Moja walka. Księga 4

Średnia ocen

                7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Batalii o życie odsłona czwarta



3124 113 66

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
432 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
353
334

Na półkach: , , ,

Niczym w apogeum Potteromanii podczas premiery kolejnej części cyklu, teraz już wyrośnięty, odpowiedzialny płatnik i pożyczkobiorca, obywatel!, pochyla się nad czwartym tomem „Mojej walki”, by z - w dzięcięctwie jeszcze ujmującymi wypiekami, obecnie niepokojącymi - wykwitami na twarzy czytać w uniesieniu o tym, jak Karl Ove przygotowuje kotlet rybny [1]. Brzmieć to może ironicznie, jest jednak niebezpiecznie poważne. Tak to w dalszym przybliżeniu odbywało się i u mnie. Może od razu o najbardziej zaskakującym zwrocie odcinka, będzie łatwiej. O, nie-nie, wcale nie chodzi o wątek wzwodu i niespełnienia tak umiejętnie wywołujący u co poniektórych uśmieszek Leszka Millera. Po trzech częściach powieści przyszło wyczekiwane potwierdzenie przypuszczenia: Knausgård, pisząc o czasach minionych pisze, że pisał pamiętnik w czasach minionych! Miał zatem materiał, na podstawie którego mógł odtwarzać i przetwarzać, porządkować i przeistaczać, PAMIĘĆ. Niemała to ulga. My, maluczcy czytelnicy, nie musimy żyć dłużej w nieświadomości, że cały ten elaborat egzystencjalny po prostu wylał się Z Głowy, Januszu Głowacki.

I jeszcze co do głosu oddanego we władanie siedemnasto-, osiemnastoletniemu sobie, lub dobrze imitowanego przez dorosłego pisarza: dochodzi do zmian, niewielkich wprawdzie, w sposobie wyrażania świata. Więcej niż np. w tomie 3 jest plastycznych metafor, pewnej egzaltacji odpowiedniej dla młodego wieku, buty oraz puszenia piórek [2]. Oczywistym staje się jednak, że to pisarstwo jest dla Norwega fundamentalne; on tworzy się, dojrzewa poprzez pisanie. Nieprzypadkowo w pierwszej kolejności musi spełnić się literacko, dzięki pozytywnej opinii dot. swoich opowiadań i dalszego przyjęcia na studia pisarskie, by następnie spełnić się seksualnie. Nie chciałabym wikłać się w to dłużej - potrzeba by odkurzyć jakie literackie teorie, a nie jestem w nastroju do sprzątania - ale znakami młodzieży dodam, że to #some_next_level_Freudian_shit.

Dokładnie w środku, sercu!, sześciotomu znaczące jawi się również opisywanie własnych alkoholowych przygód zbieżnie do rozwijającego się pijaństwa ojca - w poprzednich odcinkach widzieliśmy jedynie surowy zalążek oraz smutnawy finał tej historii. Natomiast tym, co w największym stopniu rozczula, jest pojawienie się na kartach Jego Walki ludzi, i to nietypowych przedstawicieli gatunku - mieszkańców północy Norwegii. Wcześniej w swych wspomnieniach Karl Ove sytuował się sam albo w ograniczonym towarzystwie rodziny czy jednego lub dwóch „przyjaciół”. Tu pozwala na współistnienie towarzyszy tak różnych od niego, a jednak pełnowartościowych i złożonych, nawet jeśli poświęca im zaledwie kilka linijek i scala z niepowtarzalnością krajobrazu. Całkiem analogicznie odnosi się do kobiet, nieosiągalnych obiektów swoich westchnień. W odróżnieniu od Miszelów H. tej planety, oraz jak na Skandynawa przystało, bezceremonialnie traktuje je na równi ze sobą. Jednocześnie pożąda ich jak pospolity samiec - ZAKŁADAM - jak i oddaje swoisty hołd naturze kobiecej.

Dobrze, tyle wycisnęłam z „czwórki” - w wersji angielskiej pociesznie wzbogaconej dopiskiem „Dancing In The Dark” via Lars von Trier, a w niemieckiej znacząco i według tamtejszej litery prawa nazwanej LIEBEN. A teraz, cierpliwie czekając na następną premierę polskiego przekładu autorstwa niezmiennie wyśmienitej Iwony Zimnickiej, wzorem owego Karla Ovego (!) kończę pisaninę znienacka. (Bez podsumowania. Chyba że urwanie to miałoby być konkluzją samą w sobie).



1. Nalewa sobie kawę i nastawia płytę Talking Heads "Remain in Light". Z padających w tekście wzmianek o zespołach i wykonawcach udałoby się sporządzić znakomitą grajlistę, w sam raz pod lekturę. Jego powtarzające się zachwyty nad własnym gustem może i są pyszałkowate, za to nieprzesadzone.
2. Aczkolwiek mimo młodzieńczej arogancji, prawdopodobnie to pracowity i najbardziej konsekwentny pod względem wyznaczanych sobie celów osiemnastolatek, z jakim zetknęłam się, choćby nieosobiście. Z kolei dla mieszkańców kraju, w którym nie daje się dzieciom szybciej dorosnąć i w większości puszcza do szkoły w wieku lat siedmiu, w rezultacie czego są najstarszymi młodymi dorosłymi w Europie, perspektywa zawierzenia małoletnich uczniów opiece osiemnastolatka bez przygotowania pedagogicznego (skandal!), musi wydać się conajmniej egzotyczna.

Niczym w apogeum Potteromanii podczas premiery kolejnej części cyklu, teraz już wyrośnięty, odpowiedzialny płatnik i pożyczkobiorca, obywatel!, pochyla się nad czwartym tomem „Mojej walki”, by z - w dzięcięctwie jeszcze ujmującymi wypiekami, obecnie niepokojącymi - wykwitami na twarzy czytać w uniesieniu o tym, jak Karl Ove przygotowuje kotlet rybny [1]. Brzmieć to może...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    559
  • Chcę przeczytać
    372
  • Posiadam
    167
  • Ulubione
    16
  • 2018
    8
  • Skandynawia
    6
  • Teraz czytam
    6
  • 2016
    5
  • Literatura norweska
    5
  • 2019
    5

Cytaty

Więcej
Karl Ove Knausgård Moja walka. Księga 4 Zobacz więcej
Karl Ove Knausgård Moja walka. Księga 4 Zobacz więcej
Karl Ove Knausgård Moja walka. Księga 4 Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także