Każdy może być święty, czyli nawet łobuzy idą do nieba

Okładka książki Każdy może być święty, czyli nawet łobuzy idą do nieba Justyna Bednarek, Anna Jarecka-Salamon
Okładka książki Każdy może być święty, czyli nawet łobuzy idą do nieba
Justyna BednarekAnna Jarecka-Salamon Wydawnictwo: Świetlik literatura dziecięca
literatura dziecięca
Świetlik
2024-03-27
2024-03-27
święci

Okładka książki Pan Pit i jego kwiatek Justyna Bednarek, Magda Kozieł-Nowak
Pan Pit i jego... Justyna Bednarek, M...
Okładka książki Rycerka Rozalka Justyna Bednarek, Przemysław Liput
Rycerka Rozalka Justyna Bednarek, P...

Czy łobuzy idą do nieba? Autorka książki "Każdy może być święty, czyli nawet łobuzy idą do nieba" odpowiada, że owszem, idą.

Poznajcie wyjątkową, niepowtarzalną książkę stworzoną przez znakomity duet. Justyna Bednarek zachwyciła nas już nie raz swoją wyobraźnią, pomysłami i wspaniałymi przygodami, zaś Anna Salamon stworzyła małe dzieła sztuki. Jej dziergane ilustracje są wspaniałe.

Od samego początku książka zaskakuje. Podzielona została na rozdziały, a każdy z nich to opowieść o innym świętym lub świętej. Na kartach książki pojawiają się ci bardziej, jak i mniej znani święci. Historia każdego z nich zostaje opowiedziana przez kogoś lub przez coś.

Kruk opowie o proroku Eliaszu, kukułka o świętej Annie, osioł o świętym Józefie, a wąż o świętym Patryku. Kamień przybliży życie świętego Pawła, wiatr - świętej Cecylii z Rzymu, zaś złota moneta skupi się na Świętym Mikołaju. Będą także opowieści starej księgi, białego rumaka, starego pogrzebacza, libańskiego chłopca, a nawet opowieść samej autorki o świętym Janie.

Mamy okazję poznać bliżej każdego z przedstawionych świętych. Ich życiorysy są bardzo różne, tak samo jak ich droga. Muszę przyznać, że niektóre z historii bardzo nas zaskoczyły. Wy sami także możecie się przekonać o tym, że każdy może zostać świętym. Święci to też ludzie. Także oni mieli wady i nie zawsze stanowili wzór do naśladowania.

Książka napisana jest lekko, prosto i zrozumiale. Oczywiście nie zabrakło tutaj humoru i wyobraźni autorki, co wprost uwielbiamy. Trudniejsze słowa są wyjaśnione, więc nic nie będzie tutaj niezrozumiałe.

Ilustracje robią bardzo duże wrażenie. Piękne, dziergane i wyjątkowe. Widać ogrom pracy włożonej w ich stworzenie. Książka z powodzeniem może stać się prezentem, np. na I Komunię Świętą.

Święci to zwyczajni ludzie, z wadami i zaletami, targani przez różne emocje, mający chwile zwątpienia. Ich niezwykłe historie przybliża nam Justyna Bednarek w książce „Każdy może być święty, czyli nawet łobuzy idą do nieba” od Wydawnictwa Świetlik.

Żeby pokazać swoją fascynację tematem, pisarka wykorzystała niestandardową formę przekazu. Otóż narratorem w książce są zwierzęta, rośliny i przedmioty. To z ich perspektywy pokazana jest codzienność świętych. Pojawia się tu stara księga kojarzona z Cyrylem i Metodym, orkiszowy kłos - z Hildegardą, czy kruk u proroka Eliasza. Przypatrzcie się uważnie, a znajdziecie je na ilustracjach.

Autorka zabiera nas w fascynującą podróż do różnych zakątków świata. Poznajemy konkretne miejsca i dowiadujemy się, jak żyli święci zanim odnaleźli powołanie. Okazuje się, że czasy, w których działali nie były łatwe. Kiedy zrozumieli, że mogą zmienić świat na lepsze, dokonywali wielkich rzeczy, nauczali, uzdrawiali, zakładali nowe formacje życia zakonnego, a nawet ponosili męczeńską śmierć. Wyróżniała ich skromność, hojność, ubóstwo, miłosierdzie wobec bliźniego i zwierząt oraz pokora.

Dzięki książce mamy okazję zagłębić się w wyjątkowe historie, uporządkowane chronologicznie od proroka Eliasza do Świętej Teresy Benedykty od Krzyża. Poznajemy opowieść o Joannie d’Arc, którą wiara zainspirowała do przewodzenia armią. Dowiadujemy się, jak Franciszek z Asyżu oswoił dzikiego wilka i dlaczego Barbara pozwoliła ojcu, żeby zamknął ją w wieży. Podążamy za historią Jana, Mikołaja, czy Antoniego, patrona rzeczy zagubionych...

