.
Ważnym aspektem tego poradnika jest fakt, że Autor jest Polakiem, pracującym w naszych, krajowych realiach i nie podaje przykładów z krajów z zupełnie innym kodem kulturowym.
Jedynymi elementami pochodzącymi bezpośrednio ze Stanów Zjednoczonych, które wprowadził są.... znane chyba wszystkim pracującym w koncernach przygody Dilberta, Wally”ego, Rogatowłosego, Catberta z komiksów i książek Scotta Adamsa. Choć w moim przypadku znam z autopsji kilku Rogatowłosych, Catbertów i Wally”ch.
Wy pewnie też, bo w rzadko której korpo nie znajdują się na tablicach korkowych poszczególne z przygód Dilberta.
Dlatego, jeżeli macie cokolwiek wspólnego z zarządzaniem, zarządzaniem projektami czy pracujecie w firmach IT – książka ze wszech miar godna polecenia.

To zdecydowanie najlepsza pozycja nt. Scruma (i nie tylko) w Polsce. Spośród wszystkich książek zagranicznych, które przeczytałam, również obstawiałabym tę, jako najlepszą.
Niewątpliwym plusem jest ogromna przejrzystość tej książki, która w każdym konkretnym momencie pracy może być otwierana i służyć jako wsparcie. Niejednokrotnie siadałam na spotkaniach z otwartą książką na metodach porządkowania backlogu i dekompozycji zgłoszeń. Kolejny ogromny plus, to jej praktyczny wydźwięk, a nie teoretyczne dywagacje i opisy na kilka stron. Autor pisze prostymi słowami, w prosty sposób, który zrozumie każdy.
Podsumowując - Scrum i nie tylko w ogromnej pigułce. Największa możliwa ilość informacji zawarta na najmniejszej możliwej ilości stron.

Bardzo dobra pozycja i z pewnością wrócę do tej książki w przyszłości. Szczególnie cenne są uwagi autora wynikające z własnych doświadczeń.

Dla kompletnego laika jakim jestem ja... Książka idealna!

Dla kompletnego laika jakim jestem ja... Książka idealna!

• Project Management
  • Agile