Pogrzebać kajdany. Wizjonerzy i buntownicy w walce o zniesienie niewolnictwa

Tłumaczenie: Piotr Tarczyński
Seria: Historia [Czarne]
Wydawnictwo: Czarne
Bury the Chains: Prophets and Rebels in the Fight to Free an Empire's Slaves
historia
Ag2S

Wielka Brytania pierwszy raz zetknęła się z handlem niewolnikami w 1555 roku. Pod koniec XVIII wieku była hegemonem na Atlantyku, a brytyjskie statki przewoziły do Nowego Świata setki tysięcy skutych łańcuchami mężczyzn, kobiet i dzieci. Marynarze w dokach opowiadali o złotodajnych rejsach, a plantatorzy i handlarze cukru, rumu czy kakao zbijali fortuny dzięki pracy nieludzko wykorzystywanych czarnoskórych robotników. Handel ludźmi stał się zaś podstawą dobrobytu narodowego i tak lukratywnym biznesem, że wydawało się niemożliwe, by ktokolwiek mógłby chcieć go zakazać.

Aż do 1787 roku, kiedy w drukarni przy 2 George Yard w Londynie odbyło się spotkanie dwunastu przeciwników niewolnictwa. Młody duchowny Thomas Clarkson, kapitan statku niewolniczego John Newton, Olaudah Equiano, wyzwolony niewolnik, oraz ekscentryczny muzyk Granville Sharp i ich towarzysze kwakrzy rozpoczęli trwającą ponad pół wieku kampanię, która zaowocowała jednym z największych przewrotów w historii.

W Pogrzebać kajdany Adam Hochschild opowiada historię bez precedensu, gdy garstka ludzi rozpoczęła „jeden z najambitniejszych i najwspanialej zorganizowanych ruchów obywatelskich w historii” – abolicjonizm.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

kasiarzyna | 2019-04-04

Londyńskie spotkanie 12 przeciwników niewolnictwa rozpoczęło ruch, który ogarnął miliony i zadecydował o wyzwoleniu kolejnych milionów. Dlaczego był XVIII-wieczny Londyn, imperialna potęga zbudowana m.in. handlu ludźmi? Bo był to nowoczesny kraj, w którym list wysłany z Londynu do miasta na południu dochodził następnego dnia? Bo było to nowoczesne miasto, w którym Beethoven akompaniował grającemu na skrzypcach Mulatowi George’owi Brigdetowerowi i razem w ten sposób wykonali premierę Sonaty Kreutzerowskiej? Bo w stolicy imperium działało ponad sto bibliotek? I ponad 30 klubów dyskusyjnych, dla których nie było tematów tabu i otwarcie rozmawiano o karze śmierci, poligamii oraz słowie „posłuszna” w przysiędze małżeńskiej? Bo ponad połowa populacji była piśmienna? Bo brytyjscy niewolnicy nie pracowali na terenie Wielkiej Brytanii, służąc, piorąc i gotując dla swych właścicieli, więc zniesienie niewolnictwa nie zagrażało stylowi życia Brytyjczyków?
Historia ruchu abolicjonistycznego, z...

Poper | 2016-08-21

Autor z niezwykłym zaangażowaniem i pasją opowiada historię kilkunastu ludzi, którzy z poświęceniem realizowali ideę abolicjonizmu. Niebanalna pozycja historyczna - dowód na to, że dla chcącego nic trudnego. Bardzo inspirująca.

haLina | 2016-05-27
Przeczytana: 27 maja 2016

Fascynująca opowieść o walce z niewolnictwem na terenie imperium brytyjskiego. Początkowy sprzeciw niewielkiej grupy ludzi (motywowanych głównie religijnie) przekształca się w wielki ruch społeczny i to wykorzystujący bardzo już współczesne metody nacisku (np. bojkot towaru). Książka zaczyna się od spotkania dwunastu ludzi domagających się zakończenia handlu niewolnikami a kończy zniesieniem niewolnictwa w imperium brytyjskim 31 lipca 1838 roku. Trudno się oderwać od lektury. Świetnie napisana!

Błażej | 2016-03-25
Przeczytana: marzec 2016

Choć historia jest wielowątkowa i rozpięta na pół wieku, to opowieść snutą przez Adama Hochschilda czyta się doskonale. Książka daje nam możliwość poznania wybitnych postaci, które w powszechnej świadomości, szczególnie w naszym kraju, funkcjonują słabo albo wcale. "Pogrzebać kajdany" to przede wszystkim reportaż historyczny traktujący o grupie niezwykłych, "moralnie oświeconych" aktywistów, którzy podjęli tytaniczny wysiłek i po dziesięcioleciach starań wymusili na władzach zniesienie niewolnictwa w imperium brytyjskim. W tle ich codziennej, żmudnej pracy odgrywa się spektakl wielkiej historii: wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych, Wielka Rewolucja Francuska, powstania na Santo Domingo i w innych częściach Karaibów, wojny napoleońskie. "Pogrzebać kajdany", będąc swoistą panoramą społeczno-historyczną, stanowi ważne (chronologiczne) preludium do "Ducha króla Leopolda" - pozycji wybitnej, opus magnum Adama Hochschilda.