Opowieści o świętych ożywają na przepięknych, dzierganych ilustracjach Anny Salamon. Nasz zachwyt wzbudziła dbałość o szczegóły. Mieliśmy ochotę dotknąć każdego rękodzieła, poczuć jego fakturę. Klasyka i prostota idealnie mieszają się tutaj z nowoczesnością.

Książka jest starannie wydana, z ponadczasowym przesłaniem, które sugeruje już informacja na okładce - Nie trzeba być idealnym, aby zostać świętym.

Warto mieć taki egzemplarz w swoich zbiorach lub sprezentować komuś na wyjątkową okazję. Książka zachęca do refleksji i pochylenia się nad życiem. Zawiera sporą dawkę wiedzy o świętych. W tle opowieści pojawiają się znane wydarzenia historyczne, chociaż autorka nie stroni również od fikcji literackiej. Na końcu każdego rozdziału znajduje się notatka, wyjaśniająca zawiłe zagadnienia poruszane w treści.

Piękne jest to, jak Justyna Bednarek w swojej publikacji dzieli się zachwytem nad światem, gdzie najważniejsze jest często niewidoczne dla oczu.

„Każdy może być święty, czyli nawet łobuzy idą do nieba” Justyny Bednarek z niesamowitymi ilustracjami wydzierganymi przez Annę Salamon to zbiór historii trochę wymyślonych, trochę opartych na prawdziwych historiach, a trochę na legendach przeróżnych osób zapisanych na kartach historii jako święci.

W bardzo lekki, swobodny i zabawny sposób poznajemy różne historie, które pokazują, że święci mieli przeróżne przygody i prowadzili swoje życie na różny sposób nie zawsze wzorowy jakby się mogło wydawać. Ich życie nie było idealne, tak jak i oni sami. To byli zwykli ludzie, popełniający błędy, ale ostatecznie oddani innym.

Ciekawym zabiegiem jest wybranie na narratorów historii na przykład ptaki, drogę czy kamienie, które były obserwatorami tych wydarzeń.

Dodatkowo po niektórych historiach znajdziecie różne pojęcia związane z chrześcijaństwem.

W bardzo lekki, swobodny i zabawny sposób poznajemy różne historie, które...

A co powiecie na to, by chociaż raz, zamiast o superbohaterach przeczytać z dziećmi o świętych?

Jeśli myślicie, że święci wiedli nudne, nieciekawe życie, to grubo się mylicie. Zwykle na swojej drodze napotykali różne wyzwania, a nierzadko zanim zostali świętymi byli... łobuzami.

Dodatkowo wyobraźcie sobie historie opowiadane w wyjątkowo ciekawej narracji zwierząt lub różnych przedmiotów. Posłuchajcie co i o kim chcą Wam opowiedzieć min.: złota moneta, kamień, pióro, wiatr, czy stara księga. Jeśli czytaliście kiedyś przygody ciekawskich świata Skarpetek, to z pewnością wiecie, że Justyna Bednarek ma pióro tak lekkie, że jej książki pochłania się jednym tchem.

Jeśli jeszcze nie czujecie się przekonani do lektury książki "Każdy może być święty " , bo o niej tu mowa, może przekonają Was ilustracje. Są wydziergane na drutach! Anna Salamon wyczarowała wyjątkowe, pełne szczegółów obrazy, które doskonale oddają charakter portretowanych postaci.

Nie piszę tej opinii dla świętego spokoju, nie odłożyłam też jej na świętego nigdy, bo ta książka, przepełniona świętymi bohaterami, zdecydowanie zasługuje na uwielbienie. Oto święta trójca powodów przemawiających za tym, aby po nią sięgać:

1. TEKST
Lekki niczym obłoki spośród, których z ciekawością wyzierają oblicza 28 głównych bohaterów, których losy przybliża Justyna Bednarek. Tchnięty humorem dla podkreślenia, że świętość to nie tylko wyniosłość i niedoścignioność, ale wiele w niej normalności i codzienności. Przyjemny by otaczać czytającego świętą mocą spokoju i relaksu. Ciekawy, bo opowieści snują zwierzęta i przeróżne przedmioty, co podnosi poczucie autentyczności.
Podzielony na niedługie rozdziały przybliża losy osób (kobiet i mężczyzn),które przez wyznawców uznane zostały za godne naśladowania. Autorka nie żongluje zbędnymi datami, lokalizacjami i nazwiskami ograniczając je do minimum. Skupia całą uwagę na wyjątkowości, ale i na zwyczajności świętych. Nie stroni od wytknięcia im upadków i grzechów, aby jeszcze silniej podkreślić, że droga do świętości, chociaż niełatwa, do otwiera się przed każdym – bez względu na wiek, płeć, kolor skóry, status materialny czy społeczny.

