Piąty elefant

Okładka książki Piąty elefant Terry Pratchett
Okładka książki Piąty elefant
Terry Pratchett Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Świat Dysku (tom 24) fantasy, science fiction
Świat Dysku (tom 24)
The Fifth Elephant
Prószyński i S-ka
2016-04-28
2016-04-28
Piotr W. Cholewa
Świat dysku Piąty Elefant Sam Vimes Uberwald krasnoludy straż nocna

Okładka książki Żółw przypomniany. Przewodnik po Świecie Dysku uaktualniony aż do "Niucha" Stephen Briggs, Terry Pratchett
Żółw przypomni... Stephen Briggs, Ter...
Okładka książki Legendy Orson Scott Card, Raymond E. Feist, Terry Goodkind, Robert Jordan, Stephen King, Ursula K. Le Guin, George R.R. Martin, Anne McCaffrey, Terry Pratchett, Robert Silverberg, Tad Williams
Legendy Orson Scott Card, R...
Okładka książki Folklor Świata Dysku Terry Pratchett, Jacqueline Simpson
Folklor Świata... Terry Pratchett, Ja...

Fajna książka, ale raczej nie zostanie moją ulubioną w serii. Brakuje mi Vetinariego i miałam nadzieję zobaczyć więcej Vimesa próbującego i polegającego w trakcie próby dyplomacji. Igory są świetne!

24. tom cyklu Świata Dysku, a równocześnie 5. tom podcyklu o Straży Miejskiej, tym razem przenosi czytelnika do Überwaldu, krainy, w której czas się zatrzymał. Obszar ten zamieszkują, zachowując kruchy pokój, wilkołaki, wampiry i krasnoludy, panuje prawo silniejszego, a polowania na ludzi czy trolle są tradycyjną praktyką. Do tej zastanej w przeszłości krainy trafia z misją dyplomatyczną komendant Vimes wraz ze swoimi podwładnymi, człowiek, którego gniewa każdy przejaw niesprawiedliwości i dla którego zachowanie dyplomatycznych granic jest niezmiernie trudne, żeby nie rzec, niemożliwe.

Jak zwykle jest to powieść wielowątkowa – poza intrygami politycznymi i dyplomacją mamy romans, zagadkę kryminalną, transplantologię, kwestię równouprawnienia zmieszaną z tradycjonalizmem i związki zawodowe. Autor analizuje w niej problem przemian tradycyjnych społeczeństw, które zderzają się z nowoczesnymi ideami i nie są w stanie zatrzymać tej fali, a konkretnie jakie reakcje mogą one wywołać u członków takich społeczności. Całość jest podlana specyficznym cynicznym humorem, tak charakterystycznym dla Terry’ego Pratchetta. Jest to jedna z najbardziej dających do myślenia książek z cyklu, skłaniająca do wgłębienia się w tematy, które zostały w niej poruszone. Widać solidne przygotowanie autora, jakie towarzyszyło tworzeniu tej powieści.

Czy muszę wspominać, że całym sercem tę książkę polecam? :)

Na półkach: , , , , , ,

„Piąty elefant” to w moim odczuciu jedna z lepiej rozpisanych i jedna z piękniejszych historii, jakie stworzył Sir Terry Pratchett. Bez pytania wciąga czytelnika w mądrą i bardzo poruszającą opowieść o tożsamości i poczuciu przynależności.

Jakie znaczenie dla społeczności krasnoludów ma pradawna kajzerka? Czy symbol to znak naiwności? W czym tkwi siła grupy i co może ją skonsolidować?

Czy wilkołak porozumie się i z ludźmi, i wilkami? Czy jest pół wilkiem pół człowiekiem? Jak to jest stać na granicy dwóch światów i nie przynależeć w pełni do żadnego z nich?

Gdzie stoi piąty elefant, kiedy Dysk podtrzymują już cztery słonie?

Z tymi pytaniami pozostawiam Was przed lekturą. Poszukiwanie odpowiedzi na te i inne zagadnienia stanowi prawdziwą ucztę dla duszy czytelnika, który poszukuje niebanalnej, słodko-gorzkiej treści.

Kolejna dawka wciągającej zabawy w świecie wykreowanym przez TP za mną. Jak zwykle satysfakcja pełna. Kolejna część podcyklu o Straży miejskiej nie zawiodła. Dawkuję sobie przyjemność czytania kolejnych części, żeby nie wpaść w rutynę i jak najdłużej cieszyć się z pobytu w Świecie Dysku.
Plusy:
- pokazanie czym jest dyplomacja i jakimi rządzi się prawami;
- kolejne spotkanie z ulubionymi bohaterami Straży Miejskiej Vimes, Marchewa;
- pojawienie się kaprala Tyłeczka, sierżanta Wręcemocnego, Detrytusa i innych;
- niesamowity pies tropiący Gospode, toczący dyskusje z Marchewą;
- wampiry, wilki, wilkołaki, trolle, krasnoludy i inteligentny pies;
- dyplomatyczne rozgrywki, polityczne intrygi, słowne utarczki;
- niesamowicie bawił pomysł z Igorami i ich specyficzną wymową;
- w prześmiewczy sposób pokazanie cech ludzkiego (i nie tylko) charakteru;
- niektóre dialogi i sprzeczki pomiędzy bohaterami śmieszą do łez;
- przemyślany i ciekawie poprowadzony wątek kryminalny;
- rewolucja w nowym sposobie przekazywania informacji;
- zakończenie z ucieczką Vimesa i pościgiem wilkołaków.
Minusy:
- nie należy czytać za często, bo może pojawić się pewna schematyczność.
Ogółem książka bardzo dobra.

