Przygody dzieci z ulicy Awanturników

Okładka książki Przygody dzieci z ulicy Awanturników Astrid Lindgren
Okładka książki Przygody dzieci z ulicy Awanturników
Astrid Lindgren Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Lotta z ulicy Awanturników (tom 1-2) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Lotta z ulicy Awanturników (tom 1-2)
Barnen på Bråkmakargatan, Lotta på Bråkmakargatan
Nasza Księgarnia
2017-02-08
2017-02-08
Anna Węgleńska, Maria Olszańska
Anna Węgleńska Maria Olszańska Ilon Wikland

Tę książeczkę czytałam po jednym rozdziale dziennie dzieciakom w świetlicy i nie przypuszczałam, że aż tak im się spodoba. Może dlatego, że nie jest to ugrzeczniona na siłę literatura dziecięca i wpasowuje się w ich poczucie humoru?

Mnie osobiście bardzo ubawiły przygody rodzinki z ulicy Awanturników. Lotta jest w swoim zachowaniu tak autentyczna, że łatwo ją sobie wyobrazić.

Książeczka zmusiła nas kilka razy do refleksji i rozmowy na temat stereotypów. Kiedy patrząc na okładkę, jedna z dziewczynek stwierdziła "Jonas wygląda jak baba" (no, bo długie włosy),mogliśmy porozmawiać na temat tego, że długość włosów nie jest przypisana do konkretnej płci.

Książeczka bawi i wzrusza, więc mogę ją z czystym sumieniem polecić. Mnie i pierwszakom się podobała. ;)

Nie porwała mnie ta historia.

Nie porwała mnie ta historia.

Bardzo przyjemna historia. Córka była zaciekawiona przygodami dzieci, a najbardziej małej Lotty. Piękne wydanie, urocze obrazki, duże litery, w sam raz dla dzieci, które zaczynają czytać same. Ogólnie wrażenia bardzo pozytywne. To chyba nasza ulubiona książka zaraz po "Dzieciach z Bullerbyn". Polecamy.

Sympatyczne przygody dzieciaków. W moim i córki (9 l.) odbiorze książka adresowana do młodszego czytelnika. (W przeciwieństwie do "Lotty z ulicy awanturników", do której chętnie wracamy i wracać będziemy mimo, że robimy się coraz starsze).

Uśmiałysmy się po pachy. Polecamy :)

Uśmiałysmy się po pachy. Polecamy :)

Jedna ze wspanialszych książek mojego dzieciństwa, jak z resztą wszystkie autorstwa Astrid Lindgren.

Czy Wy też mieszkacie przy ulicy Awanturników? Ja na pewno, mam w domu czworo takich właśnie, co na to miano zasługują jak chyba nikt inny. No chyba że Lotta, Lotta zasługuje bardziej. Lotta jest po prostu jedyna w swoim rodzaju i razem ze swoim prosięcym niedźwiedziem jest ukochaną bohaterką moich osobistych awanturników. A za co ją tak kochają?

Za to, że zawsze mówi to, co myśli. Za świetne poczucie humoru. Za silny charakter, który każdego sobie podporządkowuje. Lotta nie jest grzeczna, oj nie! To trudna bohaterka dla rodziców, bo nie jest idealnym grzecznym dzieciątkiem, jest głośna i bezkompromisowa. Ale każdy, kto miał w domu 4- czy 5-latka, mówi: no wypisz, wymaluj! Astrid Lindgren to mistrzyni dziecięcych portretów. Jak to jest więc z rodzeństwem Lotty?

Mia i Jonas są starsi i bardziej odpowiedzialni, nie tak wyraziści, można powiedzieć, że przyćmieni przez Lottę, ale mimo wszystko też potrafią zaleźć za skórę, np. wysiąść z pociągu na przypadkowej stacji i wsiąść z drugiej strony, prawie przyprawiając matkę o zawał. Nie są aniołkami. Więc ich też kochamy. A dorośli?

Dorośli są cudownie prawdziwi. Czasem wyrozumiali, czasem doprowadzeni do białej gorączki. Ale bardzo kochający i rozumiejący dzieci. Wszyscy. Rodzice, babcia, sąsiadka, pani pomagająca sprzątać przed świętami... W tej książce widać wspólne działanie i wsparcie. Coś w końcu jest w powiedzeniu, że aby wychować dziecko, potrzeba całej wioski.

"Przygody dzieci z ulicy Awanturników" to dwie książki o rodzinie Nymanów zebrane w jednym tomie. Dla mnie to taka sentymentalna podróż w przeszłość, do świata bez telefonów, telewizora. Za to bezpiecznego, takiego, gdzie pięciolatka sama idzie na rynek i nikt się temu nie dziwi. Brakuje mi tego świata i wolnego tempa życia.

Dodajmy do tych świetnych bohaterów i tego bezpiecznego świata potężną dawkę humoru, nieudawaną sympatię do wszystkich ludzi, znakomity zmysł obserwacji - i mamy arcydzieło.

Za to, że zawsze mówi to,...

Świat dzieciństwa - bezpieczny, pełen przygód, swobody i nieskrępowanej fantazji. Każdy lubi w nim przebywać:-)

Dodaję tu ważniejsze książki dla dzieci, które ostatnio przeczytałam.
Takie są przygody Lotty i rodzeństwa- urocze, beztroskie, wesołe, uczące ciepłego, otwartego podejścia do dzieci i ich szaleństw.

Dodaję tu ważniejsze książki dla dzieci, które ostatnio przeczytałam.

"Pragnę pisać dla tych, którzy czynią cuda. Dzieci czynią cuda, gdy czytają. Dlatego potrzebują książek"

Astrid Lindgren w fenomenalny sposób potrafi oddać na kartach swoich książek dziecięcy świat, humor, zabawy, problemy. Tak jakby w części do końca życia nadal pozostała dzieckiem. Niesamowite jest patrzeć jak bardzo trafia ta literatura do moich dzieci, jak ich to bawi a mi jako dorosłej osobie przypomina się dzieciństwo, najlepsze chwile i robi się ciepło i kojąco na sercu

Nie czytałam przygód Lotty w dzieciństwie, ale muszę przyznać że to była fantastyczna lektura. Lotta to niezły urwis i gagatek.

Co dla mnie jest też szczególnie ważne to fakt że w całej tej prostej historii jest odczuwalne jak ogromnym szacunkiem są darzone dzieci

Wspaniałe wydanie z Naszej Księgarni z klimatycznymi ilustracjami. Duża czcionka ułatwia samodzielne czytanie

• Dla dzieci
  • Dzieci
  • Dzieciństwo

Dodaj cytat z książki Przygody dzieci z ulicy Awanturników