Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: StudioEMKA
przedsiębiorczość, biznes
popularnonaukowa
joly_fh

Jakim cudem w Izraelu – kraju mającym zaledwie 7,1 miliona mieszkańców, pozbawionym bogactw naturalnych, z wrogami na wszystkich granicach i w ciągłym stanie wojny – mogło powstać więcej start-upów niż w Japonii, Indiach, Korei, Kanadzie i Zjednoczonym Królestwie? Przedstawiając przykłady wiodących wynalazców i inwestorów tego kraju, eksperci polityczni, Dan Senor i Saul Singer opisują, jak napędzana przeciwnościami kultura Izraela sprzyja jedynej w swoim rodzaju intensyfikacji innowacyjności i przedsiębiorczości.
Amerykanie kładą nacisk na obyczajność i wyczerpujące przygotowania, natomiast Izraelczycy na pierwszym miejscu stawiają chucpę. Senor i Singer pokazują również, dlaczego polityka Izraela dotycząca imigracji, badań i rozwoju oraz służby wojskowej przyczyniła się do rozkwitu tego kraju: Izrael ma więcej firm na NASDAQ niż Korea, Japonia, Singapur, Chiny, Indie i cała Europa razem wzięte. To najlepsza pora by zwrócić uwagę na ten niezwykły i prężny kraj, jeśli poszukuje się godnej podziwu i zaskakującej nauki, przydatnej nie tylko dla innych krajów, ale też dla biznesmenów i organizacji – dla każdego, kto dąży do ekonomicznego sukcesu.

źródło opisu: StudioEmka, 2013

źródło okładki: http://www.studioemka.com.pl/

NASpyro | 2017-04-20

Przyjemnie mi się czytało tę książkę. Chciałoby się, ach chciało wcielić niektóre z tych innowacyjnych idei u nas... "Naród start-upów" to oczywiście żadna uniwersalna recepta na sukces społeczeństwa/kraju, tylko studium bardzo specyficznego i niemożliwego do adaptacji gdziekolwiek indziej przypadku Izraela, ale i tak w czasie lektury ma się czasem ochotę krzyknąć: "tak! wszystko jest możliwe", "genialny pomysł", "do dzieła!".

Bartlomiej Postek | 2016-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2016

Książka laurka napisana w hołdzie dla izraelskich przedsiębiorców, polityków, wojskowych i naukowców. Przede wszystkim jednak jest to laurka wystawiona izraelskiej kulturze debaty, pomysłowości i ambicji. O ile nie lubię laurek, ta książka stanowi wyjątek. Mimo, że jest zbyt "polukrowana" - autor bardzo mało poświęca czasu poświęca wymienianiu wad izraelskiej kultury biznesowej, jednak historie w niej przedstawiane rekompensują z nawiązką tą wadę.
Nie pamiętam kiedy ostatnio, w jednej książce znalazłem tyle ciekawych - bo nie szablonowych i niepodważalnych historii ludzkiej przedsiębiorczości.

Ważnym aspektem społeczeństwa izraelskiego poruszanym przez autorów, który zaważył na sukcesie tamtejszego "ekosystemu" startupów jest egalitarność i solidarność tamtejszego społeczeństwa. Społeczeństwa, które zdaniem autorów ma "poczucie celu", a dzięki obowiązkowemu powszechnemu poborowi przedstawiciele różnych grup społecznych mają okazję poznawać się i nawiązywać głębokie relacje -...

yre81 | 2015-11-07
Przeczytana: 04 listopada 2015

Dałbym więcej niż 7, bo lubię "powieści" o ekonomii, ale mam dwa zastrzeżenia (pomimo mojej sympatii dla opisanego tam narodu):
- mam wrażenie że jest za bardzo tendencyjna (brak opisu spektakularnych porażek start up'ów),
- autorzy za dużo mielą to samo (IDF, znajomości, hucpa, itp.)
Ogólnie, to jednak dobrze się czytało.

dawid_szymczak14 | 2017-01-03
Przeczytana: 21 stycznia 2017

Takie książki motywują! Polecam!

moscoviada | 2018-02-13
Przeczytana: 18 lutego 2018