Plusy:
- pokazanie czym jest dyplomacja i jakimi rządzi się prawami;
- kolejne...

W końcu powędrowaliśmy do Überwaldu, o którym do tej pory słyszeliśmy tylko z opowieści. Nie rozczarował, oferując chyba najmroczniejszą część cyklu.

"Jako członek społeczności martwych, Reg Shoe [zombie] uważał się oczywiście za etniczną większość." :D

Mam wrazenie, ze wraz z rozwojem serii o straży miejskiej coraz bardziej się śmieję… fajna, luźna lektura traktuająca o ważnych tematach.

Z Überwaldem nie ma żartów. Kraina ta już wielokrotnie była wspominana w Świecie Dysku, za każdym razem z pewną trwogą. Cudownie było ją w końcu odwiedzić, chociaż jednocześnie faktycznie strach towarzyszył mi przez całą lekturę. Według mnie "Piąty elefant" to najmroczniejsza część cyklu o Straży, o ile można użyć takiego określenia w uniwersum, w którym planeta-dysk leci przez kosmos na żółwiu...

Nie wiem jak, ale jakiego absurdu Pratchett by nie wymyślił, wziąć to cuzamen do kupy i ma sens. Miał świetny pomysł z tytułowym słoniem, do tego stworzył wciągającą zagadkę kryminalną i poświęcił dużo czasu kochanemu Samowi Vimesowi.

Trochę drażniło mnie, że autor jak ognia unika pokazywania jakichkolwiek romantycznych scen, daje czytelnikowi tylko delikatnie do zrozumienia, że coś takiego dzieje się w tle. Np. kiedy Angua i Marchewa mają przeprowadzić ważną rozmowę dotyczącą ich związku, narracja nagle się zmienia i jesteśmy przy zapchlonym Gaspodzie, który duma nad różnicą pomiędzy człowieczymi a psimi zalotami. Przez to w miłość pomiędzy pewnymi postaciami muszę wierzyć na słowo, ale takie bardziej neutralne przywiązanie i przyjaźń widać gołym okiem. Może dziwnie to zabrzmi, ale wygląda to tak, jakby bohaterowie dostali dużo prywatności pod tym względem. Do tej pory mi to nie przeszkadzało, ale w tej części pojawiają się wyraźne napięcia w dwóch związkach, a przez to przemilczenie wątki zostają rozwiązane jakby "za kurtyną".

Polecam bardzo, nie mogę się doczekać ciągu dalszego.

Ja nie wiem co ja mam, ale jak tylko siadam nad książką z przygodami Vimesa, Marchewy i spółki, to od razu jakby życie wydaje się lepsze. Tak też było tym razem. Działo się dużo. moi bohaterowie zawędrowali daleko poza mury swojego miasta i tam musieli walczyć o przetrwanie. A to wszystko okraszone jak zwykle szyderczym humorem. Czego chcieć więcej? Chyba tylko kolejnego tomu przygód.

Tak, mogę właśnie oznajmić, że oto przeczytałam najlepszą część ze Świata Dysku. Oprócz stale towarzyszącej nam satyrze i ironii wobec współczesnego świata, mamy tutaj też wątki wzbudzające grozę i niepewność wobec losów swoich ulubionych bohaterów.

Marchewa i Sam Vimes niezwykle rozwijają się w tej części. Obaj dojrzewają do swoich wątków i zaczynają przejawiać zachowania, które nie są już typowo marchwiowe i typowo vimesowe. I to mnie bardzo rozczuliło. Rumieniący się Marchewa? Ojeżudajciemitegowięcej!

[...]
Małżeństwo jest zawsze związkiem dwojga ludzi, gotowych przysiąc, że tylko to drugie chrapie.

Igory to niesamowicie zabawne postaci, ale też bardzo pożyteczne, ponieważ medycynę Świata Dysku mają w malutkim, najczęściej cudzym, palcu.😅
OCZYWIŚCIE GORĄCO POLECAM CAŁY CYKL!!

2018
seria przeczytana ponownie 2022

[...]

OCZYWIŚCIE GORĄCO POLECAM CAŁY CYKL!!

2018
seria przeczytana ponownie 2022