2. GRAFIKA
Skrupularnie wydziergane przez Annę Salomon postaci świętych przykuwają uwagę i zachwycają dbałością o szczegóły. To właśnie detale odkrywają przed podziwiającym te materiałowe obrazy naturę danego świętego. Utrzymane w dużej mierze w stonowanych kolorach podkreślają cenione przez większość z nich ubóstwo, ale nie stronią też od kolorów, różnorodności form i struktury. Ta niejednorodność idealnie wpasowuje się w różnorodność przywoływanych postaci.

3. WYDANIE
Piękne, albumowe wydanie przyciąga uwagę. Duży format zapewnia komfort kontemplowania dzierganych obrazów, a spory font czytania. Twarda okładka przepięknie błyszczy w uwypuklonych miejscach (m.in. tytuł). Sam tytuł „Każdy może być świętym, czyli nawet łobuzy idą do nieba” ma w sobie coś przewrotnego i zapowiada, że nie będzie to książka w nazbyt poważnym nurcie, a bliska czytelnikowi – temu małemu i starszemu.

Jeśli nie udało mi się Was skusić, to i Święty Boże nie pomoże 😉

1. TEKST

Czy opowiadanie o świętych i ich życiu może nie być zwykłą, nudną dla dzieci biografią?

W tej książce przedstawione są sylwetki ludzi uznanych za świętych, których życiorysy są niekiedy bardzo zaskakujące. Święci to po prostu ludzie. Popełniali błędy i mieli cechy charakteru, które mogą być uznawane za negatywne. Byli niecierpliwi i porywczy, ale wszyscy z nich czynili dobro. Te historie są dowodem na to, że nie trzeba być ideałem, aby zostać świętym.

A wśród opisanych świętych znalazły się postacie z różnych epok, począwszy od czasów Starego Testamentu. Dzieci poznają między innymi proroka Eliasza, świętego Józefa, świętą Marię Magdalenę, świętego Mikołaja, świętego Patryka oraz świętą Joannę D’arc.

Każda historia zawiera sporą dawkę wiedzy historycznej, legend i wyobraźni autorki. To co mi bardzo przypadło do gustu, to sposób narracji. Każdą historię opowiadają obserwatorzy tamtych wydarzeń. I tak o świętym Józefie opowiada osioł, o świętym Patryku wąż, a w historii o świętym Pawle narratorem jest kamień.

A to co wyróżnia tą książkę to ilustracje. Wszystko zostało wydziergane. Dla mnie jako wielbiciela rękodzieła, są to małe dzieła sztuki.

Myślę, że książka będzie świetnym prezentem z okazji Pierwszej Komunii Świętej lub Bierzmowania.

Ta książka będzie wspaniałym prezentem okolicznościowym.
Ta bogato ilustrowana nietuzinkowymi ilustracjami książka będzie idealna dla dzieci szkolnych, ale również i nas dorosłych. Sama z zainteresowaniem ją czytałam.
Dzięki niej Okruszek pozna historie wybranych świętych z różnych zakątków świata. Książka przybliża biografie mniej lub bardziej znanych świętych od starotestamentalnych proroków, przez osobistości z początków chrześcijaństwa, aż do tych najbardziej współczesnych.
To księga, którą warto mieć w biblioteczce Okruszka.
Zdjęcia środka na blogu Biblioteczka Okruszka.

Ta książka będzie wspaniałym prezentem okolicznościowym.

Wielkimi krokami zbliża się okres Pierwszych Komunii Świętych, więc spieszę przedstawić Wam książkę, która jest fantastyczną propozycją na prezent z tej okazji.

Wielu dorastających młodych ludzi trapią myśli, czy wybory świętych były słuszne? Czy nie popełnili nigdy żadnego błędu? I czy zdarzało im się łobuzować?

„Każdy może być święty, czyli nawet łobuzy idą do nieba” przybliża swoim czytelnikom mniej, lub bardziej znanych świętych. Opowieści dotyczą osób pochodzących z różnych zakątków świata i żyjących w różnych czasach. Na podstawie wiedzy historycznej, z dodatkiem legend i odrobiną wyobraźni autorki powstała ta oto książka.
Podzielona ona została na rozdziały, a każdy z nich opisuje innego świętego, bądź świętą. Wśród nich są między innymi: św. Józef, św. Maria Magdalena, św. Mikołaj, św. Barbara, czy św. Anna. Przybliżając historię ich życia okazuje się, że nie zawsze byli tacy „święci”. Jednakże ich niełatwa droga oraz zaskakujące życiorysy udowadniają, że dobro zawsze zwycięża i każdy, nawet hultaj czy tchórz może zostać świętym. Wystarczy otwarte serce, chęci i pomoc potrzebującym. Miłujmy sie zamiast krytykować

Na szczególną uwagę zasługują ilustracje wydziergane przez Annę Salamon. Dodają one tej niezwykłej książce jeszcze większej wyjątkowości. Tekst jest prosty i zrozumiały dla młodego czytelnika. Książka edukuje, pogłębia wiedzę, jak również skłania do przemyśleń i rozważań nad własnym życiem.

