Wszystkie stare noże

Wydawnictwo: Czarna Owca
All the Old Knives
Piotr Kaliński
Ag2S

Sześć lat temu grupa terrorystów porwała ponad stu zakładników. Próba ich odbicia skończyła się katastrofą. Tragedia rozegrała się na oczach wiedeńskiej delegatury CIA, która zbierała dane od informatorów i analizowała bieżące fakty, również te przekazywane od agenta lecącego porwanym samolotem. Kiedy wszystko wyszło na jaw, pojawiło się pytanie: czy ktoś zdradził tożsamość agenta i w jaki sposób to zrobił?
Dwoje pracujących w Wiedniu oficerów prowadzących, Henry Pelham i Celia Harrison, było wtedy kochankami. W tym samym czasie, kiedy rozgrywał się dramat zakładników, Celia postanowiła odejść z pracy. Wyszła za mąż, urodziła dzieci i do dziś prowadzi zwykłe życie nad oceanem. Henry, który wciąż jest oficerem, wybiera się do Kalifornii, żeby spotkać się z Celią jeszcze raz. Być może chce rozgrzebać przeszłość, a może raz na zawsze się od niej uwolnić.
Jedno jest pewne – oboje nie potrafią zapomnieć o tym, co się stało. Dręczy ich pyatnie, kto zdradził agenta i jaką rolę wtedy odegrali.
Wszystkie stare noże to jak dotąd najbardziej subtelna, najinteligentniejsza i najbardziej wstrząsająca powieść Olena Steinhauera, autora z listy bestsellerów „New York Timesa”.

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl/kryminaly/wszystkie_stare_noze,p1727666990

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/kryminaly/wszystkie_stare_noze,p1727666990

Anna | 2019-09-19
Przeczytana: 19 września 2019

hmm.. widziałam okładkę z przodu, widziałam tytuł, zerknęłam na opis na okładce z tyłu (a powinnam była dobrze przeczytać), zasiadłam do czytania, nastawiłam się na thriller sensacyjny, na akcję, sensację i co najmniej jakieś mordobicia i... no i po kilku już w sumie stronach zorientowałam się że trafiłam jednak na całkiem coś innego (owszem, krew była, ale jako kropelki wydzieliny przy kaszleniu)...
To tak, ku uświadomieniu... mamy tu bowiem raczej psychologię, niż sensację. Niemniej jednak aż tak źle nie było.
Piękną (jak dla mnie) opinię o tej książce zamieścił (o ile jeszcze dobrze pamiętam) pewien Krzysiek w maju 2018 roku, dlatego odsyłam do niej.

PMM | 2018-08-27

Nie wiem o czym myslałem sięgając po tą książkę, moze stąd ta ocena.
W sumie to mało dialogów było co dla innych może być plusem dla innych minuse. Natomiast przemyśleń bohaterów jest aż za dużo moim zdaniem. (No w sumie moim zdaniem bo moja recenzja heloł)
Po 40 stronach szczerze mówiąc to zapomniałem o czym jest ta ksiazka, bo więcej było na temat zakochania a nie takiś kryminał / dramat czy sensacja.
Plusem jest to, że szybko się czyta a rozdziały są krótkie.
Największą wadą powiedziałbym (albo napisałbym) jest to, że jest chaos, wiele razy wracałem się o storne bo nie wiedziałem czy akcja w głowie się już dzieje, czy przeszłośc czy jeszcze co innego.
Książka nie ma takiego BUM! Czyta się ją lekko więc na jakiś spacer czy niedzielne popołudnie w sam raz.
Słabe 4

zaczytana_opisana | 2018-07-11

Przeszłość, która nie daje o sobie zapomnieć. Katastrofa, której skutki do dziś są odczuwalne. Dwoje ludzi, którzy kiedyś znaczyli dla siebie wiele. Wszystko się zmieniło. Ona wyjechała i założyła rodzinę, on do dziś jest samotny. Spotykają się po latach, aby wyjaśnić co tak naprawdę się stało. Kto wtedy zdradził? Czy po tylu latach będą mogli w końcu uwolnić się od dręczącej przeszłości?

Książka, którą przyjemnie się czytało, lecz niczym szczególnym nie zaskoczyła. Jeśli ktoś ma ochotę spędzić miłe popołudnie przy lekturze, to polecam.

mary-rose bookoholic | 2018-06-05

Kupiłam tę książkę ze względu na obiecany temat wojny w Afganistanie. Jednym zdaniem - zawiodłam się bardzo. Głównym celem tej książki było wykrycie 'sprawcy', który wydał tajny wywiad na rzecz dżihanżystów, którzy zamordowali ludzi w samolocie.
Styl pisania był niespójny, czasami było trzeba się domyślić, co autor miał na myśli. Lubię czytać zdania, które zawierają detale, szczegóły, a w tej książce zostało to pominięte. Dodatkowo, jeśli chodzi o wydawcę, to nie zadbał o to, by sprawdzić tłumacza tej książki, ponieważ nawet na odwrocie książki był jeden błąd w słowie, a w treści książki już nie wspominając, ile znaków interpunkcyjnych tłumacz zapomniał dodać. :)
Nie poruszyła mnie ta książka, jestem zawiedziona.

Krzysiek | 2018-05-27

Trudno ocenić mi tą książkę. Po jej zakończeniu zacząłem się zastanawiać ile trzeba przeczytać, aby przestało zależeć mi na losach fikcyjnych bohaterów. Kiedy przestanę im kibicować i kiedy uodpornię się na to, że książki kończą się niekiedy tragicznie. A przecież nie po to je czytam, żeby czuć się gorzej. Czytam dlatego, aby uciec w inny = lepszy świat. Tylko okazuje się, że mój świat wcale nie jest taki zły. Książka posiada dość osobliwą formułę, ale na mnie wywarła pewne specyficzne wrażenie. Może jestem zbyt naiwny i za mało jeszcze w życiu doświadczyłem i przeczytałem, ale cieszę się, że sięgnąłem po tę pozycje. Uświadamia, że życie nie jest takie jak sobie wyobrażam i zawsze jest inny punkt widzenia. Tylko, który jest tym właściwym? I czy można komuś zaufać na tyle, aby powiedzieć mu o wszystkim, absolutnie o wszystkim? Czy życie w pięknym kłamstwie jest gorsze od prawdy, która zamieni je w piekło?

Krzysiek S | 2016-10-24
Przeczytana: 23 października 2016

Książka dla mnie kiepska, źle się ją czytało. Mnie nie wciągnęła ale udało mi się doczytać do końca mimo wielkiego znudzenia.