Historia powszechna Wiek XIX

Seria: Historia Powszechna - nowa seria
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
historia powszechna, wiek XIX
historia

Szeroka panorama XIX wieku na świecie! Odważne spojrzenie na długi wiek XIX z perspektywy nie tylko Europejczyków, ale i mieszkańców innych części świata. Podręcznik omawia szerokie spektrum przemian cywilizacyjnych, procesów społecznych i wydarzeń politycznych. Zadowoli on wszystkich poszukujących nowoczesnej syntezy dziejów tego stulecia. Zastosowany przez autora podział na 2 części nie...

Szeroka panorama XIX wieku na świecie!

Zastosowany przez autora podział na 2 części nie tylko ułatwia rozumienie poruszanych tematów, lecz również całościowe ujęcie zachodzących w ciągu dziesięcioleci zjawisk, a co za tym idzie - rozumienie ich genezy, przebiegu i skutków.

W części I - CYWILIZACJA - autor uwzględnił różne dziedziny życia, do tej pory marginalizowane w podręcznikach - m.in. kulturę masową, sport, komunikację społeczną, urbanizację. Barwnie opowiedział również o życiu codziennym i rodzinnym w XIX stuleciu. Dał odpowiedzi na pytania nurtujące współcześnie żyjących - jak się wówczas podróżowało, gdzie się mieszkało, jakiej słuchano muzyki.

Burzliwe dzieje polityczne zostały omówione w części II - POLITYKA. Ujęcie chronologiczno-geograficzne pozwoliło na wychwycenie najważniejszych procesów. Przez żywo napisany tekst przewija się motyw rewolucji, należne miejsce zyskała kolonizacja Afryki i walka o niepodległość krajów Ameryki latynoskiej. Na pierwszy plan wysunięte zostały kwestie, które kształtowały nowoczesne narody i państwa na wszystkich kontynentach - tzw. wielkie kwestie: robotnicza, kobieca, narodowa i żydowska.

Nowatorska koncepcja i układ podręcznika oraz atrakcyjny sposób narracji sprawiają, że książka jest swoistym "przewodnikiem" po poszczególnych procesach dziejowych, zachodzących w XIX stuleciu.

Podstawowa lektura dla studentów wydziałów humanistycznych, ambitnych licealistów i miłośników "pięknego wieku XIX".

źródło opisu: ksiegarnia.pwn.pl

źródło okładki: ksiegarnia.pwn.pl

Nifelinord | 2014-09-07
Na półkach: Przeczytane, Na składzie
Przeczytana: 2014 rok

Jako podręcznik owszem, sprawdza się - to synteza zdecydowanie szeroka i kompetentnie przygotowana. Widać jednak, że żywiołem autora są raczej teksty popularnonaukowe.
Użyty język zdecydowanie pasuje do lżejszych i bardziej potoczystych publikacji, zresztą budzi moje zastrzeżenia (masa niepotrzebnych i rażących kolokwializmów, niejednokrotnie rozbitych na dwa-trzy zdania; ogólne powtarzanie podobnych sformułowań w niedalekiej odległości od siebie). Prócz tego Chwalba stosuje niekiedy dziwaczną i raczej niepotrzebną autocenzurę (koronnym przykładem jest uchylenie się od opisywania okrucieństw jednej z wojen, by "nie razić wrażliwości Czytelnika" - kuriozalne o tyle, że autor kilkakrotnie wspomina o torturach chińskich czy bałkańskich praktykach postępowania z wrogami, które zdecydowanie do mało drastycznych nie należały).
Pomijając te mankamenty, książkę zdecydowanie polecam.

supermariobros | 2012-01-02

Ksiazka calkowicie zgodna z ustalonym programem ministerstwa oswiaty,
jest to z reszta wspomniane w przypisach. Nie musi byc to wada, zalezy czego od ksiazki oczekujemy a ta jest przeciez podrecznikiem akademickim wydanym przez PWN . Nie znajdziemy wiec tutaj nawet najmnejszych watpliwosci co do klasyfikacji i waznosci faktow, ktore odbiegaja od ogolnie przyjetej normy.

Czytajac ksiazke czasem mozna dojsc do wniosku, ze autor stara sie za wszelka cene udowodnic, ze socjaldemokracja jest politycznym systemem absolutnym, do ktorego ludzkosc dazyla od zarania dziejow.
Druga wada ksiazki jest dosc pobiezne traktowanie ekonomi przez autora, ktore ogranicza sie czesto tylko do wspomnania o ciekawostkach statystycznych badz czasami wyglasznia sporncyh tez i opisywania ich jako fakty nie podlegajace dyskusji.
Na plus na pewno przystepny jezyk i proba nawet maksymalnie skondensowanego ukazania problemow XIX z uwzgledneiniem nie tylko Europy i USA.

Elevander | 2013-04-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, XIX wiek
Przeczytana: 21 kwietnia 2013

Książka profesora Chwalby to dobry podręcznik do dziejów XIX wieku. Zbudowany jest w oparciu o modny w ostatnich latach schemat z podziałem na część "Cywilizacja", w której Autor zarysowuje główne problemy i zjawiska epoki, oraz część "Polityka", która w istocie jest kroniką wydarzeń politycznych. Jeśli idzie o tę ostatnią, trzeba przyznać, że stara para podręczników Żywczyński & Pajewski w sposób dużo bardziej wyczerpujący opisywała faktografię XIX stulecia. Oczywiście objętość książki Chwalby jest mniejsza, co wymusza taki a nie inny jej zakres, niemniej pozostaje to pewnym jej mankamentem. Autorowi trzeba jednak przyznać, że dysponuje świetnym, lekkim piórem i całość czyta się naprawdę dobrze (lepiej niż Tegoż "Historię Polski 1795-1918"). Uważny czytelnik wychwyci jednak sporo błędów stylistycznych, co jednak jest zarzutem bardziej pod adresem korektorów wydawnictwa. Mimo tych zarzutów podręcznik spełnia swoją rolę naświetlając należycie odpowiednio najważniejsze wydarzenia...

Jakub | 2014-09-11
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 15 czerwca 2015

Uważam ten podręcznik za słabą prace, na pewno gorszą od bardzo dobrej syntezy Historii Polski (XIX wieku) tegoż autora. Uważam, że materiał jest niewystarczający aby odpowiednio przygotować się do egzaminu. Brakuje "czystej faktografii" tzn. obszernie i konkretnie wyjaśnionych dziejów. Ten podręcznik jest praktycznie o połowę cieńszy niż synteza Żywczyńskiego (do 1871 r.) i Pajewskiego (1871-1914 r.). Myślę, że podręcznik Chwalby nie wystarczy aby dobrze poznać epokę, jej dzieje i przygotować się do egzaminu.

dominc | 2015-11-14

Zdecydowanie odradzam. W porównaniu do książek Żywczyńskiego i Pajewskiego jest okrojona pod względem faktograficznym. Wiele kwestii jest tutaj pominiętych - w zamian za to dostajemy tematy "miękkie" takie jak rodzina, życia seksualne etc.

Calmin | 2013-06-21
Na półkach: Przeczytane, historia
Przeczytana: luty 2012

Bardzo dobry podręcznik akademicki.

bies | 2016-10-16
Lukrecja | 2016-06-11