„Każdy może być święty, czyli nawet łobuzy idą do nieba”...

Ależ ta książka jest wspaniała!

Włożono w nią ogrom pracy i serca.
Powstała naprawdę cudowna książka, która cieszy oko i jest prawdziwym pokarmem dla duszy.
Od razu pomyślałam, że byłaby idealnym prezentem z okazji Pierwszej Komunii Świętej!

Pisana jest z lekkością i humorem, czyta się ją z wielką przyjemnością. To zbiór wspaniałych opowiadań o osobach, które żyły naprawdę i zostały uznane na święte przez Kościół. Są to historie ludzi z różnych zakątków świata, żyjących w przeróżnych czasach. Niektórych znałam bardzo dobrze, a o innych przeczytałam po raz pierwszy. Niezwykłe jest to, że opowieści o świętych snute są przez osoby, zwierzęta, a nawet przedmioty. Przeczytamy tutaj opowieść starej księgi, która przybliży nam losy Świętych Cyryla i Metodego. Gęsie pióro opowie nam historię Świętej Katarzyny, a złota moneta przybliży życie Świętego Mikołaja z Miry. Justyna Bednarek udowodniła, po raz kolejny, że potrafi pisać wspaniałe, wciągające, zabawne i niezwykle wartościowe książki dla dzieci.

Dziergane ilustracje, które stworzyła Anna Salamon to po prostu dzieło sztuki! Podziwiam kunszt wykonania i ogrom pracy włożony w ich stworzenie. Widać od razu ile serca jest wdziergane w te niezwykłe obrazy. Są cudowne i jedyne w swoim rodzaju.

Taką książkę warto mieć w swoim domu. To pamiątka na całe, długie lata. Mogą czytać ją zarówno dzieci, jak i dorośli.

Zaznaczę również, że książka jest bardzo solidnie wydana i z pewnością przetrwa wiele godzin czytania😊

Ależ ta książka jest wspaniała!

Włożono w nią ogrom pracy i serca.

Gdy tylko zobaczyłam zapowiedź tej książki, od razu wiedziałam, że po nią sięgnę. Czułam, że to będzie coś więcej niż zwykła biografia świętych. Jej autorką jest Justyna Bednarek, jedna z bardziej cenionych polskich pisarek dziecięcych. Niezwykle oryginalna oprawa graficzna przykuła moją uwagę od pierwszego spojrzenia, a podtytuł zasugerował, że historie zakwestionują popularny, utarty wizerunek świętych.

Trzy przesłanki to całkiem sporo, by sięgnąć po książkę, więc pewnie chcecie wiedzieć, czy lektura potwierdziła moje pierwsze odczucia?

Zdecydowanie tak, bo "Każdy może być święty" to nieprzeciętna i zachwycająca publikacja. Duże wrażenie robią ilustracje, które zostały wyszydełkowane przez Annę Salamon. Są mistrzowskie. Nadają unikatowy charakter całości i są świetnym dopełnieniem zaskakujących biografii pokazujących świętych z zupełnie innej strony.

Justyna Bednarek prześwietla życiorysy znanych świętych, czerpiąc mi.in z Biblii, z Apokryfów Nowego Testamentu i Złotej Legendy. Znajdziecie tu trochę wiedzy historycznej, trochę legend i nieco wyobraźni autorki. Nade wszystko znajdziecie odpowiedź na pytania - czy święci nigdy nie popełniali błędów?

Punktem wyjścia rozważań jest przywołanie bohaterów starotestamentowych, by następnie z każdą historią zbliżyć się do współczesności. Jestem pewna, że zwrócicie uwagę tu na nietypowych narratorów, którymi są zwierzęta albo przedmioty uczestniczące w wydarzeniach. Każdą historię opowiedziano z innego punku widzenia, zrozumiałym i lekkim językiem, dalekim od języka typowego dla żywotów świętych.

Książka emanuje miłością i dobrem. Przykłady świętych pokazanych jako zwykłych ludzi, którzy w swoim życiu napotykali wiele trudności, utwierdzają czytelnika w przekonaniu, że warto szukać właściwej drogi. To historie ludzi, którzy popełniali błędy, niekoniecznie podejmowali słuszne decyzje, ale zawsze kierowała nimi miłość do Boga, świata, ludzi, zwierząt.

Bo każdy może być święty!

Dodaj cytat z książki Każdy może być święty, czyli nawet łobuzy idą do nieba