Historia powszechna. 1789-1870

Seria: Historia Powszechna
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
historia powszechna, XIX wiek
historia

Najpopularniejsza synteza historii XIX wieku! Omawiając lata 1789-1870 podręcznik przedstawia sprawę polską na tle wydarzeń międzynarodowych (m.in. rozbiory, powstanie styczniowe), rewolucje we Francji, okres napoleoński, układ sił w Europie w dobie Świętego Przymierza, Wiosnę Ludów (Francja, Niemcy, Austria, Włochy, Prusy, Węgry, Portugalia, Hiszpania, Belgia, Dania, Szwecja, Wielka...

Najpopularniejsza synteza historii XIX wieku!

Omawiając lata 1789-1870 podręcznik przedstawia sprawę polską na tle wydarzeń międzynarodowych (m.in. rozbiory, powstanie styczniowe), rewolucje we Francji, okres napoleoński, układ sił w Europie w dobie Świętego Przymierza, Wiosnę Ludów (Francja, Niemcy, Austria, Włochy, Prusy, Węgry, Portugalia, Hiszpania, Belgia, Dania, Szwecja, Wielka Brytania, Półwysep Bałkański), sprawę chłopską i robotniczą (socjalizm), rozwój nauk przyrodniczych, techniki i przemysłu, ruchy narodowe i tajne organizacje polityczne, wojnę krymską i jej następstwa, sprawę zjednoczenia Niemiec, ruch kolonialny państw europejskich, wojnę francusko-niemiecką 1870-71 roku, a także zjednoczenie Niemiec i Włoch.

Książka zawiera:
mapy;
interesujące ilustracje;
indeksy - osób, nazw geograficznych i etnicznych.

źródło opisu: ksiegarnia.pwn.pl

źródło okładki: ksiegarnia.pwn.pl

Elevander | 2013-05-07
Na półkach: Przeczytane, XIX wiek
Przeczytana: 07 maja 2013

Dobra synteza dziejów powszechnych od 1789 do 1870 r. Bardzo szczegółowy opis wydarzeń, czego brakuje chociażby nowszemu podręcznikowi Chwalby. Przeszkadzać może tylko - wytłumaczalne poprzednim ustrojem - skrzywienie w kierunku marksistowskim.

Tomasz Babnis

Jakub | 2014-11-28
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 22 listopada 2014

Podręcznik Żywczyńskiego jest ogromnym kompedium wiedzy! Pozwolę przywołać porównanie pewnego profesora, który powiedział, że wspomniane dzieło "jest mięsistą syntezą faktograficzną". Trafiony, zatopiony! Minusem podręcznika jest między innymi to, że jego ramy chronologiczne to 1789-1871 i fakt, że podręcznik jest "gruby".

Co do ram chronologicznych polecam kontynuację napisaną przez Pajewskiego (Historia Powszechna 1871-1918) - według mnie utrzymaną na poziomie.

jelonek93 | 2015-09-10
Na półkach: Historyczne, Przeczytane
Przeczytana: wrzesień 2015

Nie to, że czegoś tam nie ma, ale to co tam jest, jest wszędzie! Przygotowując się do egzaminu z tego podręcznika dostawałam białej gorączki. Krótkie rozdzialiki - nie powiem - niezwykle pocieszające, jeśli patrzymy ogólnie na obszerność książki. Jednak rozwiązanie chronologiczne zupełnie nie przypadło mi do gustu. Zdecydowanie bardziej odpowiadają mi podręczniki o problemowym rozkładzie tematów.

malgus | 2016-11-14
damiansosnowiec | 2016-09-30